Čtrnáct let pauza, potom oprava a 600 tisíc návštěvníků. Divadlo v Lounech slaví dvacet let od svého znovuotevření

Louny – Patnáctý listopad v roce 2003 připadl na sobotu. Prezidentem byl tehdy čerstvě Václav Klaus, zvolený zhruba před půl rokem, blížily se také připomínky čtrnácti let od sametové revoluce. A v Lounech se slavila ještě jedna událost: po rekonstrukci se poprvé otevíralo nově opravené Vrchlického divadlo, které předtím bylo čtrnáct let prázdné a zavřené. Shodou okolností právě od památného roku 1989.  

První éra začala i končila pod názvem Fučíkovo divadlo

„Žádné větší úpravy a opravy v divadle neprobíhaly od 50. do 80. let. I proto se technický stav divadla v průběhu doby zhoršoval a v roce 1989 byly už rozvody elektřiny a vytápění v natolik havarijním stavu, že bylo nutné činnost zastavit a budova byla uzavřena,“ popsala divadelní historička Iva Karásková na webu theatre-architecture.eu. Lounské divadlo končilo svou první éru ještě pod názvem Fučíkovo divadlo. S rekonstrukcí a uvedeným znovuotevřením v roce 2003 tedy přišlo i nové jméno: Vrchlického divadlo.

Rekonstrukce stála 60 milionů, dnes by to byl několikanásobek

Podle stejného webu prvním představením v obnoveném divadle byly Smíšené (po)city, v hlavních rolích tehdy vystoupili Jana Hlaváčová, Petr Kostka a Jaroslav Satoranský. Generální rekonstrukce divadla tehdy stála 60 milionů korun a trvala dva roky. Na kolik by asi náklady vyšly dnes?

Slavit se bude galavečerem i narozeninovým koncertem za dvacku

A dvacet let od znovuotevření divadla v Lounech se bude slavit s velkou parádou. Hlavní galavečer je v plánu na středu 15. listopadu, přesně ve výroční den obnovení provozu. Divadlo je ovšem tento den pro veřejnost uzavřeno, slavit se bude v uzavřené společnosti s předem pozvanými hosty. V pátek, ve státní svátek 17. 11., bude v divadle ke skvělé náladě hrát lounská skupina Paralet. Jak uvádějí pořadatelé, jde o „narozeninový koncert“ se začátkem v 19 hodin a přijít už může každý – až do vyčerpání kapacity divadla. Vstupné stojí jen symbolických 20 korun: přesně tolik, kolik let uplynulo od znovuotevření divadla.

Za dvacet let přišlo přes půl milionu návštěvníků

„Divadlo v Lounech během jeho novodobé existence navštívilo už 540 tisíc diváků a posluchačů. Každý rok se na některý z kulturních pořadů do něj vydá v průměru kolem 33 tisíc lidí,“ uvedl Jakub Bielecki, současný ředitel Vrchlického divadla v Lounech. Celkové číslo platilo k letošnímu září, kdy divadlo již s dvouměsíčním předstihem vydalo tiskovou zprávu k blížícímu se výročí a oslavám. Počet návštěvníků je tedy nyní už asi vyšší, postupně se blíží k hranici 600 tisíc.

Při prvním otevření se hrálo dvacet dní v kuse

A jak to bylo v padesátých letech, kdy lounské divadlo začalo hrát ve městě úplně poprvé? „Slavnostní otevření po předchozí asi tříleté výstavbě, spojené i s veřejnými sbírkami ve prospěch vybudování nového divadla v Lounech, proběhlo v sobotu 29. října 1950. Od té doby až do neděle 12. listopadu divadlo v Lounech den co den hrálo. Jenom za tyto úvodní dny se odehrálo 20 představení, která navštívilo přes deset tisíc diváků,“ uvádějí Ladislav Bába a Vladimír Drápal jako spoluautoři v textu o historii na stránkách Vrchlického divadla. Ladislav Bába je známý lounský historik, archivář, fotograf a Vladimír Drápal se dlouhé roky pohybuje v lounské kultuře. Byl prvním ředitelem Vrchlického divadla od jeho znovuotevření a zařízení pak vedl patnáct let, až do roku 2018.

Nové jméno podle Jaroslava Vrchlického přišlo v roce 2000

O novém názvu pro divadlo – tedy podle slavného rodáka Jaroslava Vrchlického, dodnes jednoho z neoceňovanějších českých spisovatelů, který pak i s rodinou ovšem z města „zmizel“ už jako roční batole – rozhodli zastupitelé v Lounech v dalším zajímavém roce: při superkulaté číslici 2000. Týž rok schválili i záměr a investici s cílem opravit a znovu otevřít tehdy prázdné a chátrající divadlo. „Dnes je to moderní a multifunkční kulturní centrum města Loun i jeho širšího okolí. Naše divadlo nám leckde závidí a my jsme na to pyšní,“ uvedl ředitel Jakub Bielecki. Tak tedy všechno nejlepší a hodně spokojených návštěvníků!

ČTĚTE TAKÉ: Za dveřmi šustil papír, do pokoje jsme mnoho dní vůbec nesměli vstoupit. Vánoce před 120 lety v rodině slavného lounského rodáka

ČTĚTE TAKÉ: Jiřina Bohdalová měla už v listopadu vystoupit v Lounech. Pořad byl zprvu odložen a pak zcela zrušen, herečce se zhoršilo zdraví

(na snímcích: budova Vrchlického divadla a dole její stav před rekonstrukcí na konci 90. let. Opravené divadlo bylo pak znovu otevřeno v listopadu 2003. Foto Vrchlického divadlo Louny)