Pivovarská ulice, kde žádný pivovar není, je konečně průjezdná

Louny – Trvalo to déle než čtyři měsíce, víc než třetinu roku, ale teď už je Pivovarská ulice v historickém centru Loun konečně znovu otevřená a průjezdná pro dopravu. Řidiči ji mohou znovu volně používat od čtvrtka 16. 11. Je to hlavní komunikace pro výjezd z náměstí směrem k Žatecké bráně a její dlouhá uzavírka způsobila v centru města objížďky a další dopravní komplikace, složité to měli kvůli různým zábranám a výkopům i třeba chodci.

Zábrany firma odklízela ještě v noci

Ulice je znovu otevřena od čtvrtka. „Všechny práce v místě skončily ve středu 15. 11. a ještě v noci na čtvrtek podle mých informací lidé z firmy odstraňovali z ulice zábrany, aby hned od rána byla volná pro dopravu,“ popsal pro naši redakci Marcel Mihalik, mluvčí lounské radnice.

Pivovarská byla zavřená od 10. července

Pivovarská ulice byla zavřená od 10. července. Důvodem byly výkopové práce v lokalitě. Firma Metrostav tam opravovala vodovodní a kanalizační sítě, investorem byla Severočeská vodárenská společnost. Podle původně ohlášeného termínu měla být ulice znovu průjezdná v polovině září, potom na konci září, pak znovu na konci října, ale práce se stále protahovaly a s nimi i termín obnovení provozu v ulici. Až nyní se řidiči dočkali a dopravě v centru města by se již mělo ulevit.

Odkud se vzalo jméno – kde je nějaký pivovar?

A proč se tato ulice vlastně jmenuje Pivovarská, když široko daleko žádný pivovar v dohledu není? Má to kořeny v historii města. Podle webu pivovary.info byl pivovar v této ulici vystavěn v roce 1809, a to v prostorách hned vedle budovy současné radnice (ta ovšem na nynějším místě vznikla až ve druhé polovině 19. století, předtím zasedali ctihodní pánové radní tam, kde je nyní městská knihovna, pozn. red.). „Pivovar vznikl v roce 1809 hned na náměstí, asi proto, aby to otcové města neměli daleko,“ uvádí s trochou nadsázky uvedený web. Pivovar přímo v centru Loun však měl možnost „se předvést“ jen zhruba osmdesát let, protože v roce 1890 vznikl zbrusu nový a na tehdejší dobu velmi moderní pivovar na ploše u cesty mezi Louny a Černčicemi. Ten postupně vytlačil z trhu všechny konkurenty z okolí, dokonce jen pouhý rok po uvedení do provozu se údajně v Lounech v hostincích již nikde neprodávalo plzeňské pivo, všichni hospodští brali „nové lounské“, protože tehdejším konzumentům velmi chutnalo. Ale nyní už patří pouze do historie jak pivovar v Lounech na náměstí, tak i uvedený dříve moderní Pivovar Louny, který zcela ukončil svou činnost v roce 2010.

ČTĚTE TAKÉ: V centru Loun začnou potíže. Celá Pivovarská ulice bude zavřená déle než dva měsíce, na řidiče čekají objížďky

ČTĚTE TAKÉ: Objížďky a omezení u náměstí v Lounech trvají už čtvrt roku. Protáhnou se až do listopadu

ČTĚTE TAKÉ: V centru Loun bude natrvalo zaveden jednosměrný průjezd. Žatecká brána bude sloužit pouze ke vjezdu

(na snímcích: Pivovarská ulice v Lounech zavřená a znovu otevřená, v pozadí je okraj náměstí a budova radnice. Foto Libor Želinský)