Z vodních rostlin jsou hromady bio hnojiva na břehu. Lidé v Úlovicích vyčistili nádrž, už se v ní dá zase koupat

Ročov, Úlovice – Teplé počasí a hodně sluníčka v posledních dnech již začaly vybízet i k příjemnému vykoupání. Pár dobrovolníků v Úlovicích v okolí Ročova se tak o první červnové neděli pustilo i do tradičního vyčištění tamní vodní nádrže před letní prázdninovou sezonou.

Každý rok čistíme

„Každý rok odstraňujeme nečistoty z vody i ze dna a stěn nádrže, stejně tak i případně odpadky ze břehů. Chceme mít v létě pěkné a čisté vykoupání a nabídnout to i všem obyvatelům a dětem, které sem třeba jezdí na prázdniny,“ vysvětlila Milena Liptáková, obyvatelka Úlovic, která je také členkou zastupitelstva v Ročově.

Z vodních rostlin a žabince je hnojivo pro zahrádky

„V neděli jsme například z hladiny stáhli silnou vrstvu žabince. To se namotá na dlouhý klacek a pak se vše vytáhne z vody. Pomáhalo nám několik kamarádů a chalupářů, pomocí lana ke stavidlu přitáhli zbytek z celé vodní plochy,“ popsala Milena Liptáková. Uvedla, že s rukavicemi vyndává z „rybníčku“ i větší přirostlé vodní rostliny a řasy. „Potom všechno skončí o kus dál na břehu, máme tam z toho několik hromad bio hnojiva, které si pak lidé berou i domů na zahrádky,“ směje se Milena Liptáková.

Do nádrže zřejmě půjdou i ryby, aby pomohly s čištěním od rostlin

Podle ní už je teď voda v nádrži čistá a dá se v ní již koupat. „Sama jsem si už i po práci zaplavala. Mám vždycky dobrý pocit, když je voda opět průzračná. Plánujeme ještě sem nasadit pár ryb, které se živí vodními rostlinami, pak nám budou s čisticí prací průběžně pomáhat,“ popisuje další plány.

Lavičky a převlékárna by se mohly také obnovit

Poblíž nádrže jsou podle ní i lavičky a převlékárna, ale jsou už více než dvacet let staré a narušilo je počasí i pověstný „zub času“. Časem by podle Mileny Liptákové mohlo dojít k obnově i těchto prvků na břehu. Vodní plocha v Úlovicích byly vybudována před několika desítkami let původně jako požární nádrž, ale využívá se i k rekreaci, což povolila obec, resp. městys Ročov. „Koupání v místě je ovšem na vlastní nebezpečí, upozorňují na to i nápisy na březích,“ připomněl už dříve starosta Ročova Vojtěch Václav Pour.

ČTĚTE TAKÉ: Vedra jsou tady, budeme se koupat! Dobrovolníci se pustili do čištění požární nádrže

ČTĚTE TAKÉ: Kapřík u Podbořan putoval zpátky do vody. Rybáři si užívají léta, v ČR jich jsou statisíce

ČTĚTE TAKÉ: Tip na letní výlet: stříbrné jezírko u Nepomyšle. Krása skoro jako ve filmu

(na snímcích: vodní nádrž v Úlovicích po nedělním vyčištění. Úplně dole jsou hromady „bio hnojiva“ na břehu, které teď slouží zahrádkářům. Foto Milena Liptáková)