Místo čtyř měsíců má být silnice zavřená tři čtvrtě roku. Kritické ohlasy píšou jak obyvatelé, tak i starosta

Postoloprty, Lišany – Silnice mezi Postoloprty a Lišany je neprůjezdná již od loňského září a uzavírka teď byla prodloužena až minimálně do 15. května, přestože podle původních oznámení měly práce skončit ještě před závěrem roku 2023. Dodavatelská stavební firma ovšem omezila své práce v místě již na začátku prosince, což i oznámila radnici v Postoloprtech, krajskému úřadu a dalším institucím. Podle vyjádření firmy se její pracovníci nyní na místo vrátí až v březnu či dubnu – „podle klimatických podmínek“, jak informoval stavbyvedoucí. Silnice je zavřená, lidé v autech i linkové autobusy musí jezdit složitou objížďkou ve svahu a se zatáčkami přes Levonice a tento stav podle nynějšího vývoje potrvá celkem skoro tři čtvrtě roku.

Předpoklad pokračování: březen či duben

„Vzhledem k nepříznivým povětrnostním podmínkám jsme nuceni omezit práce na stavbě sanace silničního tělesa. Práce na konstrukci vozovky jsou zastaveny kvůli nízkým teplotám, materiál pro výplňovou vrstvu teď nelze zpracovávat. Práce na dokončení díla budou pokračovat v roce 2024 podle klimatických podmínek, předpoklad je březen či duben,“ uvedl Štefan Olšák, stavbyvedoucí firmy GKR Stavby, ve svém sdělení pro investora, radnici a další úřady již loni 5. prosince.

Odporuje to zdravému rozumu, píše starosta

Zastavení stavby a tím pádem prodloužení už tak dlouhé uzavírky silnice na více než dvojnásobek původně avizované doby se nelíbí jak lidem z Postoloprt, Lišan a okolí, kteří musí jezdit objížďkami, tak ani starostovi města Zdeňku Pištorovi. Ten hned ještě v prosinci poslal svou stížnost hejtmanovi Ústeckého kraje, stavební firmě, Správě a údržbě silnic ÚK a dalším institucím. „Odporuje to zdravému rozumu. Práce v tomto úseku probíhají již čtyři měsíce. Jenže většinu tohoto času je silnice jen zavřená a ze stavebního hlediska se v místě nedělo skoro nic. Nyní poté, co se měsíce díváme na zákazovou značku, za níž se nic neděje, se dozvídáme, že tohle jako starosta budu muset našim občanům vysvětlovat a zdůvodňovat ještě znovu dalších x měsíců,“ napsal ve své stížnosti starosta Postoloprt. Přitom město Postoloprty ani jeho radnice a komunální politikové nemají se situací nic společného. „Bylo by vhodné, aby správci silnice, investoři stavby nebo stavební firma vystoupili před běžné lidi a vysvětlili jim sami, jak se věci mají. Případně by se měla udělat opatření, aby se uvedený úsek silnice dal používat aspoň v nějakém omezeném režimu,“ doplnil starosta.

Sto metrů cesty se opravuje devět měsíců, to jde jen u nás, píší obyvatelé

Velmi pomalý postup prací v místě a častou nepřítomnost stavební firmy kritizuje i řada obyvatel ve svých ohlasech na sociálních sítích. „Byla jsem se tam podívat už třikrát a nic se tam nedělo, zhruba od října je to pořád stejné,“ uvedla například Jana Palečková. „Svah se silnicí se neopravuje, často tam kolem projíždím a stavba je opuštěná,“ napsal Alois Jurkovič. „Sto metrů vozovky se bude opravovat skoro devět měsíců, to je vážně možné jen u nás,“ přidal se také Jan Němec. Všichni přidali svůj názor do komentářů na FB stránce naší redakce, když jsme informovali tento týden v prvním článku o prodloužení uzavírky uvedené silnice od počátku letošního roku až do 15. května, což bude více než dvojnásobek původně stanovené doby.

Problémy vznikly kvůli sesuvu svahu

Silnici v Lišanech je nutné opravit kvůli sesuvu svahu. Práce začaly loni v září a měly skončit do 31. prosince, jenže tento termín se nepodařilo dodržet. „Chápeme rozhořčení nad uzavírkou, objížďkami a postupem stavebních prací na uvedené silnici, ale je potřeba chápat všechny souvislosti. V současnosti nelze pokládku výplňové vrstvy provést. Omlouváme se za všechny způsobené komplikace vyvolané uzavírkou silnice a předpokládáme, že jakmile klimatické podmínky umožní provedení konstrukční vrstvy z granulátu, práce budou okamžitě pokračovat s cílem co nejdříve silnici zprůjezdnit,“ napsala ve své odpovědi pro město Postoloprty Lenka Holovská, náměstkyně ředitele Správy a údržby silnic Ústeckého kraje.

ČTĚTE TAKÉ: Silnice mezi Postoloprty a Lišany bude zavřená až do května. Svah se opravuje už od září

ČTĚTE TAKÉ: Poškozený most se semafory v Postoloprtech: oprava má začít v dubnu, průjezd pak bude uzavřen úplně

ČTĚTE TAKÉ: Stavba okružní křižovatky u Dobroměřic a Lenešic se přiblížila, krajský úřad zahájil řízení

(na snímcích: současný stav neprůjezdné silnice mezi Postoloprty a Lišany. Dole je vidět část utržené komunikace kvůli sesuvu půdy, snímek je z loňského října. Foto Alois Jurkovič a Jan Němec)