Buřty, nové lavice a snad se povede počasí. Sezona na oblíbené chatě Červeňák začíná už tuto sobotu

Louny – Hrady a zámky sice většinou zahájí novou návštěvní sezónu až příští víkend, ale pěkné jarní počasí je tady už nyní, tak proč ho nevyužít? Přesně takhle uvažují provozovatelé oblíbené turistické chaty s občerstvením a rozhlednou na Červeňáku u Loun a Dobroměřic a pro vyznavače výletů a pěších pochodů nejen na kopečky Středohoří se rozhodli „zahájit sezónu“ již od tohoto týdne. Poprvé otevřeno pro návštěvníky tak bude již tuto sobotu (23. 3.), v plánu je už tradiční Odemykání Červeňáku.

Otvírá se přibližně v 11 hodin

„Chata bude otevřena v sobotu přibližně od 11 hodin, připravena bude živá hudba, občerstvení. Věříme, že se povede počasí, a máme připraveno i dostatek špekáčků k opečení venku na ohništi. Naši pomocníci připravili před sezonou i nové lavice a stoly k posezení, takže místa k pobytu před chatou bude víc,“ informoval Jan Žalud, provozovatel chaty s rozhlednou, který se o ni stará společně se svým týmem a ve spolupráci také s Klubem českých turistů Lokomotiva Louny. Pokud by se počasí zkazilo, všichni návštěvníci mohou odpočívat a dát si jídlo a pití uvnitř v chatě.

Kopec má tři jména a chata je stará už přes 110 let

Chata na Červeňáku bude otevřena pro turisty a výletníky nyní na jaře vždy o víkendech a o státních svátcích. Přes léto přechází na každodenní režim a od září se znovu vrací na víkendový provoz. Od listopadu do března potom má tradiční zimní přestávku. Chata byla vybudována už před více než 110 lety, poprvé otevřena pro tehdejší turisty byla již v červnu 1911. Oblíbený výletní kopec u Loun má dokonce hned tři názvy: Stříbrník, Červený vrch nebo nejčastěji zkráceně Červeňák. Vrcholek je ve výšce 271 metrů a součástí chaty je i neobvyklá dřevěná rozhledna.

ČTĚTE TAKÉ: V oblíbené rozhledně na Červeňáku bylo nutné udělat opravu. Konstrukci věže napadli škůdci

ČTĚTE TAKÉ: Kozy na Červeňáku: spásají roští, od dětí se nechají pohladit. Radost dělají majitelům i návštěvníkům

ČTĚTE TAKÉ: Tři chaty na kopcích Středohoří: nejstarší dvě jsou u Lovosic a u Loun

ČTĚTE TAKÉ: Turistické vizitky jsou fenomén, obrázků je už 13 tisíc. Letos na jaře přibyl bazén v Lounech i poklad v Žatci

(na snímcích: chata na Červeňáku v ostrém jarním slunci čeká na návštěvníky a dole je výroba nových lavic k posezení pro výletníky. Lavice budou sloužit již od soboty. Foto Turistická chata Červeňák)