I prezident je pacient a má právo na soukromí, říká senátor a lékař Ivo Trešl. Senátoři budou situaci řešit v úterý
Louny, Rakovník, ČR – Aktuální zdravotní potíže prezidenta ČR Miloše Zemana, spojené s nutnou hospitalizací, přišly z politického hlediska v nejméně vhodnou dobu. Ale takové už je zdravotnictví a běžný život lidí, tam termín náhlých akutních problémů se zdravím prostě nemůžete ovlivnit, uvedl na dotaz naší redakce Ivo Trešl, senátor za okresy Louny a Rakovník, který dlouhodobě pracuje i jako lékař – na chirurgickém oddělení v Nemocnici Rakovník.
Hlavní je co nejdříve se uzdravit
„V první řadě bych chtěl prezidentovi popřát co nejdřívější uzdravení nebo alespoň zlepšení zdravotního stavu, které by umožnilo návrat do domácí nebo ambulantní péče. Chápu, že jeho akutní potíže přišly v nejméně vhodném období, kdy se lidé zajímají o výsledky voleb a vznik nové vlády a kdy právě prezident má v procesu tvorby nové vlády hrát podle ústavy jednu z nejdůležitějších rolí. Proto chápu i výrazný zájem jak politiků, tak i občanů, o všechny informace související s aktuálním stavem pana prezidenta,“ odpověděl pro naši redakci Ivo Trešl.
Zemanův tým měl informovat lépe, míní senátor
Zároveň zdůraznil, že i prezident má právo na soukromí. „I když se jedná o nejvyššího ústavního činitele, pořád se jedná z lidského hlediska o pacienta, který má právo na soukromí a určitou ochranu. Přesto se ale domnívám, že spolupracovníci pana prezidenta, tedy prezidentská kancelář, měla alespoň rámcově informovat o jeho zdravotním stavu. Tak aby se předešlo spekulacím médií, nepřesným informacím i třeba některým nevhodným útokům vůči prezidentovi nebo i jeho týmu,“ uvedl senátor. I když je jako člen Senátu ústavním činitelem, a zároveň i lékařem, nemá žádné jiné přesnější informace o zdravotním stavu prezidenta, než jaké byly postupně zveřejňovány v médiích pro obyvatele. Přesné informace od ošetřujících lékařů však mají předsedové vlády, Sněmovny i Senátu. Poslanci a senátoři je v případě potřeby mohou od nich dostat také.
Senátoři budou o dalším postupu jednat 19. října
Senátoři o dalším postupu budou jednat v úterý 19. října, jednou z variant je i možnost iniciovat převedení pravomocí prezidenta na jiné ústavní orgány, pokud by prezident byl natolik vážně nemocen, že by nebyl schopen se podílet na procesu vytváření a jmenování nové vlády. Rozhodující budou prognózy vývoje zdravotního stavu od odborníků a týmu jeho ošetřujících lékařů, uvedla ve středu ČTK. „Senátní výbor pro ústavu už teď podle mých informací zjišťuje ústavní možnosti, jak dál v povolební době v rámci platných legislativních a ústavních možností pokračovat. Stále však všichni přejeme prezidentovi, aby se mu vrátilo zdraví, stejně jako bychom to přáli každému člověku. Pokud by se prezident uzdravil, tím by se i problém s ústavními procesy vyřešil,“ dodal Ivo Trešl.
Zda prezident má dostatek sil pokračovat, tohle těžké rozhodnutí je hlavně na něm, říká senátor
A jaký je jeho „lidský pohled“ na věc, jako člověka a lékaře, pokud bychom se oprostili od politiky? „Samozřejmě jak lidsky, tak i medicínsky vnímám, že pan prezident má několik chronických onemocnění a je patrné, že ho tyto nemoci zcela jistě limitují ve výkonu funkce. Zda bude chtít pokračovat dál a bude se na to cítit, to je těžké rozhodnutí a je to hlavně na něm. Domnívám se, že by především on sám měl zodpovědně zhodnotit, zda stále má dostatek psychických, ale i fyzických sil, ve svém mandátu hlavy státu pokračovat,“ uvedl na další dotaz Ivo Trešl.
Zeman je v politice už přes třicet let, narodil se v den českého patrona sv. Václava
Prezident ČR Miloš Zeman na konci září oslavil 77. narozeniny, jednou ze zajímavostí je, že se narodil v den svátku svatého Václava, symbolu české státnosti. V politice se naplno pohybuje od roku 1990, tedy více než třicet let. V minulosti byl řadu let předsedou vlády i předsedou Sněmovny, nyní od roku 2013 je prezidentem ČR. Do funkce hlavy státu byl zvolen dvakrát. V posledních dvou až třech letech se potýká se zdravotními problémy. Nyní hned po skončení voleb do Sněmovny byl ještě o víkendu převezen do Ústřední vojenské nemocnice v Praze, podle posledních zpráv má problémy s játry. Podle Ústavy ČR má prezident po sněmovních volbách důležitou roli: jmenuje člověka, který by měl sestavit novou vládu podle výsledků voleb tak, aby získala většinu v nově ustavené Poslanecké sněmovně. Prezident má jednat s lídry politických stran, vyslechnout jejich představy a na základě toho potom někoho z nich jako nejvhodnějšího kandidáta pověřit sestavením vlády. Pokud tento politik získá důvěru pro vládu (tzn. většinu hlasů) od poslanců Sněmovny, stává se novým premiérem české vlády.
(na snímku nahoře: Miloš Zeman při návštěvě svého kolegy, německého prezidenta Franka Waltera Steinmeiera, letos na konci srpna v Praze. Český prezident se kvůli zhoršenému zdraví v posledním roce často pohybuje na vozíku. Foto: Kancelář prezidenta republiky)