Neobvyklá podívaná v chmelařském muzeu: čtyři velkoplošné obrazy od malíře Oskara Brázdy, který slavil velké úspěchy hlavně v Itálii

Žatec – Kdo si chce zpestřit prodloužený velikonoční víkend zatím možná trochu méně obvyklým, avšak velmi zajímavým kulturním zážitkem se vzpomínkou na minulost a tradice v regionu, může se přijít podívat do Chmelařského muzea v Žatci. Od tohoto týdne tam přibyly čtyři nové velkoplošné obrazy od slavného malíře Oskara Brázdy, který zhruba padesát let žil a tvořil na zámku v Líčkově. Všechny se týkají sklizně nebo zpracování chmele v době na počátku minulého století.

Kulturní velikán známý v regionu i v zahraničí

„Do výstavních expozic v našem muzeu jsme tento týden přidali čtyři velkoformátové obrazy, které vytvořil malíř Oskar Brázda, což byl ve své době jeden z kulturních velikánů jak na Žatecku, tak i v zahraničí. Všechny obrazy zachycují chmelařskou tematiku, pěkně zachycují atmosféru své doby a pro návštěvníky jsou velmi atraktivní,“ uvedl Vladimír Valeš, ředitel Chmelařského muzea Žatec.

Obrazy v této podobě mohou lidé vidět poprvé

Muzeum je součástí Chrámu chmele a piva, poprvé otevřeno bylo v roce 1997. Následně o deset let později proběhla velká rekonstrukce a modernizace celého „chrámu“ včetně muzea. Předtím to byl komplex starých nevyužívaných skladů a sušáren chmele. V současnosti je Chmelařské muzeum Žatec otevřené každý den kromě pondělí, vždy od 10 do 17 hodin. Otvírací doba platí jen v hlavní turistické sezoně od dubna do října. „Tyto obrazy od Oskara Brázdy jsou v této podobě vůbec poprvé zpřístupněny pro širokou veřejnost. Rádi uvítáme všechny návštěvníky, zájemce o kulturu a tradice v našem chmelařském regionu i o výtvarné umění všeobecně,“ dodal Vladimír Valeš.

Státní vyznamenání z Itálie i z Československa

Oskar Brázda se narodil v roce 1887 v Rosicích u Pardubic a zemřel roku 1977 v Líčkově u Žatce. Vystudoval akademii výtvarných umění ve Vídni, později byl jako mladý tvůrce velmi populární zejména v Itálii, kde rovněž strávil část studií a potom v zemi určitou dobu i žil. Znal se s celou řadou českých i evropských osobností své doby, například s Edvardem Benešem, T. G. Masarykem, Pablem Picassem, v roce 1924 obdržel za svou tvorbu vyznamenání Řád koruny Itálie. Od roku 1925 bydlel na zámku v Líčkově u Žatce, kde strávil potom většinu svého dalšího života. Kromě malování se věnoval i sochařství. V bývalém Československu obdržel titul zasloužilý umělec.

ČTĚTE TAKÉ: Percák, rumpál, volské oko. Nová knížka zábavnou formou představuje libozvučná slova chmelařů

ČTĚTE TAKÉ: Zlato, stříbro a mince staré přes tisíc let. Unikátní Žatecký poklad je poprvé v historii už nastálo přístupný pro veřejnost

ČTĚTE TAKÉ: Zapomenutá dramata: Roztrhané šaty, celá od bahna, vlasy plné chrastí. Ale přežila jsem, děkuji Bohu. Lidé vzpomínali na katastrofu na Blšance

(na snímcích: nové velkoplošné obrazy Oskara Brázdy ve Chmelařském muzeu v Žatci. Dole je portrét malíře v mládí a jeho autoportrét v pozdějším věku. Foto Chmelařské muzeum Žatec, Wikipedie a aukro.cz)