17. listopad, vzpomínky u pomníků: v Lounech jsou setkání hned dvě, v Žatci bude hrát kapela Lochness

Louny, Žatec – Hned dvě setkání na Mírovém náměstí v Lounech u pomníku Mistra Jana Husa a jedno s delším programem u morového sloupu na náměstí Svobody v Žatci jsou připravena jako tradiční připomínka ke státnímu svátku a výročí událostí ze 17. listopadu 1989, kdy se v Praze začala datovat tzv. sametová revoluce. V Lounech mohou lidé přijít zavzpomínat na tehdejší události hned ráno a potom zase vpodvečer po setmění, v Žatci je program připraven od 15 zhruba do 18 hodin.

První svíčka půjde k pomníku už v devět ráno

První připomínku v Lounech přichystalo přímo město. Představitelé města přijdou k pomníku Jana Husa již ráno v 9 hodin. Zapálí svíčku, položí květinu, připomenou památku významných historických událostí v roce 1989 i památku a odvahu studentů, kteří tenkrát při demonstraci proti tehdejšímu režimu museli čelit drsnému násilí při zásahu příslušníků Veřejné bezpečnosti. Brutalita tehdejších policejních složek a státního aparátu při tomto zásahu, jenž skončil několika desítkami vážně zraněných mladých lidí, následně vedla k opakovaným a tak masovým protestům veřejnosti, že posléze vedly až k pádu tehdejšího totalitního režimu a cestě ke svobodným volbám a demokratické společnosti.

Přidejte se, rádi všechny přivítáme

„Za město Louny se této vzpomínky určitě zúčastní místostarosta Pavel Csonka. Účast starosty není úplně jistá, protože dosud je na pracovní cestě v zahraničí,“ uvedl na dotaz naší redakce Marcel Mihalik, mluvčí lounské radnice. „Z veřejnosti může přijít kdokoli, rádi přivítáme všechny účastníky, kteří přijdou společně s městem zavzpomínat na tehdejší události,“ dodal.

Druhá vlna nastane v tradičním čase zhruba v 17 hodin

A vzpomínky na stejném místě budou pokračovat i odpoledne. Další setkání u Husova pomníku pořádají lounské politické strany v čele s ODS v tradičním čase kolem 17. hodiny. Přibližně od 16.30 mohou lidé chodit dávat svíčky k památníku, od 17 hodin pak vystupují někteří účastníci s krátkými projevy, na závěr se zpívá i hymna. Toto každoroční setkání a vzpomínání na přelomové události v roce 1989 má v Lounech tradici již od roku 1990, zatím nebylo ani jednou „přerušeno“.

V Žatci je program už od 15 hodin i s občerstvením a kapelou

Program k výročí 17. listopadu je připravený také na náměstí Svobody v Žatci. Od 15 hodin bude k dobré náladě všech účastníků hrát oblíbená žatecká country kapela Lochness, k dispozici bude i stánek s občerstvením. Po setmění rovněž přibližně kolem 17. hodiny nastane čas pro tradiční zapalování svíček na podstavci u morového sloupu. Den boje za svobodu a demokracii bude oslaven vesele a s pohodovou náladou, program bude končit přibližně v 18 hodin.

(na snímcích shora dolů: vzpomínky na 17. listopad na náměstích v Žatci /první tři/ a v Lounech v uplynulých letech. Foto město Louny a město Žatec)