Bazén zatím nenapustíme. Část lidí to kritizovala, ale teď se ukázalo, že to byl ekonomicky správný krok

Louny – Hlavní bazén v nově postavené plavecké hale v Lounech je od konce října bez vody. Na začátku prosince, kdy vláda na čas zmírnila některá opatření proti šíření koronaviru, se uvažovalo o jeho možném napuštění. Pak se ale situace kolem epidemie začala zase zhoršovat a rada města minulý týden rozhodla bazén zatím nenapouštět. I když tento krok řada lidí hlavně na sociálních sítích kritizovala, teď se ukázalo, že rozhodnutí bylo správné a město dobře odhadlo situaci, protože vláda později vydala nové nařízení, podle kterého se všechna vnitřní sportoviště včetně bazénů budou muset od pátku 18. 12. pro veřejnost znovu uzavřít.

500 tisíc litrů vody

„Velký bazén má skoro 500 tisíc litrů vody. O jeho vypuštění jsme rozhodli po konzultaci s městem v době kolem 20. října. Bazén byl té době z rozhodnutí vlády už několik týdnů povinně uzavřený a bylo patrné, že epidemiologická situace a související opatření se v nejbližší době nezlepší. Díky vypuštění jsme pak dosáhli úspor v nákladech na provoz – měsíční úspora za energie při vypuštěném bazénu je přibližně 200 tisíc korun,“ uvedla Andrea Kuďousková, ředitelka Lounské správy plaveckých areálů.

Napuštění stojí kolem 80 tisíc, měsíční náklady na energie jsou 200 tisíc

Další náklady jsou ovšem spojené i s opětovným napuštěním vody. „Napuštění bazénu stojí kolem osmdesáti tisíc. Celý proces trvá asi deset dní,“ upřesnila ředitelka. I z toho je patrné, že pokud by město a vedení bazénu hned v prvních dnech prosince rozhodly o napuštění, vzhledem k dalšímu vývoji situace by to byl ekonomicky ztrátový krok. Město by muselo platit jak náklady za napuštění bazénu, tak i měsíční za energie a údržbu vody v předepsané kvalitě, a přitom by bazén po pár dnech musel být znovu zavřený „na neurčito“. „Situace kolem covidu se spíš zhoršuje a není vyloučeno, že se bazény pro veřejnost budou muset brzy zase zavřít. Proto jsme se rozhodli náš bazén zatím nenapouštět, chceme počkat na další vývoj a na to, až bude situace stabilnější,“ uvedl už minulý týden starosta Loun Pavel Janda. Nový vývoj pak potvrdil jeho slova.

Plavat je možné ještě v Žatci a Postoloprtech, od pátku se opět zavře všechno

V plavecké hale v Lounech je tak v provozu v současnosti jen sauna a malý bazének pro plavání kojenců a rodičů s dětmi. Zájemci o plavání si mohou pár dní ještě zasportovat v bazénu v Postoloprtech a v Žatci (kde provozovatelé vodu ani při dlouhé pauze nevypouštěli), nebo případně v jiných okresech. Od pátku 18. prosince se všechna tato sportoviště v celé ČR komplet znovu zavírají; totéž se týká i třeba sportovních hal, posiloven, nebo v Lounech také krytého zimního stadionu.

(ilustrační foto nahoře: pixabay.com)

ČTĚTE TAKÉ: OBRAZEM: První návštěvníci v nové plavecké hale. Jak se jim líbí?

ČTĚTE TAKÉ: Zbrusu nová plavecká hala měsíc po otevření musela zase zavřít. Koronavirus je silný protivník

ČTĚTE TAKÉ: Ze zimního stadionu zmizel led, z nové plavecké haly zase voda. I tohle dokáže koronavirus

ČTĚTE TAKÉ: Voda v bazénu v Postoloprtech zatím ještě zůstala, ale možná i ona půjde pryč. Provozovatelé šetří, kde se dá