Tip na letní výlet: stříbrné jezírko u Nepomyšle. Krása skoro jako ve filmu

Podbořansko – Modrá tyrkysová voda, jemný písek na „plážích“, kolem vysoké bílé břehy – takový v Čechách ne moc obvyklý a i trochu romantický obrázek se naskytne výletníkům, kteří se vydají k jezírku nedaleko Nepomyšle u Podbořan. Je to zatopený bývalý kaolinový lom. Nabízí čistou vodu k osvěžení a zaplavání, příjemné posezení a poležení na vyhřátém písku i neobvyklou a zajímavou nejbližší okolní krajinu. Při troše fantazie a přimhouření očí si chvíli můžete připadat trochu i jako ve scénách z legendárního filmu Poklad na stříbrném jezeře. Chybí jen pár koní a indiánů.

Přímo až na břeh jezera se dá dostat jen pěšky nebo na kole

Jezírko u Nepomyšle označují lidé z regionu někdy také trochu nadneseným názvem Maledivy, odkazujícím na tropický ráj v Asii. Dostat se k němu dá z Podbořan či Nepomyšle, bývalý důl s vodní plochou je ukrytý v krajině asi kilometr po levé straně od silnice mezi oběma sídly. Přímo až na břeh jezera se dá jen dojít pěšky nebo dojet na kole. Kdo se jede vykoupat autem nebo na motorce, měl by své vozidlo nechat před značkou se zákazem vjezdu u příjezdové cesty. Zbylých asi 400 metrů je nutné dojít pěšky. Značka tam není jen tak z legrace a dodržování pravidel na místě často hlídá i ochranka, pracující pro správu lomu. Kdo ale rád chodí pěšky a je zdatnější turista, ten dokáže ujít „po svých“ klidně i celou trasu, třeba i z Podbořan, není to zas tak daleko, jen to však znamená naplánovat si delší, víceméně celodenní výlet. Z Nepomyšle je to výrazně blíž, z této obce jste tam pěšky za půl hodinky.

Na pořádek dohlíží ochranka

Podle webu turistika.cz těžba v tomto kaolinovém lomu skončila už zhruba v 80. letech, podle jiných zdrojů ale v okolním prostoru určité práce a aktivity stále probíhají i dnes. Tomu nasvědčuje jak přítomnost uvedené ochranky, tak i obytná buňka, pár náklaďáků a stavebních strojů postavených poblíž příchodové cesty k lomu. Ostraha přitom výletníkům nezakazuje k jezírku chodit, ani se v něm koupat a odpočívat. Dohlíží hlavně na to, aby lidé do areálu nejezdili s motorovými vozidly, jinak se k návštěvníkům chová vstřícně.

Důležité je odnášet si po sobě odpadky

Jezírko neslouží jen ke koupání, někteří výletníci v romantické krajině občas i stanují a přespávají, večer si také opečou buřty nebo jinou pochoutku, o čemž svědčí několik ohnišť. Jedinou menší vadou na obrazu jinak krásného jezera je občasný výskyt odpadků v okolí po lidech, kteří po sobě tak nějak zapomněli uklidit to, co si přinesli. „Je to senzační zatopený kaolinový lom. Klouzačky, sochy, koupání, co vás jen napadne. Na začátku jsme ale nejdříve sesbírali dva velké pytle odpadků z pláží. Přátelé, prosím, odnášejte si svůj odpad, je to jen chvilička a nestojí za to kazit tím prostředí. Všichni přece chceme krásnou čistou přírodu!“ popsala rodina, která lom navštívila už v létě 2020 a své zážitky z cestování po ČR popisuje v blogu Žijeme Bydlík.

Kromě léta jezero dobře slouží i v zimě – mají ho rádi otužilci

Jezírko přitom zdaleka nemusí být spojeno jen s výletem v létě. Rádi ho totiž využívají také vyznavači otužování, kteří do stále tyrkysové vody dokážou vlézt i v zimě. Někteří například i k oblíbenému smočení na Silvestra, a když v té době zrovna panují mrazy, je nutné s sebou vzít i sekyrku na vyštípání díry v ledu. V této situaci by se třeba zrovna dobře hodil také indiánský tomahavk, takže opět můžeme přimhouřit oči a být zase chvíli na bájném Stříbrném jezeře…

ČTĚTE TAKÉ: Kapřík v Buškovicích u Podbořan putoval zpátky do vody. Rybáři si užívají léta, v ČR jich jsou statisíce

ČTĚTE TAKÉ: Nádherná lípa u Nepomyšle: stala se hvězdou reklamy na minerálku a českou přírodu

ČTĚTE TAKÉ: Statečný bojovník Sámo, chytrá sova, lišácký Stromovous. Vrchol Rubínu ozdobily nové zajímavé sochy

(na snímcích: jezírko Maledivy u Nepomyšle a letní pohoda výletníků v srpnu 2022. Foto Libor Želinský)