Přestavba křižovatky se přiblížila. Ovál na jižním okraji Žatce bude mít pět výjezdů

Žatec – V Žatci se přiblížila přestavba křižovatky ulic Husovy a Plzeňské na jižním okraji města nad obchodem Tesco u výjezdu směrem na Podbořany a Plzeň, o níž se diskutuje už řadu let. Na křižovatce vznikne neobvyklý podlouhlý „ovál“ s pěti výjezdy a místem se bude jezdit podle všeobecně známých pravidel kruhového objezdu. Krajský úřad v Ústí nad Labem nyní na počátku srpna zahájil územní řízení k budoucí stavbě na uvedeném místě.

Z nynějších tří výjezdů bude pět

Oproti současnosti, kdy má křížení v místě jen tři výjezdy (směr Plzeň, směr Most a směr Žatec–Husova ulice), bude po přestavbě možné z křižovatky vyjet do pěti směrů. „Čtvrtá odbočka“, tzv. západní větev, povede do recyklačního centra se stavebními materiály pro zemní práce a k několika domům v této lokalitě ve směru zhruba na Čeradice a pátý výjezd, tzv. východní větev, bude nová komunikace mířící do nové obchodní, nákupní a odpočinkové zóny, která se nyní ještě připravuje a je v územním plánu města. Aktuálně v tomto místě končí pole pod silniční spojkou mezi plzeňskou a rakovnickou silnicí, tedy pod tzv. „tankovou“ nebo také „uhelnou cestou“.

Podél části křižovatky povedou i nové chodníky

Nový „ovál“ se systémem okružní křižovatky bude mít vnitřní průměr (šířku) kolem 50 metrů a délku zhruba necelých 100 metrů, vyplývá dále z dokumentace ke stavbě. Podél nově provedené okružní křižovatky povedou v některých částech nově i chodníky pro pěší – podobně jako je to například kolem části „kruháku“ u Kauflandu. „Jeden chodník povede ve směru od Husovy ulice a benzinové čerpací stanice a druhý směrem k recyklačnímu centru a rodinným domům,“ vyplývá z materiálů krajského úřadu. Úpravy budou řešit i místo pro bezpečné přecházení vozovky.

Město a ŘSD postupně zvyšují bezpečnost na křižovatce již několik let

O povolení záměru přestavět křižovatku oficiálně požádalo letos v červnu Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD), krajský úřad nyní zahájil územní řízení. Přestavba by mohla začít už příští rok, ŘSD nyní hledá zhotovitele, tedy stavební firmu, které svěří svou zakázku. Křižovatka leží na obchvatu Žatce a vede přes ni hlavní silniční tah Plzeň – Žatec – Most. Místem denně projede i kolem deseti tisíc vozidel, další stovky aut se připojují při výjezdu ze Žatce z Husovy ulice. Město a ŘSD se už zhruba posledních pět let dohadovaly o možnostech zvýšení bezpečnosti na této křižovatce, postupně přibyly například stožáry s lepším osvětlením, rozšíření vozovky a odbočovací pruh, snížení maximální povolené rychlosti na hlavní komunikaci na 70 km/h. Přestavba na systém s kruhovým objezdem bude teď dalším velmi významným krokem.

ČTĚTE TAKÉ: Důležitá křižovatka u Tesca se začne přestavovat kvůli bezpečnosti. Místo kruhu bude mít ovál s pěti výjezdy

ČTĚTE TAKÉ: Ohlédnutí: Na jaře začnou práce pro lepší bezpečnost křižovatky v Žatci. Osvětlení zajistí šest nových stožárů

ČTĚTE TAKÉ: Provizorní objezd z betonových bloků v Žatci se změní na trvalou okružní křižovatku. Přestavba začne v příštích měsících

(na snímcích: současná podoba křižovatky nad obchodem Tesco v Žatci. Nahoře je příjezd od města a Husovy ulice a dole příjezd od Podbořan a Plzně. Foto Mapy.cz)