V Lounech našlo azyl zatím kolem 400 lidí z Ukrajiny. Město zvažuje stavbu ubytovacích domků u sportovní haly
Louny, Žatec – Přibližně čtyři stovky lidí z Ukrajiny, kteří se do naší země uchýlili do bezpečí před válkou ve své zemi, jsou aktuálně nyní přihlášeny k pobytu v Lounech. V Žatci bude číslo podobné, ke konci března byly ve městě necelé tři stovky uprchlíků a další lidé přicházeli. V obou městech stejně jako v celé ČR jsou mezi uprchlíky zejména ženy a děti.
Kontaktní centrum a možnost prvního nouzového přespání
Ve čtvrtek před velikonočními svátky (14.4.) bylo v Lounech evidováno 381 lidí z Ukrajiny s uděleným oprávněním k bydlení a pobytu ve městě, informovala Kateřina Švobová z Městského úřadu Louny. Město od počátku konfliktu zřídilo pro přicházející lidi z Ukrajiny kontaktní centrum v jednom z domů v ulici Na Valích. Ve stejném domě je i nouzové přístřeší pro možnost prvního „rychlého“ náhradního přespání a odpočinku, vybavené kuchyňkou, koupelnou a několika skládacími lůžky. Dvě pracovnice v kontaktním centru ovládají ukrajinštinu a pomáhají lidem z této země se všemi záležitostmi kolem přihlašování, se zřízením účtu v bance, vyhledáním lékaře, umístěním děti do školy, hledáním práce a dalšími potřebnými kroky.
Město uvažuje o stavbě domků s byty u sportovní haly
Další možnosti náhradního ubytování v Lounech se stále hledají. Většina prostor, které nabídli obyvatelé v rámci dobrovolné pomoci nebo které vytipovalo od začátku března samo město, je už obsazena. Nyní radnice uvažuje o pořízení menších domů s možností rychlé modulární stavby. Ty by mohly být umístěny v blízkosti sportovní haly. „Byly by to domy o půdorysu 9×18 metrů, každý vždy se dvěma bytovými jednotkami. Až skončí uprchlická krize, pak by je město mohlo dál využívat jako možnost ubytování třeba pro týmy účastnící se sportovních turnajů nebo soustředění v Lounech,“ popsal plány starosta Loun Pavel Janda.
Ve školách s péčí o nové kamarády pomáhají i děti původem z Ukrajiny, které už v Lounech bydlí déle a umějí česky
Město pomáhá i s adaptací dětí v novém prostředí a s jejich umístěním do škol a školek. V klubovně Luna pracuje dětský adaptační klub, zaměřený na děti v prvních pár dnech po jejich příchodu. Potom jsou děti už postupně směrovány do škol a školek. „Do základních škol v Lounech bylo od počátku konfliktu na Ukrajině začleněno už více než padesát ukrajinských dětí, dalších čtrnáct chodí do mateřských škol nebo adaptačního klubu,“ shrnula Kateřina Švobová. Jednou ze škol, která pečuje o ukrajinské děti, je například ZŠ a MŠ Kpt. Otakara Jaroše v ulici 28. října. „Aktuálně máme 19 ukrajinských žáků. To je zatím asi maximální počet, který jsme v tuto chvíli schopni zvládnout. O postupnou integraci se starají hlavně učitelka Ljuba Záborcová a vychovatelka Anastasija Fricová. Paní Fricová umí ukrajinsky a dokáže zajistit potřebnou komunikaci s rodiči dětí. S nově příchozími dětmi pomáhají i někteří další žáci naší školy, kteří jsou rovněž z Ukrajiny, ale v Lounech už bydlí delší dobu. Ovládají češtinu a s novými kamarády dokážou skvěle pomoci,“ popsal zajímavé zkušenosti na dotaz naší redakce Vlastimil Lisse, ředitel školy.
V Žatci je počet lidí z Ukrajiny podobný, ubytovací kapacity zatím stačí
Podobná situace je ve srovnatelně velkém Žatci. Ke konci března bylo k pobytu ve městě přihlášeno 266 lidí, nově příchozích jako uprchlíci z Ukrajiny. Další pak přijížděli během dubna. Také počet školáků je podobný. „Do základních škol v Žatci nastoupilo 54 dětí z Ukrajiny. Průběžně řešíme také místa ve školkách,“ informovala na začátku dubna starostka Žatce Zdeňka Hamousová. V Žatci podle jejího vyjádření zatím ubytovací kapacity stačí, město mělo v té době i ještě několik míst volných.
Čtvrtina lidí bydlících na Ukrajině musela kvůli válce opustit své domovy. Je to víc lidí, než kolik je obyvatel v České republice
Válečný konflikt na Ukrajině začal letos 24. února, kdy zemi napadla vojska Ruské federace. Ruská armáda při bombardování a raketových útocích zničila už několik měst, zahynulo již několik tisíc civilních obyvatel. Přesto se Ukrajina proti nevyprovokované agresi a okupaci své země zatím statečně brání. Ukrajina má kolem 40 milionů obyvatel. Od počátku konfliktu ze země uprchly do zahraničí již více než 4 miliony lidí, především ženy a děti. Více než 11 milionů lidí, čtvrtina obyvatel země, musela kvůli probíhající válce opustit své domy či byty a hledat jiný náhradní úkryt nebo přístřeší. Mnoho z nich se uchýlilo do bezpečí k příbuzným či známým v jiných městech či obcích v rámci Ukrajiny, kam ještě válečné operace nepronikly – zejména v západní části země. Čtyři miliony raději odjely do zahraničí, kde je zatím největší záruka jejich bezpečnosti. Nejvíce lidí z Ukrajiny našlo azyl v Polsku – přes dva miliony. V České republice jich je aktuálně podle posledních údajů přibližně 300 tisíc. Údaj třeba oproti Polsku vypadá výrazně nižší, ale při přepočtení na velikost a počet obyvatel dané země patří ČR ke státům, které lidem z Ukrajiny pomohly nejvýrazněji. Pomoc ČR a vstřícnost českých lidí ve svých vyjádřeních ocenili i mnozí ukrajinští a evropští politikové.
(na snímku nahoře: ukrajinská vlajka na budově lounské radnice – takto improvizovaně ji představitelé města nechali vyvěsit hned první den při vypuknutí války. Foto Město Louny)
ČTĚTE TAKÉ: Město Louny uvolní jeden milion korun pro ubytování a další základní pomoc uprchlíkům