Tráva už se seká, lavičky a stany budou na místě v sobotu od rána. V Postoloprtech se na víkend chystá návrat oblíbených slavností

Postoloprty – První z tradičních městských slavností pořádaných ve čtyřech největších městech okresu Louny jsou tady. V sobotu (4. 6.) proběhnou oblíbené slavnosti v Postoloprtech, hlavní zábava je soustředěna na celé odpoledne až do večera do zámecké zahrady, účinkující se budou střídat hned na dvou pódiích. Z dalších městských slavností budou následovat 18. června Podbořany, v srpnu pak to bude Letní lounské vábení a v září Dočesná v Žatci.

250 míst na lavičkách, koše doplněny na víc než dvojnásobek…

Přípravy v Postoloprtech tento týden vrcholí, v zámecké zahradě se teď seká tráva a dělají poslední úpravy. Stěhování laviček pro návštěvníky a stavba stanů pro občerstvení návštěvníků nebo také jako zázemí pro účinkující budou probíhat v sobotu od brzkého rána. „Lavičky a stany začneme v zámecké zahradě připravovat kolem sedmé či osmé hodiny ráno, příprava se bude dělat celé dopoledne, za několik hodin je to hotové. Laviček je několik desítek, určených pro obě pódia. K sezení bude připraveno asi 250 míst. Většina návštěvníků během slavností je zvyklá také chodit po zámecké zahradě mezi jednotlivými atrakcemi, celkově se do zahrady vejde i přes tisíc lidí, jak máme zkušenosti z minulých akcí,“ vysvětlil na dotaz naší redakce Pavel Panenka, ředitel Kulturního zařízení města Postoloprty (KZMP). V areálu zámecké zahrady je běžně během roku deset odpadkových košů, na termín slavností jich pořadatelé přidají ještě dalších šestnáct. Kromě dvou pódií pro kulturní program, tedy hlavní scény a scény pro děti, bude v zahradě u zámku také i řada pouťových nebo jiných zábavných atrakcí, určených zejména dětem.

Kvůli ohňostroji se na nějakou dobu zavírá silnice do Března

V pořadatelském týmu je kolem dvaceti lidí, s KZMP spolupracují také například postoloprtští hasiči nebo pracovníci Služeb města Postoloprty. Na pořádek přímo během slavností bude dohlížet i pět členů ostrahy, pomáhají i strážníci městské policie. Kolem 22. hodiny rozzáří oblohu nad městem velký ohňostroj. „Ten chodí mnoho lidí tradičně pozorovat z míst od záplavového mostu směrem od Března, strážníci i státní policisté potom také na místě dohlížejí na bezproblémový provoz a na určitou dobu uzavírají silnici mezi Postoloprty a Březnem,“ zmínil další zajímavost Pavel Panenka. Rozpočet na letošní slavnosti se podle něj pohybuje kolem částky 500 tisíc korun.

Program slavností začíná ve 13 hodin, končí se kolem půlnoci

Na co se návštěvníci mohou těšit v kulturním programu? Program na obou pódiích začne shodně ve 13 hodin. Na Velkém pódiu, jak zní oficiální název, vystoupí například kapely Plavci, Abba Revival, revivalová Smokie, lounská Beruška, Lounská třináctka, pozdě večer pak rockoví Crazy Dogs. Na Dětském pódiu zase nejmladší návštěvníci uvidí například kouzelníka Jana Vaidiše, youtuberku a zpěvačku Veroniku Spurnou, pohádky v divadelním podání, také vystoupení žáků z domácí ZUŠ Postoloprty. Večer po 19. hodině bude na tomto pódiu hrát „domácí“ kapela z Postoloprt s názvem Kočkuzblajz.

Tradiční termín se vrací po třech letech

Slavnosti v Postoloprtech se vracejí do tradičního termínu konání na začátku června po třech letech. Naposledy takto proběhly v červnu 2019. V dalších letech narušilo jejich koncepci tehdejších několik vln epidemie Covid-19. Jeden rok se slavnosti nekonaly vůbec a druhý byly přesunuty na počátek září. Teď se město Postoloprty a pořadatelé jeho kulturních akcí opět vrátí k zaběhlým tradicím. „Vše je připraveno, těšíme se na všechny návštěvníky. Podle předpovědí by se mělo vydařit i počasí, takže věřím, že se slavnosti povedou. Přijďte, přijeďte, rádi všechny uvidíme!“ vzkázal za tým pořadatelů Pavel Panenka.

(na snímku nahoře: Postoloprtské slavnosti v zámecké zahradě při jednom z minulých ročníků – v záběru je vystoupení historických tanečnic. Foto Libor Želinský)

ČTĚTE TAKÉ: Omezení skončila, slavnosti v Postoloprtech se vrátí k červnovému termínu. Jednou z kapel budou Plavci

ČTĚTE TAKÉ: Socha z Velikonočního ostrova, křišťálová lebka. Zajímavá výstava na Novém Hradě nabízí světové záhady

ČTĚTE TAKÉ: Dobré jídlo, šampaňské bez ťukání sklem o sklo, estráda jako Televarieté. Námořník z Postoloprt vzpomíná na Silvestry na lodi