Stebno postižené katastrofou: poslanec Pavel Růžička začal organizovat pomoc hned druhý den po vichřici

Podbořansko – Ve Stebně uplynulo čtvrt roku od silné bouře s neobvykle ničivými následky, která ve vesnici na Podbořansku na konci června pobořila kolem třiceti budov a způsobila škody přibližně za sto milionů korun. Naštěstí tehdy nebyl nikdo zraněn ani nepřišel o život, na rozdíl od ještě silnější katastrofy, která ve stejný den postihla i jižní Moravu.

Na pomoc jezdili hasiči a mnoho dobrovolníků

Ve Stebně, ale i Blatně či Petrohradu, kudy se v menší míře živel také prohnal, se během uplynulých tří měsíců práce nezastavily. Lidé se pustili do oprav domů, na začátku prázdnin jim přijížděly pomáhat také desítky dobrovolníků. Velký kus práce odvedli dobrovolní hasiči z různých měst a obcí v Ústeckém kraji i dalších regionů, pomáhalo však i mnoho civilistů.

Pavel Růžička přijel do Stebna hned druhý den, potom ihned pozval premiéra Babiše

Do pomoci lidem ze Stebna se výrazně zapojil i Pavel Růžička, poslanec Sněmovny za ANO, který bydlí v Postoloprtech. Rozsah škod v obci a její smutný obraz po zkáze si přijel prohlédnout hned druhý den po vichřici. Když viděl, co se ve vsi stalo a jak to tam aktuálně vypadá, okamžitě začal jednat. Další den už přijel do obce na Růžičkovo pozvání osobně i premiér Andrej Babiš, aby se vládní pomoc rozhýbala co nejrychleji. „Když jsem viděl, v jakém je obec Stebno stavu, poprosil jsem pana premiéra, aby přijel a vše viděl na vlastní oči. On jako premiér pak začal ihned věci řešit. Zařídil například hned ten den, aby majitelé dostali od státu – Lesů ČR – bezplatně dřevo na opravu budov,“ vzpomíná Pavel Růžička.

Premiér neváhal, návštěva byla dohodnutá za 15 minut

Jak dlouho trvá domluvit návštěvu předsedy vlády, jednoho z nejvyšších představitelů země? „Tohle nebylo nic zas tak složitého. Návštěva byla dohodnutá asi za 15 minut, pan premiér s ničím neváhal a rozhodl se rychle. Mluvil jsem přímo s ním, mám na něj přímé spojení, v tomto případě to nezprostředkovávala žádná asistentka ani sekretariát, žádný mezičlánek,“ přiblížil na dotaz naší redakce Pavel Růžička.

Ministři a úředníci v dalších dnech pomáhali lidem přímo na místě

V dalších dnech do Stebna přijížděli ministři vlády a s nimi mnoho dalších úředníků a pomáhali lidem přímo na místě řešit žádosti o finanční pomoc od státu a podobné záležitosti, tak aby poničené domy mohly být opravené co nejrychleji. Pavel Růžička v obci pomáhal organizovat pomoc i jako dobrovolník, setkal se i s hasiči z Postoloprt, kde sám žije. „Podařilo se mi hned krátce po katastrofě v první vlně sbírek, které se teprve rozjížděly, sehnat i finanční pomoc ve výši půl milionu korun od soukromých firem, za což jsem byl také rád. Tyto peníze jsme předali nejvíce postiženým rodinám,“ vzpomíná Pavel Růžička na hektické dny po živelní pohromě.

Dárci skvěle pomohli lidem i na Podbořansku

 „Návštěva premiéra Andreje Babiše kromě rozhýbání různých vládních a ministerských úkonů pomohla hlavně také v tom, že dárci ve sbírkách, jak lidé, tak firmy, nasměrovali svou pozornost i na Podbořansko a začali přispívat i na obnovu poničených lokalit v Ústeckém kraji. Lidé a firmy tedy díky tomu nesoustředili svou pomoc jen na Moravu, ale mnozí poslali část darů na obnovu i k nám do Ústeckého kraje, kde to obyvatelé postižení katastrofou také velmi potřebovali. Jsem za to všem dárcům velmi vděčný,“ říká Pavel Růžička.

Vidím to optimisticky, obec se opravuje, udělal se velký kus práce, říká Pavel Růžička

Jak se dívá na další vývoj ve Stebně a okolí teď, s odstupem tří měsíců? „Vidím to optimisticky, v postižené obci se už udělal velký kus práce, zničené domy se postupně opravují, obyvatelé už také mohou mít lepší náladu než bezprostředně po katastrofě. Jsem rád, že tolik lidí ze všech koutů republiky pomohlo osobně nebo finančním či materiálním darem. Že se včas podařilo nastartovat pomoc a ta se dostala do postiženého Stebna stejně jako na rozbořenou jižní Moravu,“ dodal Pavel Růžička. (PR)

ČTĚTE TAKÉ: Pomoc ve Stebně a okolí: hasiči jedou celý víkend, hned od sobotního rána. Za odměnu dostanou řízky. Za lidmi přijel i premiér Babiš

ČTĚTE TAKÉ: Za dva týdny lidé poslali jen v jedné sbírce pro Stebno 1,4 milionu korun. Pomoc pokračuje dál

ČTĚTE TAKÉ: Daruji auto. Už žádný krasavec, ale je na něj spolehnutí. I tak si lidé pomáhají po bouři v Blatně a Stebně

(na snímcích: Pavel Růžička /v černém tričku s nápisem na hrudi/ a Andrej Babiš s hasiči a obyvateli v prvních dnech po katastrofě ve Stebně. Foto archiv Pavla Růžičky)