Úspěšný film Na západní frontě klid: natáčení byla pocta pro nás i pro celé město Postoloprty, říká majitel statku
Postoloprty, Podbořany, ČR – Déšť, bahno, zima, temná ponurá atmosféra, dunění děl, křik raněných, ztráta všech mladických ideálů. Filmová společnost Netflix na konci října uvolnila pro diváky dlouho očekávané nové filmové zpracování světoznámého románu Na západní frontě klid. Film se natáčel loni na přelomu zimy a jara v Postoloprtech, stejně tak i například v okolí Buškovic u Podbořan nebo v Černochově u Loun. Snímek za první týden po uvedení budí velký zájem diváků, v České republice v rámci Netflixu patří nyní mezi nejsledovanější.
Statek se proměnil v polní nemocnici z první světové války
„Film jsme viděli a hned jsme statek poznali. Doufám, že k filmování ve vašem statku bude i dál ještě více nabídek a příležitostí,“ napsala na sociální síť jeden ze zajímavých ohlasů Milie Verner Kaiserová, která pochází z Postoloprt, avšak nyní žije s rodinou v USA v Pensylvánii. V Postoloprtech filmaři scény do filmu pořizovali loni v březnu. K záběrům využili bývalý knížecí schwarzenberský statek, který má v posledních několika letech nového majitele a ten se ho snaží postupně opravit a vrátit do něj život a různé využití při zajímavých příležitostech. „V našem statku se natáčely scény, které v příběhu představují dění v polní nemocnici pro zraněné vojáky. Jsem rád, že náš statek si vybrala produkce filmu Na západní frontě klid podle slavného díla světoznámého německého protiválečného spisovatele. Jsem hrdý na to, že město Postoloprty může hostit tak velkou produkci a pomoci i ke vzniku tak slavného díla a příběhu,“ uvedl už loni na jaře Dalibor Konopáč, který je spolu se svou rodinou majitelem uvedeného statku.
Přípravy před natáčením v Postoloprtech trvaly půl roku
Jak probíhaly samotné přípravy před natáčením, jak dlouho trvalo domluvit všechny potřebné věci s filmovou produkcí? „Měli jsme asi dvacet schůzek se stovkou lidí ze štábu, administrativní příprava před natáčením trvala asi šest měsíců. Potom technická příprava na místě v areálu statku před termínem natáčení zabrala asi dva týdny, pracovalo tu dohromady kolem padesáti lidí z filmařské skupiny, dělali stavební práce, rekvizity, kulisy a podobně. Pak už přijel samotný štáb na natáčení, desítky herců a stovky komparzistů, které trvalo přibližně dva dny,“ zavzpomínal Dalibor Konopáč nyní v prvních dnech po uvedení nového filmu.
Na statek jezdili letos i tvůrci dalších filmů
Historické objekty postoloprtského statku se ukázaly být jako skvělé kulisy pro různé dobové filmy, často i s vojenskou tematikou, a tak natáčení různých dalších nových děl kinematografie na knížecím statku pokračovalo i v letošním roce, opět to bylo zjara. Nejprve v místě filmaři v březnu točili snímek Extraction 2 s neohroženým vojákem Chrisem Hemsworthem v hlavní roli a později, už v červnu, to byl snímek Lucky Man, pojednávající o útěku patnáctiletého chlapce z koncentračního tábora na základě skutečné události. Jednou ze zajímavostí tohoto natáčení bylo, že filmaři kvůli němu museli vyrobit a celý statek „posypat“ umělým sněhem, neboť skutečný příběh útěku se odehrál v zimě, avšak film se točil na začátku června.
Při natáčení u Podbořan museli vojáci pochodovat v rouškách
Film Na západní frontě klid se loni kromě Postoloprt natáčel také u Buškovic na Podbořansku – tam komparzisté ztvárnili stovky vojáků v plné polní, kteří pochodovali borovým lesem. Tam bylo jednou ze zajímavostí, že při nácviku scén ještě před ostrým filmováním museli mít všichni pochodující nasazené roušky. „Tehdy totiž panovala přísná opatření kvůli tehdejší epidemii Covid-19. Zkoušení scén probíhalo vždy v rouškách, jenom na momenty skutečného natáčení si je mohli herci na chvíli sundat,“ vzpomínala Laurencia Helásková, fotografka z Podbořan, která se jako jedna z mála díky povolení pro město Podbořany, pro něž dlouhodobě pracuje a s nímž lidé z produkce filmu při dohadování před natáčením úzce spolupracovali, dostala až do těsné blízkosti filmových scén a mohla z nich pořídit několik snímků.
ČTĚTE TAKÉ: Natáčení v Postoloprtech začalo. Na statku vznikají scény z chudé Gruzie v 90. letech
(na snímcích: knížecí statek v Postoloprtech při loňském natáčení snímku Na západní frontě klid podle románu Ericha Marii Remarqua. Úplně dole je jeden záběr z okolí Buškovic u Podbořan, kde komparzisté pochodovali s rouškami. Foto Dalibor Konopáč /3/ a Laurencia Helásková /1/.)