Přichází jaro a slunce. Sezona kluzišť bude končit, podbořanské už přerušilo provoz

Podbořany – Se slunečnými dny a blížícím se nástupem jara pomalu končí sezona na venkovních mobilních kluzištích. V Žatci se zatím ještě stále bruslí, ale v Podbořanech už je provoz přerušen. Záležet bude ještě na dalším vývoji počasí, ale ve dnech na začátku března, zřejmě už příští týden, provozovatelé zimních sportovišť postupně ukončí činnost, nechají rozpustit led a v dalších týdnech „po vysušení“ se jednotlivé díly kluzišť rozeberou a poputují do skladů.

Poslední možnost možná bude o víkendu, ale rozhodne počasí

V Podbořanech je provoz kluziště přerušen už od poloviny února, důvodem je právě přetrvávající teplejší počasí. „Uvidíme ještě, jak se bude vyvíjet počasí směrem k víkendu v tomto týdnu. Pokud by se výrazněji ochladilo, ještě otevřeme, ať si děti a další zájemci mohou naposledy zabruslit. Pokud by bylo hodně teplo, otvírat už nebudeme. Příští týden, kdy začne březen, počítáme s definitivním uzavřením kluziště,“ uvedl na dotaz naší redakce Petr Ulke, hlavní správce a provozovatel areálu koupaliště, v němž je přes zimu umístěno i mobilní kluziště.

V Žatci se zatím ještě bruslí, ale konec se také blíží

V Žatci na náměstí je podobné mobilní kluziště zatím stále v provozu i v těchto dnech. Sezona také tam bude ale už brzy končit, záležet bude na aktuálním vývoji počasí, hlavně na tom, jak razantní oteplení přijde. Tradičním koncem sezony je však vždy počátek března. Zájemcům o bruslení tak zbývá už jen pár dní, aby si sport na ledě ještě užili. Podbořanské kluziště v této sezoně zahájilo provoz už na konci listopadu, žatecké se přidalo v polovině prosince. Lidé v našem regionu mohou chodit bruslit nebo hrát hokej ještě také na ledovou plochu na zimním stadionu v Lounech. Ten je zastřešený a není tolik závislý na venkovním počasí, takže sezona tam tradičně trvá obvykle od září až do dubna.

Zima byla letos teplá, občas padaly i rekordy

Letošní zima jako celek byla v ČR neobvykle teplá. Zejména od nového roku teploty s výjimkou hor prakticky vůbec neklesly pod bod mrazu a držely se pořád nad nulou. Přímo během Silvestra a Nového roku byly teploty „rekordní“, například 1. leden, Nový rok, se svými 15-17 stupni byl nejteplejší v ČR za posledních nejméně 200 let, od kdy se zaznamenávají v archivu každodenní údaje o naměřených teplotách. Kluziště v Žatci i v Podbořanech musela kvůli těmto extrémním teplotám na přelomu roku také na pár dní uzavřít, protože mezi mantinely nebyla ledová plocha, ale kaluže vody.

(na snímku nahoře: kluziště v Podbořanech letos v závěru ledna. Foto Laurencia Helásková)

ČTĚTE TAKÉ: Nejteplejší Nový rok u nás v dějinách měření a Žatec druhé nejteplejší místo ČR. Dvě kluziště musela na týden zavřít, z ledu byla voda

ČTĚTE TAKÉ: Jaro by mohlo přijít brzy. Sněženky nyní rozkvetly o měsíc dříve než loni

ČTĚTE TAKÉ: Lovecký úplněk. Fotografové se pustili do uměleckých snímků. Pěkný záběr z Krásného Dvora je montáž