Lounsko a Žatecko 2339 hektarů, Rakovnicko 1339 hektarů, Chomutovsko 15 hektarů. Do pěstování chmele se zapojuje deset okresů v ČR

Louny, Žatec – Česká republika má z hlediska územního členění 76 okresů a z nich se chmel pěstuje jen v deseti z nich. Uhodli byste je všechny? Jsou to okresy Česká Lípa, Chomutov, Kladno, Kutná Hora, Litoměřice, Louny, Mělník, Olomouc, Přerov a Rakovník (v abecedním pořádku, pozn. red.).

Z hlediska významu, výnosu, výzkumu, ale i velikosti plochy v krajině, kterou zaujímají chmelnice, je nejznámější a také samozřejmě i nejdůležitější okres Louny s hlavním střediskem českého chmelařství v Žatci. Sklizňová plocha chmelnic na území okresu Louny v letošní sezoně činí 2339 hektarů. Druhý v pořadí je okres Rakovník se sklizňovou výměrou 1339 hektarů chmelnic. Pro srovnání: třeba v okrese Chomutov se bude chmel sklízet jen z 15 hektarů chmelnic.

Sklizňová plocha v celé ČR se letos snížila

Vyplývá to z údajů, které letos v květnu zveřejnil Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ). Celkem v celé ČR byla sklizňová plocha chmele pro letošní rok vyčíslena na 4874 hektarů, což je oproti loňsku snížení o 1,4 % (loni se chmel sklízel z plochy 4942 hektarů), uvedl dále UKZÚZ. „Nejsilnější“ okresy z hlediska výměry chmelnic jsou zmiňované Louny a Rakovník, na třetím místě je pak Litoměřicko se 403 hektary sklizňové plochy chmele. Nejmenší plochy chmelnic jsou v okresech Česká Lípa (14,2), Chomutov (15,6) a Kutná Hora (23,1 hektaru).

Loni byla úroda nejslabší za posledních deset let

Chmelaři minulý rok v celé ČR sklidili 4450 tun chmele, což bylo skoro o 47 % méně než v roce 2021 a loňská úroda tak byla nejnižší za posledních deset let, informoval ÚKZÚZ už loni v prosinci. V současnosti se ve chmelnicích již dokončují tradiční jarní práce, avšak jaká bude letošní úroda, to se nyní v květnu nedá ještě vůbec odhadnout. V dubnu panovalo studené počasí a hodně srážek. „Průměrná teplota za celý měsíc byla jen 7,4 stupně Celsia, zatímco třicetiletý průměr pro duben je 9,4 stupně. Chmel vlivem nízkých teplot prakticky nerostl a je předpoklad, že po oteplení vyroste všude najednou bez ohledu na termín řezu,“ uvádí pravidelná vegetační zpráva o vývoji chmele žateckého sdružení Bohemia Hop. Zavádění chmele na drátky se rozběhlo kolem 10. května, sklizeň proběhne tradičně na přelomu srpna a září.

(ilustrační foto nahoře: Libor Želinský)

ČTĚTE TAKÉ: Do každého půllitru potřebujete tři šištičky. Den D je tady, sklizeň chmele začíná

ČTĚTE TAKÉ: Je libo chmelovou pralinku? V Žatci jen tento měsíc už prodali čtyřicet krabic

ČTĚTE TAKÉ: Silná bouře zbourala v Postoloprtech pod zámkem chmelnici. Škoda se odhaduje na půl milionu