Ohře začíná v Německu. Postupně chci popsat celý její tok, říká autor nové knížky se zajímavými fotkami
Praha, Poohří – Pavel Tůka (47) bydlí v Praze, pracuje pro obchodní řetězec Globus a k tomu má zajímavé koníčky: rád cestuje, pozoruje přírodu, krajinu nebo památky, rád fotografuje. To ještě samo o sobě není nic tak neobvyklého, tyhle činnosti v dnešní době s oblibou dělá spousta lidí. Fotky a postřehy Pavla Tůky však už vyšly v několika knížkách. Poslední z nich má prostý název Ohře – Eger, vydána byla v minulých měsících a zájemci ji mohou pořídit snadno, třeba i přes internet.
První byl foťák na kinofilm
„Už v době kolem svých osmnácti, dvaceti let jsem začal rád jezdit na výlety do přírody a u toho pak i fotografovat. Začínal jsem ještě s klasickým fotoaparátem na kinofilm a s nutností vyvolávat fotky na papír, o pár let později s nástupem nových technologií jsem si už pořídil svůj první digitální fotoaparát,“ popsal své začátky na dotaz naší redakce Pavel Tůka.
Kolegyně ukázala grafická kouzla s fotkami a publikacemi
Zprvu se věnoval výletům a focení v Praze a nejbližším okolí. Vydal například knížky Kouzelné pražské vyhlídky nebo Vltavská zákoutí v Praze. Všechny byly doplněné desítkami zajímavých autorských fotek. „Tehdy jsem měl štěstí na to, že u nás v práci se objevila kolegyně, která měla vystudovanou grafickou školu a grafice jako oboru se stále občas věnovala, měla to jako koníček a vedlejší činnost vedle hlavního zaměstnání. Pomohla mi s vydáním prvních publikací, mě to zaujalo. Díky tomu fotky, které jsem měl předtím jen doma v počítači nebo různě po sociálních sítích, bylo možné zajímavě uspořádat a vydat i ve formě jako knížka,“ vysvětlil Pavel Tůka.
Dvě knížky o Praze, další o Berounce, teď už je venku i Ohře
To bylo v době kolem roku 2015. Pavel Tůka pak založil i své menší knižní vydavatelství. Postupně vydal uvedené dvě knížky s fotkami o Praze, potom zamířil jen o malý kousek dál – na Berounku. I o této řece vyšla jeho dvoudílná publikace. A v současnosti je na světě nová knížka, která se věnuje řece Ohři, jejím krásám a zajímavostem. Ohře je nejvýznamnější vodní tok v okrese Louny i severozápadních Čechách, je to jeden z hlavních symbolů měst jako Louny, Žatec, Kadaň a řady dalších. „Ohře měří od pramene v Německu až k soutoku s Labem v Litoměřicích 316 km. O řece psalo již více autorů, ale tento tvůrce, aby řeku lépe poznal, se rozhodl jít pěšky od pramene až k soutoku a vidět ji celou mnohem důkladněji,“ uvádí jednu ze zajímavostí server Knihy jinak.
Text je v češtině i němčině
Aktuálně vydaná kniha Ohře – Eger má 176 stran a několik desítek fotografií. Věnuje se zatím jen německému území – tedy místu, kde řeka Ohře pramení, a jeho nejbližšímu okolí. V Německu má Ohře délku přibližně 70 kilometrů a v ČR je to zbylých asi 246 km až k uvedenému k soutoku. Zajímavostí je, že text knížky je popsán ve dvou jazycích – v češtině i němčině. „Je to výhodné – mohou ji tak číst rovnou všichni zájemci z obou stran hranic, nemusí se pak dělat dodatečné překlady,“ směje se Pavel Tůka. Jak uvádí, podobně jako některé jeho předchozí publikace i tato nová cestopisná kniha o Ohři bude rozdělena na více dílů. Letos by měl vyjít další a postupně se tedy autor bude věnovat i dalším zajímavým místům na trase řeky. Zájemci z Lounska a Žatecka nebo i třeba Postoloprt by se tedy časem měli také dočkat, že jejich oblíbená místa „přijdou na řadu“.
ČTĚTE TAKÉ: Skvělá duševní hygiena, nádherný klid v přírodě, říká voják, který rád fotí ptáky u Ohře
ČTĚTE TAKÉ: Čtyři sta vrcholků Středohoří. Nadšenec ze Žatce chce časem vystoupit na všechny
(na snímcích shora dolů: Ohře jako ještě malá říčka na území Německa a obrázky místa, kde bezprostředně pramení. Dole je autor Pavel Tůka a některé z jeho knížek. Foto Pavel Tůka /5/ a Libor Želinský /2/.)