Obnova Stebna bude pokračovat i tento rok. Na řadu přijde náves nebo také hřbitov

Stebno, Kryry, Podbořansko – Domy poškozené při loňské červnové silné bouři a nevídaně ničivé vichřici v oblasti Stebna a Blatna na Podbořansku už jsou z nejhoršího stavu venku a hlavní část oprav mají za sebou, teď přichází čas na obnovu objektů a prostranství ve veřejném majetku. Město Kryry v prosinci schválilo další postup oprav ve Stebně. Stebno je tzv. místní částí města Kryr. Konkrétně půjde o obnovu návsi a také o obnovu oplocení a dalších prvků na hřbitově v této osadě.

Jedna firma z Chomutovska a druhá z Kryr

Zastupitelstvo města Kryr v prosinci schválilo firmy, které nabídly nejnižší ceny ve výběrovém řízení a díky tomu by měly od města získat zakázku na obnovu obou uvedených míst. Opravu návsi ve Stebně by měla provést firma KHL EKO z Chomutovska, a to za 1,8 milionu korun bez DPH. Opravu oplocení hřbitova ve Stebně zajistí firma Šilhánek a syn z domovských Kryr, která v minulém roce například vybudovala i nově otevřenou prodejnu Norma v Podbořanech. Hřbitov ve Stebně by měla opravit za částku 1,78 milionu korun bez DPH.

Smlouvy mají být podepsány do konce ledna

Město Kryry podle rozhodnutí zastupitelstva uzavře a podepíše s oběma firmami smlouvu nejpozději do konce ledna. Pokud by se vítězné firmy své zakázky vzdaly, osloví město další společnosti, které ve výběrových řízeních skončily druhé v pořadí. Práce na obnově obou míst se rozeběhnou v průběhu letošního roku.

Ve Stebně byla škoda kolem 100 milionů korun

Silná bouře s neobvykle ničivou vichřicí vtrhla do jižní části Podbořanska ve čtvrtek 24. června 2021. Nejvíce zasáhla právě Stebno – ve vesnici poškodila asi tři desítky objektů, rodinných domů i hospodářských budov. Utrhala střechy, pergoly, poničila auta, polámala mnoho stromů. Nikdo nebyl naštěstí zraněn, hmotná škoda ale dosáhla kolem 100 milionů korun. Poškozen byl také například kostel. Další menší škody natropila bouře i v Blatně, Petrohradě a Kryrech. Stejný den jen o pár hodin později vznikla i další silná bouřka s vichřicí na jižní Moravě v oblasti Břeclavska a Hodonínska, tam dokonce řádilo i v ČR málokdy vídané tornádo. Následky katastrofy na Moravě byly ještě mnohem horší, šest lidí bohužel přišlo o život a další byli zraněni. Na Moravě živel poškodil až kolem 1200 domů.

(na snímku nahoře: Stebno po zásahu ničivou vichřicí loni v červnu. Foto SDH Postoloprty)

ČTĚTE TAKÉ: Všechny domy ve Stebně už mají střechu. Nejtěžší část oprav po ničivé bouři mají lidé za sebou

ČTĚTE TAKÉ: Daruji auto. Už žádný krasavec, ale je na něj spolehnutí. I tak si lidé pomáhají po bouři v Blatně a Stebně

ČTĚTE TAKÉ: Za dva týdny lidé poslali jen v jedné sbírce pro Stebno 1,4 milionu korun. Pomoc pokračuje dál