Bavila mě pomoc lidem, na druhé straně mě zklamaly výhrůžky, říká poslanec Pavel Růžička

Postoloprty – Pavel Růžička (51) pochází z jižních Čech, ale více než deset let už bydlí v Postoloprtech. Po dvaceti letech služby v armádě se pustil do politiky, a to v barvách hnutí ANO, jehož členem je hned od jeho vzniku v roce 2011. Jako politik začínal „od píky“ coby zastupitel a později radní v Postoloprtech. V roce 2017 byl zvolen poslancem Sněmovny za Ústecký kraj. Poslancem je už čtyři roky, v nynějších volbách kandiduje na čtvrtém místě v rámci kraje a pokusí se znovu získat důvěru lidí a svůj mandát obhájit.

Kde jste se narodil, kde jste pracoval, od jakého roku bydlíte v Postoloprtech?

Pocházím ze Sezimova Ústí. V Postoloprtech bydlím od roku 2009, když jsem ukončil službu v armádě. Jako voják jsem sloužil u různých útvarů a vystřídal jsem řadu měst, až jsem skončil zde na severu.

Když jste byl v armádě, v jakém městě jste sloužil, nebo u jakých útvarů? Bylo to i v Žatci?

Ne, v Žatci to zrovna nebylo. Sloužil jsem v Táboře u praporu oprav techniky. Následně jsem se začal věnovat požární ochraně v rámci ministerstva obrany a sloužil jsem u Hlavního úřadu civilní ochrany České republiky. Poté jsem sloužil na Generálním štábu Armády ČR a na ministerstvu obrany.

Byl jste jako voják a pak i jako odborník na požární tematiku i na zahraničních misích české armády, je to tak?

Ano. Dvakrát v Iráku a dvakrát v Kosovu.

Co se vám za uplynulé čtyři roky v roli poslance povedlo, na co jste sám nejvíc hrdý?

Úplně v úvodu svého poslaneckého mandátu jsem stál u zrodu Podvýboru pro Hasičský záchranný sbor České republiky. Dále to byly především návrhy změny zákonů o požární ochraně či zbraních a střelivu.

Jak na vás působila práce poslance, je to podobné, jak jste si to představoval, nebo se to pak ukázalo být jako úplně jiné?

Protože jsem předtím byl 22 let ve službách státu, práce poslance mě už pak tolik nepřekvapila. Byl jsem zvyklý chodit celý život do práce, a to brzy. V průběhu jednání Poslanecké sněmovny jsem do své kanceláře přicházel vždy v 6.15, od kdy jsem se připravoval na jednání Sněmovny. Přestože jsem se poslední rok potýkal s vážnou nemocí, ve Sněmovně jsem zameškal jen minimum jednání. První rok jsem se jako nováček seznamoval s procesy ve Sněmovně, s tím, jaká vlastně v reálu práce poslance je. Potom už se to pořádně rozjelo a v současnosti už po čtyřech letech mám řadu zkušeností s poslaneckou prací.

Co vás na roli poslance nejvíc bavilo, co naopak ne?

Nejvíce mě bavila komunikace v rámci resortů obrany a ministerstva vnitra a řešení jejich problémů. Rovněž pomoc občanům, kteří se na mě obraceli se svými problémy.

Je něco, na co naopak pyšný nejste, snažil jste se o něco, ale nepovedlo se to? Nebo je něco na práci poslance nebo v prostředí Sněmovny a politiky, co vás vyloženě zklamalo?

Hodně mě zklamala totální arogance Pirátů, kteří nemají elementární vychování. Někteří jsou o 20-25 let mladší než já, a přesto neuměli pozdravit. Když už se člověk cítil trapně a pozdravil tuto neomarxistickou generaci jako první, neuměla pozdravit nazpět. Je to smutné. Nelíbila se mi rovněž agresivita některých lidí, pokud jsem měl náhodou jiný názor než oni. To v dnešní době nevěstí nic dobrého. Někteří občané mi dokonce vyhrožují fyzickou likvidací prostřednictvím e-mailů či komentářů v elektronických médiích, což je také velice nepříjemné.

Kolik máte dětí, jaké povolání má vaše žena?

Moje manželka je zdravotní sestra. Mám tři dcery. Dvě z prvního manželství a jednu dceru z druhého manželství.

Jaké jsou vaše koníčky, co rád děláte ve volném čase?

Protože práci poslance beru velice zodpovědně, na koníčky teď nemám moc času. Ale jinak jsou mými hlavními koníčky myslivost a ruční zbraně. Také les a všechno, co s ním souvisí, například rád chodím i na houby.

Jaká je vaše nejoblíbenější kniha, film, hudba?

Ze zahraničí mám rád filmy s Jeanem Reno a z českého prostředí zase příběhy z dílny Ladislava Smoljaka a Zdeňka Svěráka. Rád se také dívám na seriál Můj přítel Monk. Z knížek mám rád jakoukoli příjemnou oddychovou literaturu, u které si člověk odpočine. V hudbě vyhraněný žánr nemám, poslouchám, co se mi líbí. Aktuálně poslouchám třeba swing.

Co máte rád k jídlu? Kam rád jezdíte na dovolenou?

Momentálně se snažím držet dietu, ale na to jste se asi neptal. Mám rád třeba tatarák s topinkou, také většinu jídel klasické české kuchyně, miluji i pokrmy z už zmiňovaných hub. Na dovolenou, pokud se to povede, jezdíme nejraději k moři. Pokud to čas dovolí, jezdíme rádi na Krétu a na jiné řecké ostrovy.

Kde budete sledovat sčítání volebních výsledků? Pokud byste byl znovu zvolen, kde by probíhala případná oslava?

Sčítání budu s největší pravděpodobností sledovat v centrále hnutí ANO. Ještě to ale budeme s kolegy upřesňovat. Místo oslavy jsme zatím žádné neurčovali. Nerad vykřikuji nějaké oslavné chorály nebo prognózy dopředu, ještě nás nikdo nikam nezvolil. Počkáme na výsledky a pak uvidíme. Pokud bychom byli příjemně překvapeni, budeme samozřejmě rádi.

Děkuji za rozhovor. (PR)

ČTĚTE TAKÉ: Knížky pro zdravotní sestry, podpora těžce zraněnému vojákovi. Jsou to opravdoví hrdinové, říká poslanec Pavel Růžička

ČTĚTE TAKÉ: Stebno postižené katastrofou: poslanec Pavel Růžička začal organizovat pomoc hned druhý den po vichřici

ČTĚTE TAKÉ: Analýza redakce: Za tři dny jsou tu volby. Z okresu Louny kandiduje 40 lidí. Kdo z nich má největší šanci stát se poslancem?

(na snímcích: Pavel Růžička z Postoloprt, foto: archiv poslance a hnutí ANO)