Naučná stezka k památným dubům na Žatecku: první tři tabule budou vztyčeny v sobotu. Kdo chce, může přijít pomoci

Stroupeč, Žatecko – Budování nové naučné stezky v okolí skupiny památných starých dubů u Stroupče na Žatecku začne tento týden v sobotu (20.8.). Upevněny do země budou první tři tabule se zajímavými textovými a obrazovými informacemi, které se týkají dubů, regionu a přírody v oblasti na levém břehu Ohře. Začíná se v sobotu dopoledne, později bude následovat i zábavný program, zúčastnit se může každý zájemce.

Sraz je v devět ráno

„Sraz je v sobotu v 9 hodin u pěší cesty vedoucí k zámečku, u nějž duby rostou. Nejprve krátce poděkujeme všem pomocníkům, účastníkům i sponzorům, kteří na novou naučnou stezku přispěli. Potom už se pustíme do práce – do vykopaných děr osadíme první tři tabule s informacemi,“ vysvětlila Jaroslava Mangová, předsedkyně Okrašlovacího spolku Stroupeč.

Příspěvek věnovala i nadace firmy Nexen

Na vytvoření nové naučné stezky poslala dar 45 tisíc korun i nadace firmy Nexen Tire, která vybudovala a uvedla do provozu jednu z největších továren v nedaleké průmyslové zóně Triangle na Žatecku. Firma vyrábí pneumatiky.

Odpoledne pokračuje program pro děti i dospělé

Po upevnění informačních tabulí pro naučnou stezku bude další program pokračovat odpoledne, připraveno je občerstvení, společné posezení, navečer pak i oheň a opečení buřtů. Děti si budou moci zařádit v hasičské pěně. Duby nedaleko Stroupče jsou staré více než pět set let. Jeden ze stromů se před dvěma lety dostal i do celostátního finále soutěže Strom roku a nakonec skončil čtvrtý.

ČTĚTE TAKÉ: Duby staré přes 500 let, vyzařuje z nich krásný klid. K velikánům na Žatecku povede nová naučná stezka

ČTĚTE TAKÉ: Nádherná lípa u Nepomyšle, adept na strom roku: stala se hvězdou reklamy na minerálku a českou přírodu

ČTĚTE TAKÉ: Ohře začíná v Německu. Postupně chci popsat celý její tok, říká autor nové knížky se zajímavými fotkami

(na snímcích: lidé z okrašlovacího spolku při prvních přípravách terénu na budoucí naučnou stezku, která povede ke skupině památných dubů u Stroupče na Žatecku. Foto Jaroslava Mangová)