Na Pravdu, na zámky, na Kadaňsko. Turisté připravili velkou nabídku pochodů na svátky

Louny, Žatec, Podbořany – Pokud kromě malovaných vajíček, obložených chlebíčků, sladké koledy pro děti a štamprliček pro dospělé máte rádi na Velikonoce i trochu toho pohybu v přírodě na čerstvém vzduchu, není nic snazšího než se přidat k turistům v Lounech, Žatci nebo Podbořanech. Všechny tři pobočkové organizace Klubu českých turistů (KČT) v okrese Louny pořádají během velikonočního víkendu nenáročné pochody pro širokou veřejnost, zúčastnit se může každý zájemce s chutí na výlet a dobrou náladou.

Z Podbořan v sobotu na zámek v Krásném Dvoře

První z možností nastane v sobotu 16. dubna. Podbořanští turisté pořádají tradiční pochod s názvem Pro velikonoční vajíčko do krásnodvorského parku. Letos proběhne už 24. ročník tohoto svátečního pochodu. „Startujeme v sobotu od budovy nádraží v Podbořanech v 8.25 hodin. Pěšky půjdeme směrem na Buškovice a Brody, potom přes rozlehlý zámecký park s mnoha pamětihodnostmi. Lidé si mohou vybrat trasu 10 nebo 14 kilometrů. Na zámku v Krásném Dvoře bude v sobotu probíhat velikonoční slavnost na nádvoří, účastníci našeho pochodu ji mohou samozřejmě také navštívit. Z Krásného Dvora je možné vrátit se do Podbořan autobusem, vlakem s nově spuštěnou Doupovskou dráhou, anebo znovu pěšky, pokud někdo bude mít chuť ještě sportovat,“ uvedla Jana Hoťková, předsedkyně KČT Podbořany.

Na výšlap je možné se vydat i u zámku ve Valči

Nedaleko od Podbořan směrem přes Doupov na Karlovy Vary leží také další oblíbený zámek Valeč a i u něj se mohou případní zájemci zapojit do turistického výšlapu. Ve Valči totiž vznikla před dvěma roky nová pobočka KČT a rovněž v sobotu pořádá druhý ročník svého velikonočního pochodu. „Jmenuje se Valečský velikonoční špacír, trasa měří asi 8 kilometrů, start je ve 13 hodin. Rádi přivítáme všechny účastníky a přátele turistiky, přijďte a přijeďte! Těšíme se na vás!“ sdělila Markéta Petrová, předsedkyně KČT Barokní Valeč. Ze správního hlediska leží tato obec už v okrese Karlovy Vary, ale z Podbořanska je to k ní jen malý kousek cesty.

Žatečtí turisté v pondělí zamíří na sousední Kadaňsko

Turisté ze spolků v Žatci a v Lounech pořádají své pochody shodně na Velikonoční pondělí. Žatečtí se vydají do okolí Kadaně a Lounští připravili tradiční pochod Pro velikonoční vajíčko na Pravdu, což je zřícenina hradu v Podlesí. „Náš výšlap s prostým názvem Velikonoční pochod měří přibližně osm kilometrů. Sraz je na autobusovém nádraží v Žatci, odkud vyjedeme v 8.30 hodin spojem směr Kadaň. Vystoupíme na zastávce u rozvodny Vilémov za Nechranickou přehradou a tam už začne pěší pochod. Zamíříme do Hradce a potom do Želiny a pěknou krajinou kolem Ohře dojdeme až do Kadaně,“ vysvětlila Věra Samková, pořadatelka pochodu z KČT Žatec.

Kdo se vydrápe na zříceninu Pravda, dostane vajíčko

Pochod pro vajíčko na Pravdu má tradici nejdelší ze všech velikonočních turistických akcí, letos je připraven už 42. ročník. „Startuje se v 10.15 hodin od budovy nádraží v Solopyskách. Cílem je zřícenina hradu Pravda, kam účastníci dorazí postupně odpoledne. Vybrat si mohou trasu o délce buď 10, nebo 15 kilometrů,“ popsala pořadatelka pochodu Jaroslava Sádovská z KČT TJ Lokomotiva Louny. V cíli pochodu v rozvalinách hradu účastníci kromě diplomů dostanou i skutečná velikonoční vajíčka.

(na snímku nahoře: vstup do rozvalin hradu Pravda. Foto Libor Želinský)

ČTĚTE TAKÉ: Zámek, krásná příroda, ale žádná značka pro turisty. Nadšenci ve Valči však už chystají změnu

ČTĚTE TAKÉ: Žatec – Stekník – Dolejší Hůrky. Turisté značkaři v terénu namalovali a otevřeli novou trasu

ČTĚTE TAKÉ: Čtyři sta vrcholků Středohoří. Nadšenec ze Žatce chce časem vystoupit na všechny