Bouře v závěru června kromě domů poničily i chmel. Škody jsou přes sto milionů

Žatec, Podbořansko, Rakovnicko – Silné bouře v závěru června, které pobořily několik domů ve Stebně a dalších obcích v jižní části Podbořanska, způsobily značné škody také například zemědělcům. Týká se to regionu Podbořanska, Žatecka i Rakovnicka, kde vichřice a prudké přívalové deště a kroupy při bouřích poškodily porosty až na 900 hektarech chmelnic.

200 hektarů chmele je zničeno totálně

Informoval o tom Jaroslav Hájek, odborník z družstva Chmelařství Žatec. „Celkově bylo poškozeno přibližně 900 hektarů. Míra poškození je různá v různých regionech, ale přibližně na 200 hektarech jsou chmelové porosty zničené totálně,“ uvedl Jaroslav Hájek.

Přišla ještě druhá bouře, a ta řádila na Rakovnicku

Nejvíce je chmel podle něj poničený v okolí Petrohradu, Kolešovic, Kněževsi, Kounova, Mutějovic, Pochválova, Kroučové a u několika dalších obcí. Nešlo přitom jen o mediálně známou bouři 24. června, která zdevastovala obec Stebno. „Další prudká bouře s přívalovými dešti a kroupami přišla ještě 29. června, a ta měla ničivý vliv hlavně na chmelnice na Rakovnicku,“ upřesnil Jaroslav Hájek.

Škody v zemědělství v regionu jsou přes sto milionů

Podle předsedy Okresní agrární komory Louny Čestmíra Hesse dotyčné bouře poničily kromě chmele také úrodu obilí a řepky. „Na nejvíce postižených chmelnicích zůstaly jen holé šlahouny porostů bez listů. Z těchto chmelnic se už nic nesklidí,“ uvedl ve vyjádření pro ČTK. Celkové škody v zemědělství podle něj přesáhnou sto milionů korun.

ČR je zemí piva a chmelařství

Česká republika je tradiční oblastí pěstování a zpracování chmele, chmel a pivo patří k jejím národním symbolům, které má ve spojení s naší zemí ve svém povědomí a vnímání zejména řada lidí v zahraničí. Chmel se v ČR pěstuje přibližně na pěti tisících hektarech plochy. Nejvíce chmelnic je v okolí Žatce, Loun a Rakovníka. Žatec je zároveň hlavním střediskem zpracování chmele, obchodu s touto komoditou, a také výzkumu v oboru chmelařství.

ČTĚTE TAKÉ: Nejstudenější květen za třicet let, hlásí chmelaři. Zpožděné je i dozrávání jahod, samosběry se rozjíždějí velmi pomalu

ČTĚTE TAKÉ: Vzpomínka: sklizeň chmele se rozjela, pomáhají Češi i cizinci

ČTĚTE TAKÉ: Pomoc po katastrofální bouři ve Stebně a okolí: hasiči jedou hned od sobotního rána. Přijel i premiér Babiš

(na snímcích je srovnání: zdravý chmel a chmel poničený po červnových bouřích s přívalovými lijáky a krupobitím. Foto: Chmelařství Žatec)