V kostelích se přesně v poledne rozezní zvony. Připomenou památku obětí viru Covid-19

Louny, Žatec, ČR – Už téměř 25 tisíc lidí zemřelo v České republice po nákaze virem Covid-19. Úmrtí první z obětí oznámili zdravotníci a hygienici přesně před rokem, 22. března 2020. Památku všech obětí pandemie, přímých i nepřímých, uctí a připomenou v pondělí 22. března zvony, které budou znít v kostelích v celé ČR.

Smutné výročí

Pietní okamžiky s názvem Minuta ticha za oběti pandemie pořádá občanská iniciativa Minuta ticha. Připojily se k ní katolická i evangelická církev, některé kraje a další instituce. Zvony ve věžích kostelů budou znít v pondělí, v den smutného výročí první ohlášené oběti v ČR, přesně od 12 hodin – v pravé poledne.

Katolická církev vyzvala duchovní správce kostelů, ať nechají spustit zvony

Česká biskupská konference, součást římskokatolické církve, vyzvala duchovní správce kostelů, aby nechali rozeznít zvony. „Připojujeme se k této občanské inciativě a prosíme všechny duchovní správce, aby zajistili, že budou v pondělí od 12 hodin znít kostelní zvony jako připomínka a uctění památky lidí zemřelých v souvislosti s touto nemocí a jako vyjádření podpory pozůstalým,“ potvrdila Monika Klimentová, mluvčí České biskupské konference. Hlas zvonů by tak měl být slyšet i v Lounech, Žatci, Podbořanech a dalších místech okresu Louny, kde jsou k dispozici kostely se stálými pracovníky.

Na památku obětí nesmíme zapomínat

„Budeme vděční všem, kdo si na památku obětí vzpomenou, všem, kdo se do minuty ticha zapojí, i všem, kdo pomohou rozšířit tuto výzvu. Minuta ticha za oběti pandemie má být aktem solidarity a úcty k obětem a jejich pozůstalým, ale i vděkem za život, jehož cenu si v této době uvědomujeme víc než kdy dřív. Jsme přesvědčeni, že společné sdílení smutku a vzpomínek na oběti umožní naší společnosti lépe a důstojněji vykročit do budoucnosti, která nás po skončení pandemie čeká. Památka obětí by určitě neměla být zapomenuta,“ uvedl Petr Pospíchal z občanské iniciativy Minuta ticha.

(ilustrační foto nahoře: pixabay.com)

ČTĚTE TAKÉ: Mikulášův chrám, nejznámější památka Loun. V sobotu znovu symbolicky začne jeho stavba

ČTĚTE TAKÉ: Z věže padaly tašky. Pokrývači opravili střechu u významné podbořanské památky

ČTĚTE TAKÉ: Zapomenutá dramata: blesk prásknul do kostelní věže. Tři muži zemřeli, další byli zraněni