Úspěšná firma Skloart bude slavit 30 let. Pro návštěvníky v Lubenci a Libyni připravila zajímavý program

Lubenec – Křest knihy, hudební zážitky, promítání filmu, módní přehlídku a mnoho dalších zajímavostí bude obsahovat poutavý program tuto sobotu (16. 9.) v Lubenci a také v nedaleké Libyni. Firma Skloart, zabývající se zejména výrobou uměleckých vitráží, které nyní už mají vybudované své jméno a záruku kvality na mnoha místech ve světě, bude slavit 30 let od svého založení a na sobotu 16.9. k výročí připravila celodenní bohatý program pro veřejnost. Za firmou stojí manželé Jitka a Richard Kantovi, kteří kromě podnikání se sklem jsou i velkými patrioty a podporovateli života ve svém regionu a kromě jiného se díky nim také například podařilo obnovit Vochlickou rozhlednu nebo zachránit předtím chátrající kostel sv. Jiljí v Libyni. Za záchranu kostela bojují už 15 let a i toto výročí se bude stejnou sobotu připomínat.

Prohlídka dílny, filmy, hudba, křest knihy…

Program v Lubenci začne v sobotu 16. září v 10 hodin, skončí zhruba kolem 18. hodiny. Vstup je bezplatný, uspořádání zajímavé události podpořil i Ústecký kraj. Hlavním místem dění bude areál firmy Skloart, návštěvníci si budou moci prohlédnout výrobní prostory, dát si občerstvení, podívat se na nové filmy o regionu Lubenecka, zúčastnit se křtu nové knihy Třicet let s vitráží, módní přehlídky nebo také hudebních koncertů. Podrobný program přinášíme v plakátu hned pod textem článku. Pořadatelé v něm mysleli na dospělé i na děti. „Těšíme se na všechny návštěvníky, rádi každého u nás přivítáme,“ vzkázala Jitka Kantová z firmy Skloart.

Vitráže z Lubence putují do celého světa

Firmu založili oba manželé v roce 1993, před čtyřmi roky dostali také od Ústeckého kraje ocenění Živnostník roku. Letos na konci května přišlo ještě prestižnější ocenění: zlatá Merkurova medaile od Hospodářské komory České republiky. Výtvarná práce lidí z jejich firmy se postupně prosadila do mnoha zemí ve světě. „Zákazníky máme v Německu, Rakousku, Švýcarsku, Japonsku a mnoha jiných státech. Pracovali jsme na objednávku pro anglické filmaře, velmi významná pro nás byla spolupráce s nizozemským odběratelem nebo také s výtvarníkem v USA, kde naše vitráže ozdobily stropy v hale v New Yorku,“ uvedl Richard Kanta již dříve v rozhovoru pro server iDnes.cz.

Účast na světové výstavě EXPO 2015 v Miláně

Vitráže od Skloartu zkrášlily mnoho objektů a prostor i doma v ČR včetně například Grandhotelu Pupp v Karlových Varech, radnice v Žatci, chrámu sv. Mikuláše v Lounech nebo kostela v Podbořanech. Výrobky této firmy se objevily i na řadě výstav v ČR a i několika v zahraničí, mezi velké úspěchy v tomto směru patřila účast na světové výstavě EXPO 2015 v italském Miláně. V blízkém regionu se nejbližší výstava nyní chystá na listopad v Bílině.    (PR)

(na snímcích shora dolů: Jitka Kantová /v modrém/ na výstavě v Klatovech, dále s maminkou Kristinou a manželem Richardem Kantou na výstavě v Žatci. Úplně dole je plakát s programem k nadcházejícím oslavám v Lubenci a Libyni. Foto firma Skloart)