V lese nedaleko Žatce přibylo 800 malých dubů, k sázení přišlo osmdesát pomocníků

Žatecko – Břehy řeky Ohře v odpočinkových lokalitách nebo také městské lesy v oblasti Holedeče a Lhoty v okolí Žatce – tam všude přibyly v posledních stovky nově vysazených stromků. Do společného sázení se zapojilo mnoho dobrovolníků, mezi nimi celá řada rodin s dětmi. Naposledy letos při Dni země na konci dubna vysadili pomocníci 800 malých doubků právě poblíž Holedeče.

V městských lesích již pomocníci vysadili tři tisíce stromů

„Stromky v městských lesích sázeli dobrovolníci již popáté. Sešlo se jich tentokrát přibližně osmdesát,“ informoval Tomáš Kassal, tiskový pracovník žatecké radnice. „V některých letech se sázelo na podzim, v některých na jaře, někdy to bylo dokonce i dvakrát během roku. Celkem jsme takto vysadili už kolem tří tisíc nových stromů,“ doplnil Josef Hodina, jeden z organizátorů tradičního sázení stromů, který je i členem rady města.

Další stromy nově rostou i na levém břehu Ohře u cyklostezky

Nejvíce stromů v okolí Žatce putovalo „ze školek do přírody“ právě na pozemcích Městských lesů Žatec. Tato příspěvková organizace města vznikla v 90. letech a jejím úkolem je pečovat o lesní porosty, který byly v rámci restitucí vráceny městu od státu jako jeho historický majetek. Celkem se stará o zhruba 550 hektarů lesních pozemků. Kromě městských lesů však lidé pomáhali sázet nové stromy také například na levém břehu Ohře v Žatci v oblasti u cyklostezky a tréninkového fotbalového hřiště, kde je oblíbená odpočinková lokalita pro procházky a sportování.

Loni putovalo do české krajiny přes 90 milionů nových sazenic stromů

Lidem, kteří se zapojují do dobrovolnických aktivit spojených s úklidem přírody i se sázením, poděkovalo i Ministerstvo zemědělství ČR. „Naši lesníci jen za loňský rok vysadili za pomoci státu více než 94,5 milionu nových stromů. Většina z toho šla do státních lesů, o něž pečují Lesy České republiky. Další stromy ale byly vysazeny i v obecních, městských, církevních, soukromých nebo také vojenských lesích. Při vysazování na mnoha místech velmi významně pomohli dobrovolní pomocníci. Bez jejich pomoci by takové množství ani nešlo vysadit. Všem lesákům i všem pomocníkům moc děkujeme za skvělou péči o přírodu!“ uvedlo ministerstvo ve svém příspěvku ke Dni země.

ČTĚTE TAKÉ: V Lounech i Žatci přibývají nové stromy. Do sázení se zapojili sami obyvatelé

ČTĚTE TAKÉ: Odborníci letos vysadí v lesích 85 milionů nových stromků. Je to rekordní číslo

ČTĚTE TAKÉ: Duby, javory, lípy. Na břehu Ohře v Postoloprtech jsme pomáhali vysadit desítky stromů

(na snímcích: dubnové sázení a pomocníci v lese u Holedeče na Žatecku. Foto Tomáš Kassal)