Náměstí Oldřicha a Boženy, Farní náměstí? Zastupitelé se poprvé dotkli nových názvů, jejich názory se velmi různí

Postoloprty – V Postoloprtech se už měsíc pracuje na velké přeměně náměstí a dalších částí centra města s investicí za více než sto milionů korun. Zároveň se ve městě rozjela i první debata o tom, jak se nově opravené veřejné plochy budou jmenovat. Zastupitelstvo se tematikou nových názvů zabývalo nyní v březnu, ale nakonec se jeho členové rozhodli žádné změny ve jménech ještě nedělat a celou tuto věc zatím odložit „na neurčito“.

Jméno může určit jen zastupitelstvo

V plánech vedení města už delší dobu je, že po rekonstrukci by dnešní Mírové náměstí mělo dostat nový název, a to náměstí Oldřicha a Boženy. Stejně tak menší náměstíčko 5. května by se časem mělo nově jmenovat Farní náměstí. Podle zákona o obcích určuje všechna oficiální jména pro ulice, náměstí, případně i nábřeží, pasáže a jiné podobné prvky vždy zastupitelstvo daného města či obce. Jméno musí schválit nadpoloviční většina sboru – takové jsou podmínky, aby začalo platit jako oficiální název vyznačený například v mapách či poštovních adresách.

Názory mezi zastupiteli se velmi různí

Zastupitelé v Postoloprtech se poprvé dotkli otázky možných nových budoucích názvů pro dvě náměstí v centru na své schůzi nyní v polovině března. A jejich názory se dost různily. Někteří se při debatě stavěli proti jakýmkoli změnám a chtěli vše ponechat tak, jak je to s názvy dosud. Jiní souhlasí s návrhem na nově pojmenované Farní náměstí, ale odmítají měnit název současného Mírového náměstí (což je hlavní náměstí v Postoloprtech). Další ze zastupitelů navrhli, že by k návrhům na změny měli určitě dostat možnost vyjádření svého názoru i sami obyvatelé města – například ve formě ankety pro veřejnost.

Jedenáct zastupitelů rozhodlo, že nejlepší bude celé téma nyní odložit

Během krátké debaty zastupitelů bylo hned jasné, že na tematiku nebudou schopni v současné situaci nyní dospět k jednotnému názoru. Nakonec i sami zastupitelé v tomto stavu věcí rychle uznali, že aktuálně bude nejlepší celé toto téma odložit až na pozdější dobu a pokusit se postupně dospět při dalších jednáních třeba i v zákulisí k nějakému jednotnému většinovému stanovisku. Návrh na změnu názvů ulic a náměstí byl tak stažen z programu schůze. Pro stažení a odložení hlasovalo jedenáct zastupitelů z celkových třinácti, kteří v daném okamžiku byli přítomni na jednání.

Přestavba náměstí a centra bude trvat ještě dva roky

Jaký bude další vývoj v této otázce? Vyhlášení ankety pro veřejnost, určení nových názvů až po dokončení přestavby v centru (která má trvat dva roky), další zvažování a dohadování zastupitelů, případně jiné kroky? Starosta Postoloprt Zdeněk Pištora to zatím přesně teď nedokáže určit, jak uvedl na dotaz naší redakce. „V tuto chvíli je na případné změny ještě dost času. Debata mezi členy zastupitelstva, to bylo jen první otevření možné diskuze, která bude určitě ještě pokračovat dál. Další kroky zatím nechci předjímat,“ odpověděl starosta.

(na snímku nahoře: Mírové náměstí v Postoloprtech při zahájení přestavby letos na konci února. Název se možná v budoucnu změní na náměstí Oldřicha a Boženy. Foto Miroslava Sárközy)

ČTĚTE TAKÉ: Pokácené stromy, zbouraná zídka u zastávky autobusů. V Postoloprtech se rozjela velká přestavba náměstí

ČTĚTE TAKÉ: Velké změny v Postoloprtech: nové názvy pro dvě náměstí, nový nápis u zastávky autobusů. Podívejte se na obrázky a vizualizaci

ČTĚTE TAKÉ: Most v Postoloprtech už je zavřený. Oprava potrvá do října. Chodci a cyklisté ho však mohou přecházet