V červenci bylo horko a sucho. Chmel nerostl, úroda bude letos podprůměrná, hlásí chmelaři
Žatec – Přibližně za dva týdny už začne tradiční sklizeň chmele, letos však bude úroda výrazně nižší, než tomu bylo například v loňském roce. Na vývoj chmele bude mít negativní vliv dlouhé období horkých dní v červnu i červenci, které přetrvává nyní i do srpna, a především velké sucho, tedy nedostatek srážek v letním období. Vyplývá to z odborné vegetační zprávy chmelařů o růstu chmele za měsíc červenec.
Podmínky pro chmel byly nepříznivé
„Červenec byl z hlediska vývoje klimatických podmínek pro chmel velmi nepříznivý. Průměrná teplota hlavně ve třetí dekádě měsíce překročila výrazně dlouhodobý normál, maximální denní teploty neklesly od 18. 7. do 25. 7. pod 30 °C. Objem srážek byl v žatecké chmelařské oblasti zároveň velice malý,“ uvedl Jaroslav Hájek z družstva Chmelařství Žatec.
Největší problém: velmi málo srážek
Největší problém je právě v nedostatku vláhy. Zatímco loni v červenci spadlo na chmelnice na Žatecku 123 mm srážek (což ale tehdy při loňském deštivém létě bylo až enormní množství a značný výkyv směrem nahoru), letos za celý červenec to bylo jen 27,7 mm srážek. Dlouhodobý třicetiletý průměr pro množství srážek za červenec přitom je 69 mm. „Fáze dlouživého růstu u Žateckého poloraného červeňáku byla prakticky nulová. Vzrůst rostlin je letos slabší, na některých chmelnicích jsou rostliny špičaté a nedosahují ani výšky konstrukce. Podle dosavadního stavu chmele se dá předpokládat podprůměrná sklizeň,“ shrnul ve zprávě Jaroslav Hájek.
Loni byla úroda velmi nadprůměrná, letos bude opačný extrém
Úroda tak letos podle předpokladů bude kvůli horkému a suchému počasí výrazně slabší než například loni nebo i v jiných letech. Loni přitom naopak chmelaři sklidili nejvíce chmele za posledních 25 let. Tropických dní bylo loni jen málo, a naopak o srážky v chladnějším a deštivém létě nebyla nouze. „Úroda chmele v celé ČR byla loni 8300 tun a proti předchozímu roku se zvýšila o 40 %,“ uvedla loni v prosinci ČTK ve zprávě o závěrečném zhodnocení sklizně. Na druhou stranu takový průběh léta loni přinesl v ČR několik i do té doby nevídaných přírodních katastrof a velkých škod na majetku, na Moravě měly za následek dokonce i oběti na životech a zranění lidí při řádění tornáda. Druhá podobná událost zasáhla i náš region – na Podbořansku v oblasti Stebna a Blatna rovněž řádila ničivá bouře a lidem poškodila desítky domů. V tomto případě naštěstí nebyl nikdo zraněn. Loňské bouře ostatně napáchaly řadu lokálních škod i chmelařům, například v okolí Stebna nebo také i v Postoloprtech kvůli silné vichřici spadly celé chmelnice.
Sklizeň začíná tradičně kolem 20. srpna
Sklizeň chmele tradičně začne přibližně kolem 20. srpna, potom potrvá až do září. V ČR se chmel pěstuje asi na 5000 hektarech plochy, naše země je pro celý svět známá jako producent kvalitního chmele a zároveň také dobrého piva. Největší část světoznámého českého chmele se pěstuje v tzv. Žatecké chmelařské oblasti, což je hlavně v okolí Žatce, Loun a také Rakovníku.
(ilustrační foto nahoře: pixabay.com)
ČTĚTE TAKÉ: Do každého půllitru potřebujete tři šištičky. Den D je tady, sklizeň chmele začíná
ČTĚTE TAKÉ: Ohlédnutí: To je veselo! Sklizeň chmele se rozjela, pomáhají Češi i cizinci