V centru Podbořan zřejmě vyroste bílá věž. Bude to nová část ZUŠ, cena je skoro 55 milionů

Podbořany – Za starší budovou ZUŠ v Podbořanech v historickém secesním stylu vyroste úplně nová, šestipatrová bílá věž, zbrusu nový objekt, reprezentující moderní architekturu. Obě budovy pak budou propojeny spojovací chodbou. Tak si vedení města Podbořan představuje plánované rozšíření základní umělecké školy, což bude náročný projekt za více než 50 milionů korun.

Město jako dodavatele vybralo firmu ze Slovenska

Radnice i vedení školy ho připravují už více než tři roky a teď záměr postoupil o další krůček: město v srpnu vybralo dodavatele stavby, jímž by měla být firma ze slovenské Žiliny. „Rada města po doporučení výběrové komise vybrala jako dodavatele stavby firmu HSF Systém SK ze Žiliny. Cena je 54,3 milionu včetně DPH,“ uvedl starosta Podbořan Radek Reindl. Město se pokusí na stavbu moderní budovy získat dotaci z některého ze státních nebo evropských operačních programů na rozvoj regionů. V případě, že by radnice dotaci nedostala, má právo od smlouvy s dodavatelem odstoupit – v takovém duchu bude uzavřena předběžná smlouva. Stejně tak se stavba neuskuteční, pokud by záměr neschválilo zastupitelstvo. Zastupitelé by o něm měli jednat v září. Dodavatele prací pro chystaný náročný projekt se podařilo najít až ve druhém, opakovaném výběrovém řízení. Do první výzvy města pro stejnou veřejnou zakázku přibližně před osmi měsíci se tehdy žádná firma nepřihlásila.

Cílem je zmodernizovat školu a zvýšit její kapacitu

Přístavba nové budovy pro ZUŠ se připravuje od konce roku 2018. Cílem je snaha zmodernizovat uměleckou školu a zároveň i zvýšit její kapacitu, protože zájem rodičů o zapsání dětí do ZUŠ Podbořany v posledních letech velmi stoupá. Je to způsobeno i tím, že ve městě a nejbližším okolí postupně vzrůstá počet obyvatel, přibývají nově postavené domky i mladé rodiny s dětmi. „V současnosti má naše škola kapacitu 230 míst. Je zcela naplněná a počet míst v nynější starší budově už nelze zvýšit. Díky stavbě nové budovy bychom kapacitu více než zdvojnásobili, škola by mohla dětem nabídnout celkem 500 míst,“ vysvětlil už v roce 2019 Martin Říhovský, ředitel ZUŠ Podbořany.

Pozemek je menší, budova musí vytvářet prostor do výšky

Nová budova ovšem musí prostor vytvářet hlavně směrem do výšky, protože pozemek pro ni je omezený. I proto má tvar „věže“. Autorem návrhu nové budovy je renomovaný architekt Petr Hájek. „V šestipatrové budově budou učebny různého charakteru pro výuku hudby, tance a dalších uměleckých činností, dále multifunkční kulturní sál s pohyblivým hledištěm, v němž bude možné podle potřeb a povahy události měnit prostorovou akustiku. Celá nová budova bude bezbariérová,“ popsal architekt některé nové prvky už v roce 2019 při setkání s veřejností v Podbořanech.

Dětem by mohla sloužit kolem roku 2025, důležité bude jednání o dotacích

Stavba by mohla začít nejdříve až příští rok; hodně důležité v tomto směru bude, zda se městu podaří či nepodaří získat uvedenou finanční dotaci z některého z programů. Pokud by stavba skutečně začala, přibližně kolem roku 2025 by se už mladí podbořanští umělci mohli učit a pak i předvádět divákům své dovednosti při koncertech a přehlídkách ve zbrusu nové bílé věži.

ČTĚTE TAKÉ: Osmdesát meteorů za hodinu. Perseidy jsou tady, fotografové už mají první snímky

ČTĚTE TAKÉ: Daruji auto. Už žádný krasavec, ale je na něj spolehnutí. I tak si lidé pomáhají po bouři v Blatně a Stebně

ČTĚTE TAKÉ: V Žatci vznikne nová venkovní učebna pro výuku dětí. Příští rok začne sloužit školákům v ZŠ Jižní

(na snímcích: současná starší budova ZUŠ a v její blízkosti plánovaná přístavba – „bílá věž“. Zdroj: město Podbořany)