Oslava českého piva a vzpomínky na patrona Václava. Zábava je připravena na víkend i na sváteční úterý

Žatec – Setkání se slibně znějícím názvem Den českého piva proběhne v sobotu v Klášterní zahradě v Žatci. Součástí je vystoupení dvou kapel a ochutnávka piva ze tří regionálních českých pivovarů. Program začíná ve 14 hodin, vstup je bezplatný, na víkend je ohlášeno krásné a příjemně teplé podzimní počasí, takže by se zábava s oslavou piva mohla vydařit.

Dny českého piva jsou letos podeváté

Dny českého piva jsou nově vzniklá tradice, probíhají vždy poslední týden v září, připomínají mj. i památku svatého Václava, který je českým patronem, stejně jako pivo je naším národním nápojem. Dny českého piva letos začaly právě dnes, ve čtvrtek 23. září, a skončí za týden, ve čtvrtek 30. září. Podle ČTK nyní začal devátý ročník Dnů českého piva, jehož cílem je oslavit české pivo a jeho tradice, přilákat do restaurací i na různé akce co nejvíce hostů, oslavit tradiční kulturu českých restaurací a hospůdek. Ke Dnům českého piva probíhá řada příležitostných setkání nebo kulturních akcí, pivovary k tomuto období také s předstihem vaří speciální svatováclavské ležáky.

Každý Čech včetně kojenců loni vypil 270 půllitrů

Pivovary v ČR loni uvařily více než 20 milionů hektolitrů piva. V ČR je nejvyšší spotřeba tohoto nápoje přepočtená na jednoho obyvatele v rámci všech zemí na světě, takže z toho je jasné, že náš národní nápoj Čechům opravdu chutná. Loni každý z obyvatel ČR „statisticky“ (tedy hypoteticky i včetně všech kojenců, nemluvňat a seniorů) za celý rok vypil 135 litrů piva, což je 270 půllitrů.

Žatec Svatováclavský: bohatý program na náměstí, kníže přijede na koni

A protože pro Čechy je důležité nejen pivo, ale také památka našeho národního symbolu a strážce svatého Václava, další zajímavá setkání s programem pro veřejnost budou pokračovat i těsně po víkendu, protože v úterý je státní svátek s připomínkou výročí svatého Václava, což je zároveň i Den české státnosti. A Žatec rozhodně nezůstane pozadu. Na náměstí před radnici dokonce přijede kníže Václav na koni. Turistické informační centrum žatecké radnice připravilo pro návštěvníky celodenní zajímavý program od 10 do 17 hodin s názvem Žatec Svatováclavský. Součástí je například příjezd a zdravice svatého Václava, středověká hudba, vystoupení šermířů, pohádky pro děti, ale i hudební koncerty v budově radnice, kde vystoupí mj. Felix Slováček mladší.

Program bude připraven i na zámcích Stekník a Peruc

Další zajímavá setkání s připomínkou památky svatého Václava proběhnou například na zámku Stekník (v den státního svátku 28. září) nebo v Peruci u Loun (od 25. do 28. září, každý den v zámeckém parku).

(ilustrační foto nahoře: pixabay.com)

ČTĚTE TAKÉ: Do každého půllitru potřebujete tři šištičky. Den D je tady, sklizeň chmele začíná

ČTĚTE TAKÉ: Je libo chmelovou pralinku? V Žatci jen tento měsíc už prodali čtyřicet krabic

ČTĚTE TAKÉ: Silná bouře zbourala v Postoloprtech pod zámkem chmelnici. Škoda se odhaduje na půl milionu