Letošní úroda hub je skvělá. Radost mají houbaři amatéři, ale i mykologové, když pořádají výstavy

Podbořansko, Žatec – Milovníkům lesa a přírody vrcholí houbařská sezona a letos si mohou užívat darů lesa opravdu plnými hrstmi, protože počasí růstu hub přálo – prakticky po celé léto byl dostatek vláhy, žádné extrémní sucho. Dobrou úrodu hub mohou využívat i mykologové k výstavám, na nichž pro návštěvníky připraví početnou a pestrou skladbu exponátů. Dvě výstavy v našem regionu už proběhly na Podbořansku, třetí se chystá na polovinu října v Žatci.

V Kryrech bylo k vidění 167 druhů hub

O uplynulém víkendu mohli obdivovat vystavené houby návštěvníci v Kryrech. „Připravili jsme 167 druhů hub, lidé si mohli prohlédnout skutečné zajímavosti. Nechyběly ani některé chutné houby, které jsme předtím už dlouho nevystavovali, například hřib koloděj nebo stroček trubkovitý,“ uvedl předseda Mykologického kroužku Kryry Jaromír Konderla.

Vydařená sezóna, v létě pořád pršelo

Členové kroužku z Kryr ke konci září uspořádali podobnou výstavu také v Podbořanech. Tam pro návštěvníky shromáždili 144 druhy hub, mezi nimi bylo opět mnoho zajímavostí. „Letošní sezona v lesích je vzhledem k hojným dešťovým srážkám opravdu velmi vydařená,“ potvrzoval už v průběhu září Jaromír Konderla. Mykologický kroužek v Kryrech má kolem šedesáti členů. Ti se scházejí k debatám obvykle jednou za měsíc, většinou každou třetí neděli v měsíci, a vyměňují si poznatky a znalosti o přírodě, lese, houbách, ale například také i o pokrmech z hub vyrobených. Společně pořádají výstavy pro veřejnost nebo také vlastivědně-houbařské zájezdy, jak je sami pojmenovávají.

Za pár dní bude tradiční výstava v Žatci

Další už tradiční výstavu hub budou moci zájemci vidět a navštívit v Žatci. Houbařský spolek Žatec, který má za sebou už více než čtyřicetiletou historii, připraví výstavu na termín 15.-16. října v prostorách hotelu Černý orel. Otevřena bude každý den od 8 do 18 hodin.

(ilustrační foto nahoře: pixabay.com)

ČTĚTE TAKÉ: Přijďte pomoci vysadit nový les! V sobotu na Žatecku, za dva týdny u Litvínova

ČTĚTE TAKÉ: Výlety budou příjemnější. Lesáci obnoví v krajině více než 300 studánek, přidají přístřešky i lavičky

ČTĚTE TAKÉ: Pojď za mnou, kde jsi? Takhle to nevyfotíš. Lesáci u Tuchořic řežou vánoční stromky