Velká přestavba náměstí v Postoloprtech se o pár měsíců odkládá. Město si nechalo prodloužit stavební povolení o dva roky

Postoloprty – Přestavba Mírového náměstí v Postoloprtech, což je z hlediska investic i rozsahu plánovaných proměn jeden z nejnákladnějších a nejnáročnějších záměrů města za poslední roky, se o pár měsíců odkládá. Původně měly stavební práce vedoucí k přeměně náměstí začít už v letošním roce, teď ale stavební úřad prodloužil na žádost města platnost stavebního povolení o další dva roky. Aktuálně tedy platí, že stavba by se měla rozjet nejpozději do léta 2024.

Povolení je prodlouženo do srpna 2024

O prodloužení platnosti stavebního povolení rozhodl tento týden stavební úřad Městského úřadu Postoloprty. Město letos v červenci požádalo o možnost prodloužení, protože původní stavební povolení platilo jen do srpna 2022 a nyní by tedy vypršelo, i když se na náměstí ještě nic stavět nezačalo. „Nezahájení stavby město jako stavebník zdůvodnilo časovou náročností při zajišťování financování stavební akce, získávání úvěrových možností,“ vyplývá z textu rozhodnutí stavebního úřadu o prodloužení, který podepsala jeho vedoucí Miroslava Hrdinová.

Město chce na podzim požádat o dotaci v novém titulu, který vyhlásí ministerstvo

Podle starosty Postoloprt Zdeňka Pištory odklad při zahájení přestavby náměstí souvisí i s tím, že město by se chtělo pokusit získat část prostředků na nákladný projekt formou příspěvku z dotačního programu, který má být vyhlášen až na podzim. „Na podzim má být zveřejněn nový dotační titul z Integrovaného regionálního operačního programu, který se bude týkat rekonstrukcí a regenerací veřejných prostranství. Právě to v našem městě chystáme a chceme tedy zkusit požádat o dotaci,“ vysvětlil starosta na dotaz naší redakce. Tituly v rámci programu IROP vyhlašuje ministerstvo pro místní rozvoj, prostředky pro akce v jednotlivých regionech pocházejí z fondů Evropské unie. Jenom za roky 2021 – 2027 poskytne Evropská unie pro rozvoj měst a obcí v České republice v rámci tohoto programu 4,8 miliard eur, což je více než 117 miliard korun.

Přestavba náměstí se připravuje už sedm let, přibude vodotrysk i Oldřich s Boženou

Přestavbu Mírového náměstí připravuje město už od roku 2015. Radnice se tehdy obrátila i na renomované architektonické kanceláře. Architekti doporučili oproti současné podobě například vykácet většinu stromů, aby se prostor náměstí opticky zvětšil, vybudovat vodní prvky, například kašnu s vodotrysky, přidat lavičky, nové sloupy s osvětlením, udělat nové povrchy vozovek i chodníků nebo také i nové dláždění s velkým motivem z historického setkání knížete Oldřicha a selky Boženy v dávných dobách středověkého raného českého státu. Dvojice se podle tvrzení Dalimilovy kroniky měla poprvé zahlédnout právě „kdesi u Postoloprt“.

Náklady budou v desítkách milionů, město má od banky schválený úvěr

Přestavba náměstí i dalších prvků v centru města bude nákladná, částka se bude počítat určitě v desítkách milionů korun. Zastupitelé města už minulý rok na jaře schválili jak záměr zahájit přestavbu náměstí, tak i způsob financování pomocí úvěru od banky. Město si loni vyjednalo úvěrový rámec u ČSOB v maximální možné výši až do 200 milionů korun (peníze z těchto úvěrů mají být využity nejen na přeměnu náměstí, ale i na některé další chystané stavební akce ve městě). Mezitím pak město koupilo do svého majetku ještě také zchátralý zámek a vyjádřilo vůli a cíl, že se chce postarat o jeho rekonstrukci a záchranu. To bude samozřejmě znamenat také další velmi vysoké investice. Nezmění to nějak plány města v souvislosti s náměstím nebo způsobem financování z úvěru? „Nadále platí vše, tak jak schválilo naše zastupitelstvo. Tedy jak plán na přestavbu náměstí, tak i jeho financování z úvěru. Úvěr jsme ale ještě nezačali čerpat, protože stavba také ještě ani nezačala,“ upřesnil na dotaz redakce starosta. Město teď bude čekat, jak dopadne jeho žádost o možnost dotace v uvedeném programu IROP, a hned potom vyhlásí veřejnou zakázku, v níž bude hledat dodavatelskou firmu pro budoucí přestavbu náměstí a centra.

(na snímku nahoře: Mírové náměstí v Postoloprtech, foto Městský úřad Postoloprty)

ČTĚTE TAKÉ: Velké změny v Postoloprtech: nové názvy pro dvě náměstí, nový mohutný nápis u zastávky autobusů

ČTĚTE TAKÉ: V Postoloprtech se přiblížila velká přestavba náměstí. Město využije peníze z úvěru, ten může být až 200 milionů

ČTĚTE TAKÉ: Zámek je náš! Stovky lidí využily pozvání města a přišly si prohlédnout památku v Postoloprtech