Děti ve školách se znovu testují dvakrát týdně. Některé testy už měly pozitivní výsledek, žáci pak nešli k výuce

Žatec, Ústí, ČR – S novým kalendářním rokem začala ve školách platit přísnější pravidla, související s testováním. Testování dětí, ale i učitelů je teď častější, minimálně v prvních dvou týdnech ledna bude znovu platit „model“ dvakrát týdně – žáci, studenti i pedagogové se nyní testují vždy v pondělí a ve čtvrtek. Důvodem úpravy pravidel, kterou už před svátky schválila vláda, jsou obavy z varianty koronaviru s názvem omikron, která je více nakažlivá a rychleji se šíří. Hygienici a zdravotníci se snaží její případný výskyt proto „zachytit“ co nejdříve.

Dva pozitivní testy na ZŠ v Žatci

A pondělní testování ve školách už nalezlo u žáků několik pozitivních výsledků, a to i v okrese Louny. Pozitivně testovaní byli například dva školáci v ZŠ na náměstí 28. října v Žatci. „V pondělí 3. ledna jsme měli dva pozitivní antigenní testy u žáků. Převzali si je rodiče a podle pravidel mířili dál k PCR testům ve zdravotnickém zařízení. Zbylí žáci z jejich tříd nemuseli do karantény, protože děti předtím nebyly společně v kontaktu. Další testování bude pokračovat znovu ve čtvrtek, opět před zahájením výuky,“ uvedla ředitelka školy Jana Hassmanová. V celostátním měřítku nebylo podle ČTK a serveru Novinky.cz pozitivně testovaných dětí po návratu do škol po svátcích mnoho, byly to jen malé zlomky z celkového počtu. Nejvíce jich bylo v Praze.

V Ústeckém kraji tento týden míří do škol skoro půl milionu testů

Vyšší četnost vládou předepsaných testů znamená i větší nároky na jejich kvantitu. Například jen v Ústeckém kraji bude potřeba pro školáky, studenty a učitele zajistit statisíce testů jen pro první polovinu ledna a nutné je i zařídit jejich rozvoz do jednotlivých škol v celém kraji. „Tento týden celkem půjde o 439 tisíc antigenních testů, které přišly do Ústeckého kraje v pondělí 3. ledna z celostátních rezerv. Na krajský úřad je v pondělí přivezli hasiči a hned v úterý je začnou do jednotlivých měst rozvážet pracovníci Správy a údržby silnic Ústeckého kraje. Města potom zajistí předání do škol ve svém regionu,“ vysvětlila Hana Šťástková z Krajského úřadu Ústeckého kraje.

Testování dvakrát týdně zatím platí minimálně do 14. ledna

Nová pravidla mají podle současných informací a předpokladů platit do 14. ledna, od 17. ledna by se měly děti ve školách testovat opět už jen jednou týdně. Záležet bude ještě také hlavně na tom, jak se bude situace kolem viru a úspěšnosti nového postupu vyvíjet.

(na snímku nahoře: hasiči ukládají testy do skladovacích prostor Ústeckého kraje. V úterý zamíří už do jednotlivých měst a obcí v kraji a budou připraveny k testování ve školách. Foto Krajský úřad Ústeckého kraje)

ČTĚTE TAKÉ: Podbořanská radnice omezuje provoz, v Lounech se schází krizový štáb. Epidemie je na dalším vrcholu

ČTĚTE TAKÉ: Očkování v Lounech: systém se teď mění na každou středu. Zájem města obnovit stálé očkovací místo pořád platí

ČTĚTE TAKÉ: Pár dní a konec. DDM Postoloprty vyklidí svou tradiční budovu. Kroužky budou od nového roku 2022 jen ve škole