Jaro by mohlo přijít brzy. Sněženky rozkvetly o měsíc dříve než loni

Podbořansko, ČR – Zatímco loni touto dobou kolem poloviny února zima vrcholila, v okolí Ohře bylo tolik sněhu, že po březích řeky na Žatecku mohli po mnoha letech se projíždět lidé na běžkách a mrazy během zhruba týdenní nejsilnější vlny dosahovaly až -18 stupňů, letos je zima podstatně mírnější. Od nového roku po celý leden a únor jsou teploty prakticky pořád nad nulou. Teplé zimy využily i rostliny a soudě podle jejich signálů asi už se blíží i brzký příchod jara: na Podbořansku například tento týden již vykvetly sněženky, což je zhruba o měsíc dříve, než kdy se poprvé ukázaly po tužší zimě minulý rok.

Ústecký kraj, okolí Prahy, Morava…

Štíhlé bílé kvítky „poslů jara“ se ohlásily přímo v Podbořanech, kde se dají spatřit na několika lokalitách v okolí města nebo také na zahrádkách. Nouze o ně není ani na jiných místech ČR včetně i Ústeckého kraje. „Venku už máme sněženky,“ pochlubila se tento týden přátelům například Libuše Brandová z Teplicka. Podle dalších ohlasů z internetu i příspěvků ve zprávách některých televizních stanic kvetoucí sněženky hlásí lidé v nížinách v okolí Prahy, na jižní Moravě nebo i na Ostravsku.

Rostliny i ptáci jsou již aktivní

Podle botanika z přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy Tomáše Procházky je letos nástup jara skutečně výrazně rychlejší, než tomu bylo minulý rok. Dá se to vypozorovat z mnoha signálů v přírodě. Kromě sněženek podle něj někde kvetou i jiné rostliny, například talovíny. V krajině je slyšet také velmi mnoho hlasů ptáků, kteří se vracejí a jsou aktivní; zimní ticho pomalu končí, anebo přetrvává už jen na horách ve vyšších polohách.

Sněženka je ve volné krajině přísně chráněná

Jarní ráz počasí přitom bude pokračovat, na nadcházející víkend je ohlášeno sluníčko a teploty až kolem deseti stupňů ve stínu, na slunci vyskočí ještě trochu výš. „Sněženka, kterou mají lidé po dlouhé zimě ze signálů jara asi nejraději, protože bývá vidět z kvetoucích rostlin jako první, je ovšem přísně chráněná a ve volné přírodě se nesmí trhat ani jinak poškozovat,“ připomněl Tomáš Procházka na webu CNN Prima News. Manipulovat se sněženkami je možné jen na vlastních zahrádkách, kde je někteří zahrádkáři i cíleně pěstují.

ČTĚTE TAKÉ: Ohlédnutí: Sněhu je tolik, že běžkaři po mnoha letech lyžují v Žatci. Nejvíc jsou vidět u řeky

ČTĚTE TAKÉ: Skvělá duševní hygiena, nádherný klid v přírodě, říká voják, který rád fotí ptáky u Ohře

ČTĚTE TAKÉ: Příroda, stavby, podoba pro příští generace. Rád jsem pomohl s fotkami do kalendáře, říká Petr Marek ze Žiželic

(na snímcích: první rozkvetlé sněženky v Podbořanech. Foto Libor Želinský)