U zámku čekají více než dvě stovky turistů. Pochod za tři roky získal velkou oblibu

Podbořansko, Valeč – Svačinu do batohu, pevné boty do terénu, sportovní oblečení do přírody s variantami pro všechny typy rozmarů počasí. V krásné krajině se zámkem a doupovskými kopci ve Valči na pomezí Podbořanska a Karlovarska v sobotu proběhne turistický pochod pro všechny milovníky pěších výletů a zdravého pohybu na čerstvém vzduchu v přírodě. Klub českých turistů (KČT) ve Valči vznikl teprve před třemi roky a pochod má nyní třetí ročník, ale i za tu krátkou dobu je velmi oblíbený a úspěšný. Každý rok v minulých dvou letech se do něj zapojilo kolem 250 lidí.

Start a cíl je na fotbalovém hřišti

„Start a cíl bude letos na fotbalovém hřišti vedle zámeckého parku. Účastníci si podle své chuti, věku a kondice budou moci vybrat z pěti variant tras o různé délce. Nejsilnější a nejodvážnější turisté se mohou vydat na pochod s trasou 50 km, pro nejmenší účastníky máme zase připravenou dětskou trasu s plněním zábavných úkolů, ta měří 5 km,“ popsala Markéta Petrová, předsedkyně KČT, odboru Barokní Valeč.

50 km jen pro největší odvážlivce

Pochod proběhne v sobotu 23. září, startuje se v době od 9 do 11 hodin z uvedeného hřiště u zámeckého parku. Jen stateční „pochodníci“, kteří se chtějí pustit do křížku s trasou 50 km, si musí přivstat. Pro ně registrace a start probíhá již od 7 hodin, aby měli dostatek času na absolvování této náročné túry. „Padesátikilometrová trasa jako jediná nebude vyznačená fáborky přímo v terénu, k orientaci je vhodné mít s sebou nějakou aplikaci s mapami, například mapy.cz,“ upřesnila Markéta Petrová.

Tajný vojenský bunkr na trase

Dalšími variantami jsou ještě trasy o délkách 9, 11 a 21 km. „Velmi zajímavá bude letos například trasa 11 nebo 21 km. Její součástí bude možnost prohlídky tajného vojenského bunkru Jasyr, který je jinak běžně nepřístupný,“ uvedla Markéta. Všichni turisté se mohou těšit také například na sladkou ovesnou svačinku na cestu, kterou dostanou na startu, a potom také na buřty k opékání, které na ně budou čekat jako odměna v cíli. Kdo má rád památky, může se podívat i přímo do zámku ve Valči. Státní zámek připravil na den pochodu pro všechny jeho účastníky, kteří budou mít zájem o prohlídku, zvýhodněné vstupné.

Diplomy se tiskly v Podbořanech

Každý z účastníků obdrží diplom, všechny byly s předstihem vytištěny už na začátku září v tiskárně v Podbořanech. „Grafický návrh jsem dělala já, k tisku jsme pak jeli do Podbořan, razítkem klubu jsme diplomy doplňovali u nás v kuchyni. Stálou klubovnu zatím nemáme, scházíme se většinou někde venku při výletech, anebo přes zimu v hospodě,“ směje se Markéta Petrová. KČT Barokní Valeč vznikl v roce 2020, aktuálně má zhruba kolem třicítky registrovaných členů, ale účastníků na své pochody dokáže přilákat mnohem víc. „Loni i předloni jsme měli vždy kolem 250 lidí zaregistrovaných na pochodu a s podobnou účastí počítáme i letos. Těšíme se na všechny turisty, návštěvníky a kamarády, rádi vás uvidíme!“ vzkázala předsedkyně. Nejmladším účastníkem při loňském pochodu byla teprve tříměsíční holčička v kočárku a nejstaršímu bylo 86 let.

Díky klubu ve Valči loni vznikla nová značená trasa

KČT Barokní Valeč během svého tříletého působení také dokázal svým úsilím a aktivitami nechat vytvořit v krajině nově vyznačenou turistickou trasu. Ta vznikla minulý rok v září, má zelenou značku, vede z Valče do Mlýnců u Vroutku a je to úplně první značená turistická trasa v historii, která přivádí výletníky–pěší turisty ke krásnému zámku ve Valči.

ČTĚTE TAKÉ: Turisté a pomocníci vyznačili novou cestu. Je to první značená trasa, která vede do Valče ke krásnému zámku

ČTĚTE TAKÉ: Zámek, krásná příroda, ale žádná značka pro turisty. Nadšenci ve Valči však už chystají změnu

ČTĚTE TAKÉ: Drahokam uprostřed mlhy a kopců. Fotka zámku ve Valči vyhrála podzimní soutěž snímků českých a moravských památek

(na snímcích: turisté při procházkách ve Valči, malebná obec se zámkem v pozadí a dole připravené diplomy pro účastníky pochodu. Foto KČT Barokní Valeč a Dušan Kalvach)