Ze zámecké zahrady zmizela socha Zuzana. Město nabízí odměnu pět tisíc za její návrat

Postoloprty – Socha dívky zobrazené v umělecké formě aktu zmizela ze zámecké zahrady v Postoloprtech. Pravděpodobně se stala předmětem krádeže. Pracovníci města zjistili její zmizení nyní o víkendu. Postoloprtská radnice nabídla v pondělí odměnu za informace, které by vedly ke znovunalezení a navrácení sochy. Pokud by ji někdo rychle vrátil na místo, nabídla i určitou „beztrestnost“. Do úterního dopoledne se však zatím nikdo s žádnou novou informací nepřihlásil.

Zmizení zjistili v sobotu strážníci

„Odcizení sochy zjistila v sobotu odpoledne naše městská policie. Věc jsme jako město již i oznámili na Policii ČR. Majetek města a některé části mobiliáře sice máme pojištěné, ale sochu této dívky v parku u zámku máme velmi rádi a chceme, aby se na místo co nejdříve vrátila. Proto jsme rozjeli pátrací akci na sociálních sítích a jako město jsme vypsali i finanční odměnu pět tisíc korun za informaci, která by pomohla k navrácení sochy,“ uvedla na dotaz naší redakce Jana Fišerová, tajemnice Městského úřadu Postoloprty.

Za první den pátrání se nikdo neozval

Socha má jméno Zuzana, umístěna byla řadu let na piedestalu v zámecké zahradě. Zobrazuje zamyšlenou a trochu zasněnou mladou dívku. „Máme Zuzanu rádi a škoda určitě není zanedbatelná. Vyhlašujeme po ní pátrání a nabízíme odměnu,“ uvedli ve výzvě zástupci města Postoloprt. „Výzvu i nabídku odměny jsme zveřejnili v pondělí dopoledne. Zatím ale žádné nové informace nemáme. Za celý den až do úterního dopoledne se zatím ještě nikdo neozval, že by něco o soše věděl, nic se nezměnilo,“ doplnila na dotaz naší redakce v úterý (5. 9.) Jana Fišerová.

Nejdřív jsem myslela, že sochu odvezli k opravě, píše návštěvnice

Odcizení oblíbené Zuzany ze zámecké zahrady odsoudila řada lidí ve svých komentářích na sociálních sítích. „Je to hrozné, co se tu děje. Zrovna před dvěma dny jsem byla se synem na procházce v zámecké a socha už tam nebyla. Myslela jsem si, že ji dali opravit. Krádež by mě vůbec nenapadla. Doufám, že se brzy najde,“ napsala například Marta Martášková ze Zeměch. „Stále věříme, že snad se sochu podaří nalézt, ale vypadá to, že to nebude jednoduché,“ uvedla tajemnice, která se v Postoloprtech už v minulosti podílela na rozvoji a údržbě řady soch, pomníčků, památkových objektů na hřbitově a dalších historických zajímavostí.

ČTĚTE TAKÉ: Zámek je teď už náš! Stovky lidí využily pozvání města a přišly si prohlédnout památku v Postoloprtech

ČTĚTE TAKÉ: V kině byl obrovský hluk a létal popcorn. Přišli i strážníci. V Postoloprtech teď vydali nový provozní řád

ČTĚTE TAKÉ: Skoro milion korun každý rok. Škody po vandalech musí platit města Louny i Žatec většinou ze svých rozpočtů

(na snímcích: socha Zuzany, odcizená ze zámecké zahrady. Foto Městský úřad Postoloprty)