Noví starostové pro následující čtyři roky: příští týden už je zastupitelé určí v Podbořanech i v Postoloprtech

Podbořany, Postoloprty, Žatec – V Podbořanech a Postoloprtech by nově zvolení starostové a další členové vedení města pro následující čtyři roky měli být známi už příští týden. Jako první proběhne ustavující schůze zastupitelstva, spojená s volbou starosty, v pondělí 17. 10. v Podbořanech, o dva dny později budou zastupitelé volit starostu také v Postoloprtech.

Žatec a Louny budou následovat až další týden

Podbořany budou první ze čtyř největších měst okresu Louny, kde by měl být znám nově zvolený starosta, určený na základě výsledků nedávných komunálních voleb. Následovat budou Postoloprty. Další týden, v pondělí 24. 10., by měla být ustavující schůze nových zastupitelů i v Žatci, ale tento termín je zatím ještě předběžný. „Termín je jen předběžný, čekáme totiž na vyjádření soudu k podané žalobě proti průběhu komunálních voleb,“ vysvětlila v úterý (11. 10.) na dotaz naší redakce Helena Šmeráková, tajemnice Městského úřadu Žatec. Týž den, v pondělí 24. 10., bude na programu volba nového starosty také v Lounech – tam už je termín od představitelů města potvrzený.

V Podbořanech je volba starosty v pondělí v kulturním domě

„Ustavující zasedání nového zastupitelstva města se bude konat v pondělí 17. října od 15 hodin v Kulturním domě v Podbořanech,“ informovala tento týden Jana Jenčová z kanceláře starosty Městského úřadu Podbořany. Hlavními body programu kromě složení slibu nových zastupitelů jsou volba starosty, volba místostarosty a volba členů rady města pro příští čtyři roky, tedy pro nové volební období.

V Postoloprtech se zastupitelé sejdou příští středu na radnici

Stejný program budou mít noví zastupitelé i v Postoloprtech. „Naše ustavující zasedání bude probíhat ve středu 19. října od 17 hodin v zasedacím sále radnice,“ uvedl na dotaz naší redakce Zdeněk Pištora, starosta Postoloprt.

Schůze jsou veřejné, zájemci mohou volby starostů sledovat přímo na místě

Schůze zastupitelstev měst i obcí jsou přístupné veřejnosti, což vyplývá ze zákona o obcích. Týká se to samozřejmě i hned prvního, ustavujícího zasedání, takže koho zajímá komunální politika a aktuální dění v jeho městě či obci, může volbu starosty a dalších členů vedení města či obce sledovat přímo „naživo“ v místě schůze.

(ilustrační snímek nahoře: hlasování při jednání zastupitelstva. Foto město Sokolov)

ČTĚTE TAKÉ: V Lounech vyhrálo hnutí ANO, nejvíc hlasů dostal místostarosta Milan Rychtařík, který vedl jeho kandidátku

ČTĚTE TAKÉ: Hnutí ANO zvítězilo s obrovským náskokem v Žatci. Jeho lídr, místostarosta Radim Laibl, dostal od lidí nejvyšší počet hlasů

ČTĚTE TAKÉ: V Podbořanech vyhrálo hnutí ANO. V novém zastupitelstvu budou jenom dvě ženy a s nimi 19 mužů

ČTĚTE TAKÉ: V Postoloprtech jasně vyhrálo sdružení současného starosty. Zdeněk Pištora dostal od lidí i nejvíce hlasů ze všech kandidátů a měl by pokračovat ve funkci