Tým odborníků rozjede průzkum zámku v Postoloprtech. Začne také likvidace dřevokazných hub v krovech pod střechou

Postoloprty – Než se město Postoloprty jako nový vlastník bude moci pustit do náročné a velmi nákladné záchrany a rekonstrukce barokního zámku v Postoloprtech, který koupilo loni v říjnu, bude muset proběhnout důkladný stavebně historický průzkum a podrobné zaměření tohoto 400 let starého památkového objektu. Průzkum proběhne během letošního roku a úkolu se ujme se svým týmem Martin Šanda, odborník ze středočeských Čelákovic, který se průzkumům, dokumentaci i zaměřování historických staveb věnuje dlouhodobě a často spolupracuje s Národním památkovým ústavem.

Jako první začne zaměřování a zkoumání archiválií

Martina Šandu jako zhotovitele průzkumu schválila na konci ledna rada města Postoloprt. „I když máme řadu dalších rozjetých projektů i v jiných místech ČR, práci v Postoloprtech zahájíme v nejbližších týdnech. První na řadu přijde zaměřování a průzkum archiválií, kterých se k zámku bude vázat určitě velmi mnoho.  Stavební průzkum podle současných odhadů bychom na místě začali přibližně v květnu. Celou práci na zakázku města dokončíme a výsledky odevzdáme do konce letošního roku,“ uvedl na dotaz naší redakce Martin Šanda. Na úkolech souvisejících se zámkem v Postoloprtech bude podle něj pracovat tým v počtu čtyř lidí.

Vedoucí týmu je specialista na barokní architekturu

Mgr. Martin Šanda se specializuje na středoevropskou barokní architekturu, a právě do ní spadá i zámek v Postoloprtech. „Psal jsem diplomovou práci a později i knihu na téma Anton Erhard Martinelli, což byl architekt ve službách Schwarzenbergů. Ti vlastnili i zámek v Postoloprtech, a právě tento architekt v něm dělal řadu projektů, takže to spolu pěkně vše souvisí,“ sdělil Martin Šanda. Jak se k zakázce od města dostal – oslovila ho radnice, nebo se nabídl sám? „Ve většině případů v minulosti u průzkumů, které jsem už dělal, se na mě obrátili vlastníci památek – radnice, NPÚ nebo jiní třeba soukromí majitelé. V tomto případě jsem ale radnici nabídl možnost průzkumu a svých služeb sám, protože mě tematika zámku v Postoloprtech velmi zajímá a úzce souvisí i s mou specializací a uvedeným architektem z historie,“ vysvětlil pro naši redakci Martin Šanda. V minulosti vedl průzkumy památek například v Kaplici u Českého Krumlova, na zámku Mšec u Rakovníka i v dalších místech.

Město zámek koupilo za 13,2 milionu

Zámek v Postoloprtech byl vybudován v době kolem roku 1611 a už v roce 1620 ho podle Wikipedie poprvé vyrabovali vojáci. V pozdějších desetiletích a staletích byl několikrát obnovován a pak zase značně chátral i v souvislosti s častými změnami v historickém a politickém dění. Město Postoloprty minulý rok koupilo zchátralou památku do svého vlastnictví za 13,2 milionu korun – byl to druhý nejvyšší výdaj města v loňském roce (ještě trochu vyšší šel na probíhající přeměnu fotbalového stadionu). Hlavním cílem města, jak deklarovali zastupitelé, je uchránit zámek před dalším chátráním a v příštích desetiletích postupně zajistit rekonstrukci zámku, aby byl zachován pro budoucí generace jako důstojná součást města i historického a kulturního dědictví celé naší země.

V krovech nyní začne likvidace dřevokazných hub

Nejbližšími zásahy, které kromě uvedeného odborného průzkumu mají nyní na zámku proběhnout, bude likvidace dřevokazných hub a hmyzu v krovech ve střeše památky. Ta proběhne rovněž v nejbližších týdnech, zakázku už si objednala radnice u další odborné firmy. Zřejmě už příští rok by pak mohla začít kompletní oprava střechy na rozsáhlé památkové budově, což bude investice za několik desítek milionů korun.

(na snímku nahoře: zámek v Postoloprtech, stav v lednu 2021. Foto Libor Želinský)

ČTĚTE TAKÉ: Zámek v Postoloprtech dostal po dlouhých letech chátrání první zbrusu nový prvek: stylová dřevěná vrata

ČTĚTE TAKÉ: Zámek je náš! Stovky lidí využily pozvání města a přišly si prohlédnout památku v Postoloprtech

ČTĚTE TAKÉ: Koupí město zchátralý zámek? Rozhodování bude hodně těžké, vyplývá z ohlasů z Postoloprt