Nejstudenější květen za třicet let, hlásí chmelaři. Zpožděné je i dozrávání jahod, samosběry se rozjíždějí velmi pomalu

Louny, Žatec – Letošní květen byl tak studený, že růst chmele i jarní práce ve chmelnicích, zejména zavádění rostlin na drátky, nabraly zpoždění oproti jiným rokům minimálně patnáct dní. Květen byl letos nejchladnější za posledních třicet let, uvádí odborná vegetační zpráva žateckých chmelařů. Zpožděný je i vývoj jiných zemědělských komodit, například aktuálně třeba jahod, u nichž oblíbené samosběry začínají nyní během června rovněž v mnohem pozdějších termínech, než bývá obvyklé.

Přes den jen maximálně dvanáct stupňů

„Letošní květen byl z hlediska teploty nejchladnějším květnem za posledních třicet let. Průměrné denní teploty se neustále pohybovaly jen maximálně kolem dvanácti stupňů. Teplota oproti dlouhodobému normálu byla o více než dva stupně nižší. Velmi chladné počasí panovalo prakticky po celé období května a negativně ovlivnilo růst chmele,“ uvedl Jaroslav Hájek, vedoucí úseku nákupu a odbytu chmele z družstva Chmelařství Žatec.

Zavádění chmele se zpozdilo o několik týdnů, révy byly moc krátké

Chmel podle něj kvůli studenému počasí rostl během května velmi pomalu a pěstitelé museli odkládat jarní práce – zavádění. „Termín zavádění chmele se tak v letošním roce posunul až na 15. květen, což pamatuje jen málokdo z pěstitelů. Zavádění chmele probíhalo průběžně podle stavu porostu na jednotlivých chmelnicích,“ upřesnil Jaroslav Hájek, autor uvedené zprávy. V jiných letech často začíná zavádění chmele, při němž obvykle pomáhají středoškoláci i jiní brigádníci, už na konci dubna.

Zpožděné jsou i jahody, sklizeň bude teprve začínat

Podobně zpožděné kvůli stejné příčině jsou i jahody, které lidé v posledních letech si rádi sbírají na plantážích sami formou oblíbených samosběrů. Zpoždění se odhaduje proti jiným rokům až na dvacet dní. „Začne se až ve druhé polovině června a sklízet se bude i v červenci, což v minulosti nebývalo,“ uvedl pro ČTK pěstitel z východních Čech Pavel Veselý. Doba sklizně jahod většinou trvá maximálně tři až čtyři týdny, potom už další plody nedozrávají. Obvykle samosběry začínaly hned na začátku června a skončily do konce měsíce.

V Cítolibech a Žiželicích začnou samosběry příští týden

Podobné je to s termíny i na Lounsku a Žatecku, kde si lidé budou moci natrhat jahody na plantážích například v Cítolibech u Loun nebo nad Žiželicemi u Žatce. „Samosběr na obou plantážích začne až ve třetím červnovém týdnu, tedy nejdříve kolem 15. června,“ uvedla Marcela Šupíková z firmy Sady Louny, která pečuje o obě místa. Největší nedočkavci z řad milovníků jahod si už ale pro ně mohou dojet do Havraně u Mostu, kde první samosběr začal už tento týden.

(Na snímku nahoře: Gabriela Veselá a Michaela Jandáková, dvě kamarádky z Loun, při samosběru v Cítolibech v červnu 2019. Foto Libor Želinský)

ČTĚTE TAKÉ: Myslivci u Blatna prošli pole s vojtěškou a zachránili tři srnčata před sekačkami

ČTĚTE TAKÉ: Vzpomínka: sklizeň chmele se rozjela, pomáhají Češi i cizinci

ČTĚTE TAKÉ: Vysoké topoly i obrovské pařezy už jsou pryč. Teď u Ohře v Žatci porostou nové menší stromky