Koledníci letos museli zůstat doma. Lidé ale i tak mohou přispět do sbírky, kasička je na úřadě i v obchodě

Žiželice, Žatecko – Ještě celý příští týden budou moci lidé přispívat dobročinnými dary v tradiční Tříkrálové sbírce, největší charitativní sbírkové akci v ČR. Obvykle se do ní zapojuje kolem sedmdesáti tisíc dobrovolníků, především dětí a mladých lidí, kteří chodí do domácností s pokladničkami. Letos poprvé musí „koledníci“ zůstat doma kvůli nouzovému stavu a aktuálně platným koronavirovým bezpečnostním opatřením. Hlavní část sbírky tak probíhá na dálku a „distančně“ – peníze mohou lidé darovat pomocí internetu nebo SMS.

Každý nemůže posílat po internetu

Ne každý ale dokáže ovládat počítač či složitější telefon, ne každý má založený účet v bance a k němu zřízený přístup přes internet. Týká se to hlavně lidí v seniorském věku – a přitom právě oni patří k těm, kteří se do Tříkrálové sbírky každý rok rádi zapojovali. Přesto i senioři mohou dávat své dary do sbírky, drobné peníze v hotovosti, i při letošních podmínkách. Některé obce, ale i třeba kostely, obchody a další instituce, umístily ve svých prostorách pokladničky, kam mohou lidé dávat příspěvky.

V Žiželicích i ve Stroupči je kasička

Pořadatelům Tříkrálové sbírky i svým obyvatelům vyšla vstříc například obec Žiželice u Žatce. „Jedna pokladnička je na našem obecním úřadě, druhá v obchodě v osadě Stroupeč. Lidé do nich mohou házet své dary až do 24. ledna, kdy letošní sbírka skončí. Přispět může každý zájemce, kasičky jsou k dispozici vždy v otvíracích hodinách úřadu či obchodu. Pokud by někomu tento čas nevyhovoval, nemůže přijít a chtěl by dát příspěvek jindy mimo tyto hodiny, stačí zavolat, domluvíme se na způsobu předání daru,“ uvedla starostka Žiželic Helena Makuková.

Tradice v obci trvá už přes deset let, loni obyvatelé předali do sbírky přes 14 tisíc korun

V Žiželicích se lidé i zástupci obce zapojují do Tříkrálové sbírky pravidelně už od roku 2009. „Tradici udržuje naše paní místostarostka Lenka Urbánková, a to už více než deset let. Patří jí naše velké poděkování,“ říká starostka. „Dárců každý rok přibývá, zvyšuje se i objem vybrané částky. Minulý rok, v lednu 2020, lidé z naší obce předali do sbírky 14 124 korun. Letos hned od začátku roku někteří obyvatelé volali na úřad a ptali se, zda sbírka opět bude při současné situaci. Po tolika letech je trochu zvláštní, že malí koledníci k nim nepřijdou osobně a nepopřejeme si všichni vzájemně vše nejlepší v novém roce. Uvítali jsme ale nabídku otce Viléma z liběšické farnosti umístit kasičku pro účely sbírky na veřejně přístupném místě, aby lidé mohli přispět,“ vysvětlila Helena Makuková.

Pravidelná součást lednových dnů

„Tradice Tří králů a dobročinné sbírky je už pravidelnou součástí našich lednových dnů a na úřadě nás všechny moc těší, že i když je letos jiná situace, zájem a ochota darovat příspěvky na dobročinnost jsou opravdu velké,“ dodala starostka.

V celé ČR lidé loni dali ve sbírce více než 130 milionů

V celé ČR dobrovolní dárci do Tříkrálové sbírky jen v roce 2020 dali finanční dary v hodnotě přes 130 milionů korun. Tradice sbírky vznikla před více než dvaceti lety na Olomoucku, postupně se rozšířila na celou zemi. Letos sbírka probíhá kvůli mimořádným opatřením hlavně po internetu a pomocí SMS. Při Tříkrálovém koncertu, který Česká televize vysílala v neděli 10. ledna, lidé za necelou hodinu poslali do sbírky více než dva miliony korun formou dárcovských SMS.

(snímek nahoře: koledníci při Tříkrálové sbírce v Žiželicích v roce 2020, foto Obecní úřad Žiželice)

(Obec Žiželice a redakce Louny Žatec Podbořany Zblízka jsou partneři, obec podpořila činnost redakce, děkujeme)

ČTĚTE TAKÉ: Za pár měsíců začne stavba obchvatu a mostu přes údolí Žiželic. O zakázku se hlásí sedm firem

ČTĚTE TAKÉ: V neděli mohou zájemci v Žiželicích opět nastoupit do vlaku. Počkali si deset let

ČTĚTE TAKÉ: Student Sebastian z Loun a Přívlak hrál pacienta v seriálu Sestřičky Modrý kód