Turistické vizitky jsou fenomén, obrázků je už 13 tisíc. Letos na jaře přibyl bazén v Lounech i poklad v Žatci

Louny, Žatec, ČR – Skoro třináct tisíc různých druhů turistických vizitek s obrázky z České republiky a více než pět tisíc „zobrazených“ měst, obcí, památek, přírodních lokalit či jiných zajímavých cílů k výletům – takový je aktuální počet a nabídka tzv. turistických vizitek v České republice. Některá města mají turistických vizitek s obrázky svých pamětihodností hned několik, například Praha jich nabízí zhruba 170. V Lounech jich je aktuálně k dostání dvanáct.

Dvanáct fotek z Loun a okolí

Vizitky, které si mohou turisté v Lounech koupit například v městském informačním centru nebo v knihovně jako suvenýr a památku na svou návštěvu, zobrazují například kostel sv. Mikuláše pod kopci Středohoří, památkovou budovu městské knihovny na náměstí, kde dříve sídlil také soud nebo radnice, domky v Kotěrově kolonii, inundační most, opravený pavilon na výstavišti a další motivy. Letos k nim přibyla ještě jedna úplně nová: na obrázku je nově vybudovaná plavecká hala v Rakovnické ulici, jejíž provedení po výstavbě vyhrálo několik cen v architektonických soutěžích. Tuto vizitku si mohou návštěvníci v lounském „íčku“ koupit od letošního června.

Poklad ze středověku je nově na známce

Také v sousedním Žatci mají od letošního jara jednu zbrusu novou turistickou vizitku. Prodává se od dubna v tamním regionálním muzeu a na snímku na vizitce není nic menšího než zlaté a stříbrné mince a šperky z legendárního Žateckého pokladu, pocházejícího ze středověku. Poklad našli dělníci ukrytý ani ne metr pod podlahou při rekonstrukci jednoho ze starých domů v roce 1937; nalezené předměty pocházejí z doby kolem roku 1000, určili později historikové při odborném průzkumu. „K výročí nálezu v dubnu 1937 jsme letos v průběhu dubna připravili do prodeje našim návštěvníkům i tuto novou turistickou vizitku. Prodává se v pokladně muzea jen za 12 korun,“ informovala Milada Krausová ze žateckého muzea. Samotný Žatecký poklad s desítkami mincí, šperků a dalších cenností z doby, kdy v Čechách vládl kníže Jaromír, je pro zájemce po dlouhé době nyní znovu přístupný k prohlídce, a to od letošního ledna.

Deník pro lepení vizitek má již přes 100 tisíc lidí

Turistické vizitky vydává společnost Wander Book, která sídlí v Liberci, od roku 2008. „Hlavním cílem je podpořit u lidí lásku k turistice, cestování, památkám, přírodě a souvisejícím novým zážitkům,“ uvádí společnost na svém webu. Turistické vizitky, což jsou samolepky, které se následně dají nalepit do turistického deníku a připomínat, která místa již člověk při výletech navštívil a která mu třeba ještě zbývají, jsou v posledních letech velmi oblíbené. „Podle našich současných údajů má svůj turistický deník už více než 100 tisíc lidí,“ informoval pro ČTK již v lednu 2020 v Brně na veletrhu cestovního ruchu propagátor turistiky Marcel Goetz, který spolupracuje s uvedenou vydavatelskou společností.

ČTĚTE TAKÉ: Zlato, stříbro a mince staré přes tisíc let. Unikátní Žatecký poklad je poprvé v historii už nastálo přístupný pro veřejnost

ČTĚTE TAKÉ: VIDEO: Polská televize natočila příspěvky, lákající k návštěvě Loun i Žatce

(na snímcích: některé turistické vizitky z Loun a úplně dole jsou dvě letošní novinky: plavecká hala v Lounech a středověký poklad v žateckém muzeu. Foto infocentrum Louny, muzeum Žatec a Wander Book)