Obrazy, fotky, historie. Lidé si budou moci poprvé prohlédnout opravenou synagogu v Žatci
Žatec – V úterý, v den svátku všech Josefů, bude v Žatci pro veřejnost poprvé otevřena k možnosti prohlídek významná památka: židovská synagoga ve Dlouhé ulici, která v posledních zhruba čtyřech letech prošla velkou rekonstrukcí za přibližně 55 milionů korun. Nyní je památka po předchozích letech chátrání krásně opravená a v úterý (19.3.) kromě prohlídek nabídne návštěvníkům i první kulturní zážitky.
Hudba, zpěv, prohlídky, výstava obrazů…
„Slavnost začne v úterý v 16 hodin. Otevřena k prohlídkám bude žatecká synagoga i sousední rabínský dům. Na slavnosti vystoupí dva žatecké pěvecké sbory a součástí programu bude vernisáž první výstavy v těchto prostorách – lidé si budou moci prohlédnout díla malíře Františka Dvořáka,“ informoval Tomáš Kassal, mluvčí žatecké radnice.
Fotky z rekonstrukce i z historie
Vstup pro veřejnost je bezplatný, pořadatelé naplánovali termín otevření na výročí dne, kdy byla žatecká synagoga po svém vybudování slavnostně vysvěcena (19.3.1872). „Lidé si budou moci prohlédnout celé opravené prostory synagogy i rabínského domu. Na místě budou i fotografie z průběhu rekonstrukce i z dávnější historie synagogy,“ uvedl Tomáš Kassal.
Druhá největší synagoga v ČR
Synagoga v Žatci je národní kulturní památka od roku 1958. Je to druhá největší synagoga v České republice hned po synagoze v Plzni. Přitom dlouhá desetiletí byla zpustlá a zchátralá. Postavena byla v letech 1871–72. Dotkly se jí neblahé historické události, například i tzv. křišťálová noc ve 30. letech, kdy lidé v Německu a také v Sudetech, ovlivněni tehdejší nacistickou ideologií, ničili a zapalovali židovské objekty včetně synagog.
Památku zachránil nový majitel
Synagoga v Žatci pak řadu desetiletí chátrala a mnohokrát město i další instituce řešily, co s ní dál a kde vzít peníze na nutnou opravu. Nakonec památku v roce 2013 koupil do svého majetku soukromý vlastník Daniel Černý z Chomutova a postupně začal pracovat na její záchraně a velké proměně. V letech 2019–2022 proběhla rekonstrukce památky, kterou vedla firma Metrostav. „Synagoga toho v posledních desetiletích zažila fakt hodně a bylo na čase to prokletí prolomit. Děkuji všem lidem, kteří jakýmkoli způsobem k opravě památky pomohli. Moc si toho vážím. Jsem rád, že jsme všichni společně mohli pomoci k opravě další významné památky v našem regionu severozápadních Čech,“ uvedl už dříve Daniel Černý. Na opravu památky přispěli i někteří dobrovolní dárci a spolky, část peněz se podařilo získat díky různým dotacím a kulturním fondům, část nákladů platil i Daniel Černý jako majitel a investor. Teď si mohou lidé nově opravenou památku podrobně prohlédnout i uvnitř a pak začne synagoga sloužit veřejnosti jako místo pro různé příležitostné kulturní události.
(na snímku nahoře: zářící synagoga po provedené rekonstrukci, která skončila již loni. Foto Libor Želinský)