Kauza postoloprtský zámek: do města už dorazil znalecký posudek. Zastupitelé se kloní spíše k možnosti památku koupit

Postoloprty – Do Postoloprt po čtyřech měsících od prohlídky dorazil odborný posudek znalců, který bude jedním z klíčů pro rozhodování města o tom, zda radnice má nebo nemá koupit do svého majetku zdevastovaný zámek, stojící poblíž náměstí. Odborníci ze znalecké kanceláře EniConsult sídlící v Mostě si prohlédli zchátralou památku přímo na místě 21. ledna a nyní v závěru května poslali postoloprtské radnici objednanou zprávu se znaleckým posudkem. Cenu zjištěnou podle oceňovací vyhlášky vyčíslili na 13 844 072 korun a cenu obvyklou, určenou podle zákona o oceňování majetku, stanovili na 11 200 000 korun.

První nabídka městu zněla na 13,2 milionu

Majitel postoloprtského zámku, společnost Castello Postoloprty, která má zahraniční vlastníky, nabídla loni na podzim památku ke koupi městu za cenu 13,2 milionu korun. Radnice tehdy pro další jednání a rozhodování stanovila podmínku, že nechá aktuální úroveň ceny ještě ověřit u odborného znalce. Posudek je nyní na světě a mezi městem a vlastníkem památky budou zřejmě následovat další jednání, radnice se bude snažit o snížení kupní ceny. Pokud by majitel nyní přistoupil na odborně stanovenou „obvyklou cenu“, město by mohlo rázem už při nákupu oproti první nabídce „ušetřit“ dva miliony.

Majitel zkouší zámek prodat i ve veřejné nabídce, ale dráž

Majitel ovšem zároveň během května svůj záměr prodat postoloprtský zámek umístil i do veřejné nabídky přes realitní kanceláře. V ní ovšem požaduje za stejný objekt už 18,5 milionu korun. Nabídka je teď už otevřená pro každého a teoreticky by se tedy mohlo stát i to, že pokud by se našel jiný zájemce a byl ochoten dát více peněz, majitel by zámek prodal jemu, a nikoli městu.

Zastupitelé rozhodnou možná už během června

O tom, zda město koupí či nekoupí zchátralou památku do svého vlastnictví, budou rozhodovat členové zastupitelstva. Před hlavním procesem rozhodování se čekalo právě na znalecký posudek o ceně nemovitosti. Zastupitelé se k tématu zámku sešli už na několika neveřejných pracovních schůzkách, další bude následovat ještě v pondělí 31. května. Je pravděpodobné, že během června by mohli učinit hlavní důležité rozhodnutí. Podle našich informací debaty zatím směřují k tomu, že město by mohlo zámek skutečně koupit do svého vlastnictví, zatím se k této možnosti přiklání většina zastupitelů. Definitivní závěr však bude jasný až při hlasování na veřejné schůzi zastupitelstva.

Šlechta, zábava, lov, ale i požáry, války, statek, sklad knih…

Renesančně-barokní zámek pochází z přelomu 16. a 17. století. Má za sebou pohnutou historii, v současnosti je opuštěný a značně zchátralý. Dříve byl významným sídlem šlechty, která ho využívala k zábavě, diplomatickým jednáním i zastávkám při lovu. Zámek během dějin občas ničily požáry, války i různé sedlácké bouře, po roce 1945 ho začal užívat Státní statek Žatec a ještě později Národní knihovna ČR – jako depozitář. Současný majitel, společnost Castello Postoloprty, ho koupila v roce 2004, nikdy ho však k ničemu nevyužívala ani neopravila. Zámek je zapsán mezi národní kulturní památky, ale prakticky od čtyřicátých let minulého století nepřetržitě chátrá.

Pokud město památku koupí, bude muset i shánět prostředky na rekonstrukci

Zastupitelstvo v Postoloprtech čeká nelehké rozhodování, protože pokud se město rozhodne pro koupi zámku, zároveň se tím zaváže i k odpovědnosti za jeho budoucí nutné opravy a údržbu. V památce dnes není například jediné zasklené okno, objekt potřebuje rekonstrukci za desítky až stovky milionů korun. Na druhou stranu je jasné, že zámek buď jak buď vždy dělá vizitku celému městu, ať už je jeho vlastníkem kdokoli. Pokud by zůstal v současném stavu, odpuzoval by dál všechny turisty a návštěvníky a k dobré pověsti města by určitě nepřispíval. Město je zároveň i vlastníkem okolní rozlehlé zámecké zahrady a pro nejbližší roky chystá dělat také velkou rekonstrukci sousedního Mírového náměstí, které doplní o řadu prvků s motivy z historie.

ČTĚTE TAKÉ: Kauza zchátralého zámku v Postoloprtech: město dostalo nabídku koupit památku za 13 milionů

ČTĚTE TAKÉ: Koupí město zdevastovaný zámek? Rozhodování bude hodně těžké, vyplývá z ohlasů z Postoloprt

ČTĚTE TAKÉ: Postoloprtský zámek už je ve veřejné nabídce. Majitel zkusil zvednout cenu o pět milionů

(na snímcích: současná podoba zámku v květnu 2021 s rostoucím jarním chmelem v popředí a první stránka znaleckého posudku. Foto: Stanislava Mrázová a reprofoto dokumentu redakce)