Koupí město zchátralý zámek? Rozhodování bude hodně těžké, vyplývá z ohlasů z Postoloprt

Postoloprty – Má město Postoloprty koupit do svého majetku zchátralý zámek, anebo má torzo této kdysi krásné stavby nechat být a nechat všechny věci, tak jak jsou, ať se o osud památky stará někdo jiný? Zastupitelé v Postoloprtech teď stojí před důležitým rozhodnutím, které může ovlivnit budoucnost města na desítky let. Italský majitel nabídl městu, že může od něj odkoupit zpustlý renesanční zámek stojící hned vedle náměstí. (Podrobně jsme o tom psali ZDE.) Radnice by tím mohla výrazně přispět k záchraně památky, ke které ostatně její představitelé v uplynulých letech mnohokrát vyzývali majitele i další různé státní orgány. Na druhou stranu obnova zámku samozřejmě znamená obrovské finanční náklady, a i když by s některými třeba mohly pomoci státní nebo evropské fondy nebo i jiné zdroje dotací, není jisté, zda město Postoloprty by vůbec dokázalo v příštích letech ze svých rozpočtů pokrývat sumy potřebné na opravy velkého a významného památkového objektu.

Jak se na situaci kolem zámku dívají někteří zastupitelé, regionální politici a obyvatelé města? Zjišťovali jsme první ohlasy.

Negativní zkušenost s trestním oznámením

Podle starosty Postoloprt Zdeňka Pištory čeká město a jeho zastupitele jedno z nejzásadnějších rozhodnutí v historii. Starosta v této chvíli ještě ani neví, zda on sám bude hlasovat pro či proti nákupu zámku. Rozhodne se až později podle informací, které město před jednáním o prodeji zámku nashromáždí. „Podle legislativy musí rozhodnutí o takto zásadním majetkovém úkonu předcházet všechna zákonná opatření. Shromažďujeme potřebné informace, zajišťujeme termíny prohlídek přímo v objektu jak pro soudního znalce, nezávislého odhadce ceny, tak pro všechny zastupitele. V současné době kdokoli kdykoli může napadnout komunální politiky za nakládání s majetkem například trestním oznámením, zrovna naše město s tím mělo nepříjemnou zkušenost. Čeká nás tedy rozhodnutí velmi odpovědné a já jako starosta rozhodně nepřipustím sebemenší pochybnost v projednávání a následném rozhodnutí o majetkové dispozici s prostředky města,“ uvedl starosta.

Starosta se ještě nerozhodl, jak by hlasoval

Jak bude starosta hlasovat a jak se on sám staví k možnosti koupit či nekoupit zámek? „Tato otázka je v tuto chvíli zatím zcela předčasná, bezpředmětná a já se rozhodnu až ve chvíli, kdy budu mít všechny relevantní informace. Stejně tak by podle mě měli učinit všichni ostatní zastupitelé. Už jsme jednou na vlastní kůži jako zastupitelé zkusili, jak fungují orgány činné v trestním řízení v tomto státě, a já se nechci nechat opět vláčet nějakými nařčeními po soudech,“ dodal starosta.

Pár kroků za opraveným náměstím nemůžeme mít pustý zámek za mříží

Zastupitel Jaromír Vápeník, který v dřívějších letech dva roky působil i jako místostarosta, se přiklání spíše k možnosti, že město by mělo využít nabídku a koupit zámek. „Obecně jsem pro nákup zámku. Město ale musí znát přesné informace, jasnou odhadní cenu od znalce, mělo by si určit i nějakou vizi, co s památkou dál. Samozřejmě je mi jasné, že z hlediska investic to není věc na jedno volební období, ale závazek na dvacet, padesát nebo i víc let. Na druhou stranu si říkám, co by se stalo i v případě druhé varianty, když město památku nekoupí. Necháme ho tam stát, tak jak je? Budeme se dívat, jak jednou spadne? Chceme tu mít nově opravené a vydlážděné náměstí s Oldřichem a Boženou, chceme sem přivádět turisty. Ale když to náměstí krásně opravíme, přece potom jen padesát kroků od něj nemůžeme za mříží mít tohle – drolící se zámek, tak jak vypadá teď,“ domnívá se Jaromír Vápeník.

Poslanec Pavel Růžička: pro město je to výzva

S možností koupit zámek souhlasí i Pavel Růžička, dřívější zastupitel a člen rady města v Postoloprtech, který je v současnosti poslanec Parlamentu ČR. V Postoloprtech stále bydlí. „Jednoznačně jsem pro nákup zámku. Pokud město chce opravovat náměstí, bez zámku by to nemělo smysl. Jako poslanec jsem už i kontaktoval ministerstvo kultury a ptal se na některé věci ohledně možných dotací na údržbu zámku. Ujistil jsem se, že po případné koupi město nebude pokutováno za současný stav památky, za který radnice nemůže. Samozřejmě je jasné, že kulturní památka nebude nikdy výdělečná. Je to ale významné dědictví historie, kultury a umění minulých generací a od nás zase odkaz pro další generace. O vhodném a smysluplném využití zámku by se ještě měla vést diskuze, ale pro město je to určitě výzva,“ uvedl Pavel Růžička.

Senátor Ivo Trešl: je to běh na hodně dlouhou trať

Senátor za volební obvod Louny Ivo Trešl se rovněž přiklání k nákupu zámku, ale zdůrazňuje, že to je i velký závazek a náročné rozhodování. „Zámek jsem si prohlížel na podzim a je to zajímavý objekt, který by si určitě zasloužil rekonstrukci a nějaké další smysluplné využití. Myslím, že by to pomohlo i městu, zvýšilo atraktivitu a návštěvnost. Druhá věc však je, kde na to vzít finanční prostředky. Koupě objektu je jedna položka, oprava je další, určitě výrazně vyšší a asi i převyšující možnosti obecního rozpočtu. Zastupitelé tak musí především zodpovědně zvážit možnosti financování nákupu a rekonstrukce objektu třeba i s využitím dotací. Já osobně jsem velký fanda rekonstrukcí a oprav historických objektů, proto bych městu Postoloprty přál, aby se jim něco takového také podařilo. Ale zcela určitě je to běh na hodně dlouhou trať,“ odpověděl Ivo Trešl, který je zastupitelem v Rakovníku.

Přála bych si, aby se o osud zámku zajímali hlavně mladší lidé, říká kronikářka

Jak se na věc dívají obyvatelé města? Jeden z názorů poskytla Stanislava Mrázová, která v Postoloprtech bydlí už desítky let a píše i městskou kroniku. „Zdůrazňuji, že v těchto věcech jsem jenom laik, ale obecně si myslím, že by město zámek koupit mělo. Kdyby bylo nějaké občanské referendum, pravděpodobně bych hlasovala pro koupi. Ještě jsem ale neslyšela žádné větší argumenty proti kromě těch velkých finančních nákladů na opravy. Tak ty bych ráda slyšela, a pak bych si teprve celou věc vyhodnotila. Přála bych si, aby se o osud zámku v současnosti zajímali hlavně mladší lidé, třicátníci a čtyřicátníci, naše děti. Pokud tu budou chtít žít, budou se snažit, aby celé město bylo pěkné, aby bylo dobrým prostředím,“ uvedla Stanislava Mrázová.

ČTĚTE TAKÉ: Kauza zchátralého zámku v Postoloprtech: město dostalo nabídku koupit památku za 13 milionů

ČTĚTE TAKÉ: Přestavba bývalé spořitelny stála přes dvacet milionů. V objektu je pošta a čtyři luxusní byty

ČTĚTE TAKÉ: Město připravuje přestavbu kina. Šikmá podlaha se narovná a vznikne sál i pro tanec a koncerty

ČTĚTE TAKÉ: Duby, javory, lípy. Na břehu Ohře v Postoloprtech jsme pomáhali sázet desítky stromů