Z lesů mizí dřevo v hodnotě milionů. Klády nově hlídají fotopasti a také GPS čipy
ČR, okres Louny – Fotopasti v lesích už neslouží jen k pořizování snímků neobvyklých a divokých zvířat při jejich přirozeném chování, na které se pak rádi podívají milovníci přírody. V posledních měsících je čím dál častěji lesáci umisťují do oblastí, kde se často krade dřevo. Fotky pak pomáhají vyšetřovatelům při hledání pachatelů krádeží. Tam, kde leží už pokácené klády na hromadách, dávají do tohoto dřeva lesáci rovněž GPS čipy, pro zloděje prakticky neviditelné, které potom ukazují pohyb a polohu dřeva v případě krádeže a nelegálního odvozu.
Škoda byla přes milion jenom za letošní leden
„Jenom letos v lednu zloději ukradli z majetku Lesů ČR dřevo o objemu 450 kubíků. Škoda při současné tržní ceně dosáhla výše zhruba 1,2 milionu korun. Nejvíce krádeží, zhruba polovina objemu, se přitom odehrálo v severních Čechách, v Ústeckém kraji,“ informovala v únoru Eva Jouklová, mluvčí státního podniku Lesy ČR. V Ústeckém kraji byla odhadnutá škola kolem půl milionu. V severních Čechách je výskyt krádeží velký i proto, že tam mají zloději hodně příležitostí – v regionu je totiž velký objem dřeva ze stromů, které museli lesáci v posledních měsících a letech pokácet kvůli napadení kůrovcem.
Fotopasti kvalitně fotí i v noci a na dálku
Lesáci se proto rozhodli zapojit „do boje“ více moderních elektronických prostředků, které by jim pomohly jako opatření proti zlodějům. „Ve všech regionech jsme rozmístili na odvozních cestách a u skládek dříví digitální snímače, tzv. fotopasti. Ty permanentně monitorují veškerý pohyb v okolí,“ uvedl generální ředitel Lesů ČR Dalibor Šafařík. „Fotopasti pracují bezhlučně, kvalitně fotí i v noci. Zachycují jakýkoli pohyb v zaměřeném prostoru v dostatečné kvalitě i poměrně velké vzdálenosti. Snímky dokáží hned odeslat na mail či telefon,“ popsal bezpečnostní ředitel Lesů ČR Leopold Kelnar. Všechny zjištěné údaje předávají po krádežích lesáci policistům.
GPS čip dokáže sledovat, kam „jede“ ukradené dřevo
Totéž se týká i údajů z miniaturních GPS lokátorů, které lesáci umisťují do dřeva pokácených stromů na svých skladovacích místech, odkud je zloději často kradou. „Jakmile zloději začnou odvážet ukradené dřevo, my díky satelitům okamžitě víme o pohybu i o místě, kde se odcizené klády aktuálně nacházejí. Informace přebírá policie,“ doplnil Leopold Kelnar.
Škoda u Kryr byla sto tisíc
Ke krádežím dřeva včetně i už pokácené kulatiny, připravené k pozdějšímu odvozu, občas dochází i v okrese Louny. Například před šesti roky pachatelé odvezli kulatinu (pokácené klády, pozn. red.) o objemu čtyřicet kubíků z lesa v okolí Kryr u Podbořan. Škoda jen z této jedné události tehdy činila sto tisíc korun.
(ilustrační foto nahoře: pixabay.com)
ČTĚTE TAKÉ: Lesáci na Doupově našli bezvládného orla. Zabalili ho do bundy a převezli k ošetření
ČTĚTE TAKÉ: Reportáž: Pojď za mnou, kde jsi? Takhle to nevyfotíš. Lesáci řežou vánoční stromky
ČTĚTE TAKÉ: Práci s dětmi mám ráda, je to smysluplné, říká Petra. Ve Hříškově vede malé myslivce
ČTĚTE TAKÉ: Zapomenutá dramata: lesy připomínaly dějiště války. Zabitý hajný má pomníček v Žerotíně