Tento víkend už mělo být výstaviště plné květin. Dům a zahrada se znovu odkládá, ale pořadatelé věří, že během jara bude moci proběhnout

Louny – Polovina dubna je tradičním termínem, kdy obvykle startuje sezona výstav v oblíbeném přírodním areálu u řeky Ohře na výstavišti v Lounech. Však také přesně o tomto víkendu podle původních plánů už měla být v plném proudu akce Dům a zahrada, hojně navštěvovaná jarní výstava. Realita je ale jiná: výstaviště je prázdné, pořadatelé museli událost odložit. Náhradní termín ještě nevědí, ale doufají, že by to mohlo být – stejně jako loni – snad ještě také během jara.

Loni byla situace stejná, i tehdy výstavu „zrušil“ covid

„Výstavu jsme museli odložit. Důvod je jasný: pandemie koronaviru a vládní bezpečnostní opatření. Stalo se to už podruhé. Loni touhle dobou byla situace stejná,“ uvedla Štěpánka Portz z pořádající společnosti Diamant Expo.

Přivezeme záplavu květin a barev, snad ještě na jaře

Minulý rok v dubnu stejná výstava také neproběhla, ale potom se podařilo ji uspořádat v náhradním termínu na konci května. „Čekáme na další vývoj kolem epidemie a na postupné uvolňování vládních opatření. Pevně věřím, že výstavu budeme moci udělat v náhradním termínu a že bychom mohli stihnout ještě i jarní období. Přesný náhradní termín ještě nevíme. Ale výstavu máme přichystanou, a jakmile to vládní opatření umožní, umíme na situaci velmi rychle zareagovat. Pak hned uspořádáme výstavu, třeba aspoň v nějaké komornější podobě, a přivezeme do Loun záplavu květin a barev,“ slíbila Štěpánka Portz.

Tři holky na cestách: na výstavě bylo super dopoledne!

Společnost Diamant Expo pořádá výstavy v Lounech už téměř třicet let. Na výstavišti působí od roku 1993. Každý rok pro návštěvníky připraví šest výstav. Na každou chodí v průměru patnáct až dvacet tisíc návštěvníků, mnozí přijíždějí z jiných měst. Lidé si najdou cestu a čas, i když se výstava musí udělat v náhradním termínu. Ukázalo se to třeba zrovna při loňské výstavě Dům a zahrada, posunuté kvůli covidu až na konec května. „Vykouklo sluníčko a tři holky na cestách doma nezůstaly. Byly jsme omrknout výstavu Dům a zahrada v Lounech a bylo to super dopoledne. Doporučujeme!“ popsala loni v květnu své dojmy z návštěvy Loun Jindra Zalabáková z Kadaně, která pak o půl roku později na podzim byla zvolena členkou rady Ústeckého kraje.

Letošní duben je až neobvykle studený

Odložení termínu, i když se původně zdá nepříjemné, má přesto ještě jeden aspekt, který by pořadatelům mohl pomoci: letošní duben je zatím až neobvykle studený, a i o nynějším víkendu jsou teploty těsně nad nulou, sem tam zaprší a je zima „že by psa nevyhnal“. Při nepříznivém počasí mívají venkovní výstavy vždy výrazně nižší návštěvnost, a tak pokud se podaří udělat „Dům a zahradu“ později na jaře, třeba opět v květnu, oproti dnešku je dost velká naděje, že bude mnohem víc tepla a slunce, takže by mohlo přijít určitě víc lidí než při současném původně plánovaném termínu.

(ilustrační foto nahoře: pixabay.com)

ČTĚTE TAKÉ: Podzimní výstava začala. Každý rok se u nás vylíhne 400 kuřat, smějí se dva mladí chovatelé z Lounska

ČTĚTE TAKÉ: Epidemie slábne, lidé opět mohou na farmářské trhy. Začíná se v Žatci a pokračuje za týden v Lounech

ČTĚTE TAKÉ: Zbývá ještě tři sta sáhů a půl střevíce. Povodňová hráz v Oboře se budovala dva roky. Vydržela dodnes