Bruslař i kůň bojovali o život. Povodí Ohře varuje, aby lidé nevstupovali na led

Lounsko, Žatecko – Pod bruslařem na rybníku na okraji Plzně se o víkendu prolomil led, na Lipně kvůli stejné příčině se probořil do ledové vody dokonce pětisetkilový kůň. Venku přituhlo a lidé a zvířata začali chodit na zamrzlé hladiny vodních ploch, někde to zkoušejí i na okrajích vodních toků. Státní podnik Povodí Ohře proto už vydal tradiční varování před nebezpečím, které lidé riskují, pokud vstupují na zamrzlé řeky či rybníky.

Nejlepší prevence je na led vůbec nevstupovat

„Zamrzlé vodní plochy a současné teploty pod bodem mrazu lákají lidi k zimním radovánkám, ale používejte prosím zdravý rozum. Buďte velmi obezřetní a dávejte pozor. Nejlepší prevencí je vůbec nevstupovat na led ani v korytech vodních toků, ani na zamrzlé vodní plochy,“ upozornil Jan Svejkovský z Povodí Ohře Chomutov.

Ledochod je rychlý jako lavina, nejde mu utéct

I když led třeba vypadá zdánlivě pevný, voda pod ním pořád pracuje, což platí jak pro vodní toky, tak i pro nádrže nebo jezera. „Velmi nebezpečný jev je tzv. ledochod, který lze srovnat s lavinou. Přichází během okamžiku, prolomení ledu je pak nečekaně rychlé, není před ním úniku. V ledové vodě rychle dochází k ohrožení života,“ popsal Jan Svejkovský.

Ohře, Liboc, Chomutovka, Blšanka…

V okrese Louny je několik menších rybníků, při větších mrazech zamrzají i okraje řeky Ohře a led se tvoří i na menších tocích, jako je třeba Liboc, Chomutovka, Blšanka. Odborníci doporučují vůbec na led nechodit.

Bruslař i kůň měli štěstí, hasiči je zachránili

Nebezpečí ledových jevů potvrzují dva aktuální případy z posledních dní v České republice. V Plzni se v sobotu náhle propadl pod led čtyřicetiletý muž, který bruslil na Kamenném rybníku. Hasiči ho vytáhli po přibližně dvacetiminutovém zásahu, ke kterému použili speciální záchranný pás. Muže pak ošetřili lékaři. V jižních Čechách se na Lipně v neděli prolomil led pod koněm, který předtím utekl majitelce z ohrady. I toho se hasičům díky odbornému zásahu nakonec podařilo vyprostit z vody a zachránit.

(ilustrační foto nahoře: pixabay.com)

ČTĚTE TAKÉ: Na břehu Ohře přibylo čtyřicet nových stromků. Dalších šedesát zase vytváří alej u silnice

ČTĚTE TAKÉ: U bunkru na břehu Ohře v Lounech přibyla nová informační tabule. Popisuje, jak se Češi chtěli bránit

ČTĚTE TAKÉ: Pojď za mnou, kde jsi? Takhle to nevyfotíš. Lesáci řežou vánoční stromky