Lidé mohou vidět dva cenné anděly světlonoše. Na zámek se vrátili po 72 letech, vystaveni budou jen dva dny

Stekník – Cestovali do Krásného Dvora, potom dokonce do Benešova nad Ploučnicí u Děčína, ale po více než sedmdesáti letech se znovu vrátili do svého původního domova – na zámek Stekník u Žatce. Dvě krásné dřevěné sochy andělů s křídly a pochodněmi, vzácné památky staré přes dvě stě let, teď mimořádně budou moci vidět i návštěvníci. Zámek je zařadí jako exponát ke svátečním prohlídkám na tento víkend, 7. a 8. května.

Poklady ze zámeckého depozitáře

Světlonoš je slovo známé dnes snad už jen z písňových textů, když se do nich autoři pokoušejí zapracovat poetiku či romantiku, nebo ze stránek starších knížek. Teď ale mohou návštěvníci vidět dvě skutečné dřevěné plastiky andělů světlonošů. Mají na to jen dva dny – v sobotu a v neděli je vystaví zámek Stekník jako mimořádnou příležitost. „Předvedeme několik pokladů ze zámeckého depozitáře a mezi nimi i dva anděly světlonoše. Tyto dřevěné plastiky byly vyrobeny na přelomu 18. a 19. století a teď se k nám na zámek vrátily po 72 letech,“ vysvětlila Jana Zajíčková, kastelánka Státního zámku Stekník.

Andělé světlonoši jsou i cestovatelé

Andělé s velkými „pochodněmi“ v rukou přitom ve Stekníku už byli déle než sto let, ale v roce 1950 ho museli opustit. „Zámek byl v té době přidělen do správy Československým státním statkům. Andělé byli nejprve přestěhováni na zámek do Krásného Dvora a potom do další památky v Benešově nad Ploučnicí. Na svůj domovský zámek k nám do Stekníku se pak vrátili až v letošním roce,“ popsala Jana Zajíčková. Podobný osud – přestěhování – potkal v 50. letech i některé další zajímavé a cenné exponáty z mobiliáře zámku mezi chmelnicemi na Žatecku.

Zámek je otevřen v sobotu i v neděli od 10 do 16 hodin

Zájemci mohou oba anděly světlonoše vidět v sobotu a v neděli, zámek bude otevřen vždy od 10 do 16 hodin. Prohlídky startují vždy v každou celou hodinu a poslední začíná od 16 hodin. „Spolu s anděly budou mimořádně vystaveny i dva menší ostatkové relikviáře z depozitáře zámku,“ doplnila Jana Zajíčková.

ČTĚTE TAKÉ: Socha z Velikonočního ostrova, křišťálová lebka. Zajímavá výstava na Novém Hradě nabídne světové záhady

ČTĚTE TAKÉ: Žatec – Stekník – Dolejší Hůrky. Turisté značkaři letos v terénu namalovali a otevřeli novou trasu

ČTĚTE TAKÉ: Ministr kultury podepsal dokumenty, potřebné k zápisu Žatce na seznam UNESCO. Součástí je i zámek Stekník a chmelnice

(na snímcích: andělé světlonošové v prostorách zámku Stekník. Foto Státní zámek Stekník)