Vážení Lounští. Starosta už rok píše několikrát týdně sloupky, pomáhající bojovat proti koronaviru

Louny – Pavel Janda (36), původní profesí advokát, stojí v čele města Loun jako starosta už dva a půl roku. Přesně před rokem nastala v ČR nová, dosud neznámá situace: stejně jako v mnoha dalších zemích i u nás vypukla epidemie šíření viru Covid-19 a s ní mnoho opatření, omezujících a upravujících každodenní život lidí. Přesně před rokem se starosta v Lounech pustil i do nové, tehdy neobvyklé formy pravidelné komunikace s obyvateli města a další veřejností. V krátkých statích, publikovaných na Facebooku, poskytoval několikrát týdně důležité informace o situaci kolem Covid-19 v Lounech a okolí, o tom, co mají lidé dělat, aby se nákaze vyhnuli, o možnostech pomoci při problémech, ale i o dalším aktuálním dění v Lounech. „Byla to možnost rychlého a jednoduchého šíření informací v krizové době, tak proč ji nevyužít?“ říká starosta (na snímku nahoře), který během roku, od 17. března 2020, publikoval odhadem přes dvě stovky „sloupků“ s názvy AntivirusInfo a StarostaInfo.

Kdy a jak vás napadlo komunikovat s obyvateli tímto způsobem? Byl to vyloženě váš nápad, nebo jste se inspiroval u někoho z kolegů starostů jiných měst?

Na myšlenku psát a vydávat pravidelné infostatuty #antiVIRUSinfo mě při vypuknutí loňské první vlny koronaviru v ČR přivedl ředitel Vrchlického divadla Jakub Bielecki. Postupně jsem k nim přidal ještě souhrn týdne #STAROSTAinfo. Není to ale nic zase tak mimořádného, podobné infopřehledy dělá více starostů, vím například o Marku Sovkovi v Branišovicích na jižní Moravě nebo Michalu Šmardovi v Novém Městě na Moravě.

Jaké máte zatím ohlasy lidí?

Ohlasy mám jen dobré. Pokud tedy nepočítám několik věčně nespokojených internetových „prudičů“, ale ti se najdou vždy a všude. Díky ohlasům na pravidelné informace na Facebooku, ale pak také i na letáky, které město distribuovalo do schránek, jsme si na radnici uvědomili potřebu pravidelného informování občanů i v prostředí mimo internet. Ne každý samozřejmě má k němu přístup a nemusí se to týkat jen seniorů. Vedlo to k tomu, že třeba právě v této době připravujeme již třetí infolist „Město Louny informuje“, který v polovině dubna najdou ve schránkách všichni občané v Lounech, Nečichách a Brloze.

Jaká byla přibližná sledovanost vašich facebookových zpráv, pokud to víte z nějakých statistik?

Na začátku jsme všichni seděli u zpráv a hltali každou novinku. Ta první hlášení měla opravdu neuvěřitelný dosah. Sdílelo je třeba klidně kolem 600 lidí, bylo to vysoké číslo. Dnes čtou #antiVIRUSinfo a #STAROSTAinfo odhadem stovky lidí a kolem padesáti lidí pravidelně informace sdílí. To není vůbec špatné.

Stala se díky vaší komunikaci uváděné formou „Vážení Lounští“ v uplynulém roce nějaká situace, kdy tento rychlý způsob šíření informací opravdu v něčem rychle a účinně pomohl? Na co jste během té doby nejvíce hrdý?

Na začátku loňské první vlny se nám díky těmto hlášením povedlo sehnat od lounského podnikatele Jana Müllera dostatek respirátorů FFP3, které byly podmínkou pro zachování provozu lékařské pohotovosti. Nejen tahle pomoc, ale všechny nabídky pomoci, které jsme jako město za ten rok dostali, hřejí u srdce. Bylo jich hodně, za všechny děkujeme.

Původně jste psal bloky informací vždy v rytmu pondělí – středa – pátek, teď jste přešel na režim středa – neděle. Jaký byl důvod, velká časová zátěž? Nenapadlo vás někdy, že byste se při hlášeních třeba střídali, například s místostarosty či radními?

Zpočátku jsem sloupky psal dokonce každý den. Pak jsem nejprve ubral víkendy, přešel ke třem hlášením za týden, a následně se dostal ke středě a neděli. Důvodem byla nejen ta časová zátěž, ale postupem času i to, že množství novinek ubývalo a nebylo potřeba psát pokaždé den co den. Pokud jde o střídání, no vidíte, to mě ani nenapadlo. Stejně tak asi ani nikoho z mých kolegů nebo kolegyň, jinak by se možná ozvali.

Jak byste celkově zhodnotil uplynulý rok, dění kolem pandemie, jak v Lounech, tak i z celostátního pohledu? Řeší naše vláda situaci dobře? A v Lounech jste podle vás věci kolem epidemie zvládli?

V Lounech si myslím, že ano. Chtěl bych pochválit všechny své kolegyně a kolegy na městském úřadě a v městských organizacích, poděkovat jim za skvělou práci a přístup. Zejména díky nim podle mého názoru koronakrizi ve městě zvládáme velice dobře. Jsem rád, že se letos na začátku roku podařilo prosadit myšlenku a záměr zřídit přímo v Lounech očkovací centrum. Podle původních plánů se totiž  s očkovacím místem v našem městě nepočítalo. Situaci v celé ČR jako celku příliš hodnotit nechci. Ale každý asi vidí, že v mnoha věcech a opatřeních od vlády panuje chaos. Je to samozřejmě složité, ale jenom řízení ze strany státu a nějaký „mikromanagement“ nás ze současné krize rozhodně nevyvede. Důležité je i chování a přístup samotných obyvatel.

Kudy přesně tedy podle vás vede cesta ze současné krize?

Podle mě je hlavní cestou, kudy ven, důkladné proočkování celé populace. A hrozně důležité je samozřejmě zodpovědné chování nás všech. Snažit se dodržovat všeobecně známá hygienická pravidla, nosit ochranné pomůcky, nesdružovat se, snažit se chránit a nešířit epidemii. Bez toho to nepůjde.

Děkuji za rozhovor.

ČTĚTE TAKÉ: V Lounech vzniká nové očkovací centrum. Provoz pro veřejnost zahájí od března

ČTĚTE TAKÉ: Starosta i místostarosta podstoupili testy na letišti v Praze. Stále mě bolí hlava a cítím únavu, říká Pavel Janda

ČTĚTE TAKÉ: I já jsem před rokem hodnotil covid jako horší chřipku. Ale brzy jsem změnil názor, říká lékař a senátor Ivo Trešl