Zajímavý pochod před svátečním hodováním: turisté ve Valči zvou všechny kamarády na vánoční špacír v okolí zámku

Podbořansko, Valeč – Kdo má rád turistiku, výlety v přírodě a chce si před svátky ještě trochu protáhnout tělo, než začne vánoční a silvestrovský přísun většího než malého množství kalorií do žaludků, může se zapojit do „vánočního špacíru“, který pořádá Klub českých turistů ve Valči na Podbořansku. Třetí ročník pochodu je připraven na Zlatou neděli (18.12.). Společný start je v 10 hodin ráno, ale na pětikilometrovou trasu se mohou vydat případní další zájemci i kdykoli jindy během dne při otvírací době zámku (ta končí v neděli v 18 hodin).

Děti dostanou hned na startu něco na zub

„Startujeme v 10 hodin od turistického a informačního centra Prádelna v areálu Státního zámku Valeč. Všechny děti dostanou od pořadatelů rovnou i něco dobrého na cestu. Trasa našeho Valečského vánočního špacíru měří přibližně pět kilometrů, není nijak složitá ani náročná. Kdo by nestihl společný skupinový start, anebo se mu lépe hodí přijet později, může vyrazit na pochod i v dalších hodinách během dne. Stačí jen v Prádelně si vyzvednout mapku s popisem trasy,“ uvedla Markéta Petrová, předsedkyně KČT Barokní Valeč.

Kastelán bude po cestě vyprávět o zajímavostech kolem zámku

Výletníci si cestou prohlédnou některé obnovované památky v okolí zámku, například Hoppovu kapli. S první skupinou účastníků se projde i kastelán zámku Tomáš Petr, jenž bude účastníkům v případě zájmu cestou vyprávět některé zajímavosti o zámku a rekonstrukcích v jeho okolí. Odbor Klubu českých turistů (KČT) ve Valči s názvem KČT Barokní Valeč vznikl v roce 2020 a od té doby připravuje řadu aktivit pro lidi ve Valči a okolí. Jsou to například turistické pochody, různá setkání pro děti i dospělé. Díky úsilí této skupiny se po více než ročních přípravách také podařilo letos v září vytvořit a nově vyznačit jak v terénu, tak i v mapách zbrusu novou značenou turistickou cestu pro výletníky, která vede z Valče do Mlýnců u Vroutku a připojuje Valeč s krásným zámkem a kopci Doupova k celostátní síti značených výletních turistických cest.

(ilustrační foto nahoře: lesnatá krajina posypaná sněhem v okolí zámku ve Valči je pro pěknou zimní procházku jako stvořená. Foto Státní zámek Valeč)

ČTĚTE TAKÉ: Turisté a pomocníci vyznačili novou cestu. Je to první značená trasa, která vede do Valče ke krásnému zámku

ČTĚTE TAKÉ: Zámek, krásná příroda, ale žádná značka pro turisty. Nadšenci ve Valči však už chystají změnu

ČTĚTE TAKÉ: Drahokam uprostřed mlhy a kopců. Fotka zámku ve Valči vyhrála podzimní soutěž snímků českých a moravských památek